Top News – Alpinistët nepaleze/ Bëjnë histori duke ngjitur në dimër majën k2
17/01/2021 12:52

Një ekip prej 10 alpinistësh nepalezë kanë vendosur një rekord të ri botëror duke u bërë i pari që arrin majën K2, e dyta më e larta në botë, në dimër. Alpinisti Nimsdai Purja, një nga anëtarët e grupit, tha se kishin arritur majën në orën 17.00 sipas orës lokale. Dhjetëra alpinistë i janë drejtuar malit 8611 metra të lartë këtë dimër me shpresë që të arrijnë të njëjtin sukses. Por, një alpinist spanjoll, humbi jetën pasi u rrëzua këtë fundjavë, ndërsa po zbriste. K2, që është vetëm 200 metra më i ulët se everesti, është pjesë e vargmalit Karakoram, që shtrihet në kufirin mes pakistanit dhe kinës. Një nga 14 malet e vetme që kapërcejnë lartësinë e 8 mijë metrave, ai konsiderohet edhe më i vështiri gjatë dimrit. Ai është quajtur shpesh mali i egër, një emër që iu vendos pasi alpinisti amerikan George Bell, tha për përpjekjen e tij në 1953: është një mal i egër që përpiqet të të marrë jetën. Që nga përpjekja e parë në vitet 1987-1988, vetëm një grusht ekspeditash dimërore kanë tentuar të ngjisin K2. Deri më tani, asnjë prej tyre nuk ka arritur në një lartësi më të madhe se 7650 metra. Guidat nepaleze, zakonisht sherpa etnike, konsiderohen si shtylla e industrisë së alpinizmit përreth Himalajeve, dhe rregullisht ndihmojnë të huajt në ekspedita.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31