Top News – Aktpadi ndaj Afganit/ Greqi, iu mbyt djali me gomone
16/11/2020 22:31

Autoritetet greke kanë ngritur aktpadi ndaj një azilkërkuesi, djali 6 vjecar I të cilit u mbyt kur gomonia me të cilën po udhëtonin nga Turqia, u përmbys. Mbi afganin rëndon akuza se ka vënë në rrezik jetën e të birit. Ky është rasti I parë që ngrithet një aktpadi e tillë ne vend. Gomone u mbyt në ishullin Samos në 8 dhjetor. Burri arriti në breg dhe kërkoi ndihmë, por trupi i pajetë i djalit të tij u gjet të nesërmen në mëngjes. 25 vjecari rrezikon 6 vjet burg nëse shpallet fajtor për vënien në rrezik të jetës së të birit përmes një udhëtimi të tillë. Avokati I tij I tha BBC-së se pavarësisht thirrjes së emergjencës të dërguar rojes bregdetare në mesnatë, ajo e nisi vetëm 6 orë më vonë një mjet për të kontrolluar zonën. Ai argumenton se duhet hetuar policia për atë vonesë, e jo veprimet e babait që u nis menjëherë drejt qytetit për të kërkuar ndihmë. Një zëdhënës I rojeve bregdetare u shpreh se errësira ishte bërë pengesë dhe mjeti nuk qe diktuar gjatë kërkimit fillestar. Mijëra migrantë kanë mbërritur në Greqi nga Turqia deri më tani këtë vit, pavarësisht rreziqeve që paraqet ky rrugëtim. Vetëm në ishullin e Samosit, kanë zbarkuar më shumë se 1.400 prej tyre.

Top News – Mitsotakis mburret në parlament/ Në katër muaj, dyfishojmë kufijtë detarë!
20/01 15:58
Top News – Mitsotakis mburret në parlament/ Në katër muaj, dyfishojmë kufijtë detarë!
20/01 13:42
Top News – Ku janë 90 milionë euro/ Bosnje, ç`ndodhi me ndihmat e BE-së për emigrantët
20/01 13:42
Greqi, votohet sot zgjerimi në det/ Mitsotakis:Edhe Edi Rama e quan të drejtë zgjerimin me 12 milje
20/01 12:58
Top News – Serbia nis imunizimin me Sinopharm/ Vaksina kineze i jepet në fillim ushtarëve
20/01 10:37
Top News – Vuçiç merr vaksinën kineze/ Serbia, e para në Evropë që zgjedh Sinopharm
19/01 20:10
Top News – Itali, u përgjuan në një garazh/ Zbulohen Shqiptarët e trafikut të drogës
18/01 21:36
Top News – Arrestohet kryetari i komunës se Ulqinit/ Në pranga edhe katër zyrtarë të tjerë lokalë
18/01 19:08
Greqi, pas plazhit vjen acari/ Dëbora krijon probleme në rrugë, temperatura – 18 gradë celsius
17/01 12:25
Top News – Ulet numri i infektimeve/ Lehtësohen masat kufizuese me Greqinë
15/01 19:58
Top News – Reagon ashpër Sofja/ Maqedoni, digjet flamuri Bullgar
15/01 19:46
Osmani në Athinë/ Dendias: Zbatimi marrëveshjes së Prespës kusht për të mbështetur integrimin në BE
14/01 20:19
Top News – Virusi tek portat/ Maqedonia raporton raste mutacionesh të koronavirusit
14/01 18:21
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08
Top News – Mali i Zi, zbut masat kufizuese/ Situata është përmirësuar ndjeshëm
12/01 22:40
Top News – Vuçiç i rikthehet tezës së vjetër/ Përkufizimi i kufijve me Kosovën është zgjidhje
12/01 15:16
Top News – Greqi, përplasen bandat shqiptare/ Ekzekutohet babai, djali mbeti i plagosur
11/01 21:44
Top News – Mali i Zi `ndryshon mëndje`/ Hiqet testi i koronavirusit në kufi!
11/01 21:38
Përplasje e armatosur në Athinë, vriten babë e birë! Dyshohet për përleshje mes bandave shqiptare
11/01 18:40
Top News – Situata e koronavirusit / Greqia shtyn masat kufizuese me Shqipërinë
08/01 12:25