Top News – Anglezët dhe skocezët/ ’Pijanecët’ më të mëdhenj në botë
25/01/2021 15:47

Anglezët dhe skocezët kryesojnë klasifikimin botëror për sa i takon shpeshtësisë me të cilën ata dehen aq sa për të humbur drejtpeshimin dhe aftësinë për të folur normalisht. Një studim i kryer për 2020, sigjeron se problemi i pijes në britaninë e madhe është më i rrezikshëm edhe se përdorimi i drogave. Më shumë se 5 për qind të personave nën 25 vjec, në britani, raportohet se kanë përfunduar të paktën një herë në spital për trajtim, pas dehjes, krahasuar me një mesatare globale prej 2 për qindësh. Në sondazh, u morën në pyetje më shumë se 110 mijë njerëz në të gjithë globin, përfshirë 5283 në britaninë e madhe, në një periudhë tre mujore nga nëntori 2019 deri në shkurt 2020. Ashtu si edhe studimi i një viti më parë, edhe ky i fundit, tregoi se njerëzit në britaninë e madhe deheshin më shumë se ata në vende të tjera. Njerëzit në skoci dhe angli, thanë se ishin dehur mesatarisht më shumë se 33 herë gjatë vitit e kaluar, aq sa kishin humbur aftësitë fizike e mendore si ruajtja e drejtpeshimit apo e folura normale. E kjo shifër është më e larta në të 25 vendet e përfshira në studim dhe më shumë se dy herë më e madhe se në vende të ndryshme evropiane, përfshirë poloninë, hungarinë, gjermaninë, greqinë, spanjën, italinë dhe portugalinë. Mesatarja globale ishte rreth 20 herë, me kolumbianët që raportuan shifrën më të ulët, 6.5 herë në vit.

Top News – `Një akt prej frikacakësh`/ Siria fshikullon shba për sulmin në iran
26/02 22:54
Top News – `Po më shkatërronin nervat..`/ Princi Harry tregon arsyen e largimit nga anglia
26/02 22:37
Top News – Alarm i kuq për planetin/ Ekspertët e OKB-së, po shkojmë drejt `katastrofës`
26/02 22:35
Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15