Top News – Ambicja e emirateve/ Vendi i parë arab në hënë…
29/09/2020 19:36

Emiratet e bashkuara arabe do të dërgojnë një anije hapsinore pa pilot, në hënë në 2024. Kryeministri i vendit, Sheiku Mohammed bind rashid al maktoum, e bëri njoftimin në tëitter të martën. Njoftimi i tij vjen pas lancimit të një sonde drejt marsit, më herët këtë vit, nga ana e emirateve, vendi i pasur me naftë në gadishullin arabik. Ne, me vullnetin e zotit, kemi lancuar një projekt të ri të emirateve për të eksploruar hënën. Do të jetë një eksplorues hënor i bërë në emirate ai që do të ulet në sipërfaqen e hënës në 2024, në zona që nuk janë arritur asnjëherë më parë nga misione të tjera – shkruante ai në tëitter. Eksploruesi hënor do të ndërtohet 100 për qind në emirate, nga inxhinierët tanë – shtoi ai. Sheiku Mohammed, tha se roveri do të quhej Rashid, duke i vënë kështu emrin e babait të tij të ndjerë, sheikut Rashid bin Saeed al Maktoum. Nëse do të rezultojë e suksesshme prova, emiratet e bashkuara arabe do të bëheshin vendi i katërt në tokë, dhe i pari arab, që do të ulë një anije hapësinore në hënë pas SHBA, Bashkimit Sovjetik dhe Kinës. India tentoi dhe dështoi të ulte një anije në hënë, ashtu sic ka ndodhur më herët edhe me izraelin dhe japoninë. Emiratet e bashkuara bënë histori më 20 korrik, me lancimin e misionit drejt marsit, nga qendra hapësinore Tanegashima në japoni. Udhëtimi prej rreth 494 milionë kilometrash drejt marsit, do të kërkojë shtatë muaj kohë dhe sonda e ndërtuar në emirate, e quajtur shpresa, do të studiojë kushtet atmosferike dhe ato të motit në planetin e kuq.

Tërmeti gjunjëzon Izmirin/ 17 të vdekur dhe mbi 700 të plagosur, vijojnë operacionet e shpëtimit
31/10 02:11
Tërmeti në Izmir/ Viktima, të plagosur dhe godina të shkatërruara. Vijojnë operacionet e shpëtimit
30/10 20:16
Rekord votuesish në SHBA/ 62% e zgjedhësve kanë hedhur votën para 3 nëntorit
30/10 20:08
Tërmeti goditi edhe Greqinë/ Epiqendra në ishullin Samos, por lëkundjen e ndjenë në pjesën më të madhe të vendit
30/10 19:51
Tërmeti më i madh i 3 dekadave/ Sizmologu i njohur grek: S’ka asnjë efekt për Shqipërinë & Ballkanin
30/10 19:40
Top News – Filmi i ri i divës/ Sofia Loren rikthehet në ekran
30/10 17:01
Top News – Filloi karantina, bllokime rekord trafiku ne Paris
30/10 13:18
Top News – Sulmi në Francë/ Bota, solidaritet me Francën
30/10 11:51
Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10 23:06
Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10 23:03
Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10 22:19
Top News – Izolimet kombëtare/ OBSH: Të jenë opsioni i fundit
29/10 22:08
Top News – Stuhia ‘Zeta’/ Tre viktima në Luiziana
29/10 22:01
Top News – Covid 19 në Greqi/ 12 viktima, Selaniku në karantinë
29/10 21:30
Top News – Kosovë, Bosnje e Kroaci/ Rriten infektimet në rajon
29/10 20:01
Top News – Qeveria Spanjolle/ Zgjat gjëndjen e jashtëzakonshme
29/10 19:59
“Deti”, në Hagë/ Mediat Greke: Athina shpall zgjerimin me 12 milje & pastaj apelohet në Gjykatë
29/10 19:48
Top News – Sulmi në Nice/ Ushtria në mbrojtje të Francës
29/10 19:06
Top News – Kërkesa e Serbisë/ Asosacion me kompetenca ekzekutive
29/10 19:05
Top News – Emigrimi i të rinjve/ MAAS-kujdes ballkanin perendimor
29/10 17:17