Top News – Ajrim vs koronavirusit/ Formula e qeverisë Gjermane
30/09/2020 19:04

Ajrimi i dhomave është shtuar në formulën e qeverisë gjermane për të luftuar koronavirusin, në një lajm të shumëpritur nga ekspertët e higjenës së ajrit në vend që kanë kërkuar që kjo të bëhej zyrtare prej muajsh. Në fakt, ajrosja e dhomave është një lloj fiksimi kombëtar me shumë gjermanë që zakonisht hapin dritaret të paktën dy herë në ditë, edhe në dimër. Shpesh kërkesa është e përfshirë në një klauzolë detyruese në kontratat e qirave, kryesisht për të mbrojtur nga lagështira dhe era e keqe. Por ndërsa disa njerëz mund ta hedhin poshtë metodën, duke e quajtur primitive, ajo mund të jetë një nga mënyrat më të pa kushtueshme dhe më efektive për të evituar përhapjen e virusit- insistoi angela merkel. Kancelarja shpjegoi se udhëzimet e qeverisë për të luftuar virusin janë, distancim, higjenë dhe maskë. E tani, atyre u shtohet edhe ajrimi i ambjenteve. Ajrimi i rregullt në të gjitha ambjentet private dhe publike, mund të reduktojë në mënyrë të konsiderueshme rrezikun e infeksioneve – shpjegohet në rekomandimet e qeverisë. Ajrimi, sipas ekspertëve të higjenës së ajrit, do të thotë hapja e një dritareje në mëngjes dhe në mbrëmje, për të paktën pesë minuta, në mënyrë që të lejohet qarkullimi i ajrit. Akoma më efikas, sipas ekspertëve, është ajrimi përmes hapjes së disa dritareve në një shtëpi apo apartament në mënyrë që të krijohen korrente që do të nxjerrin jashtë ajrin e ndenjur dhe të fusin brenda ajrin e pastër.

Top News – Aeroporti ‘fatkeq’/ Berlin, hapet në mes të pandemisë
28/10 21:55
Top News – Zogjtë gjigandë/ Shkencëtarët: Dikur sundonin tokën
28/10 21:53
Top News – Franca dhe Gjermania/ Kthejnë izolimet kombëtare
28/10 21:52
Top News – Shtohen infektimet/ Greqi në izolim Janina dhe Serresi
28/10 20:15
Top News – BE, vaksina në dhjetor/ Por maskat dhe distanca mbeten
28/10 20:11
Top News – Trump kërcen në fushatë/ Imazhet bëhen virale në rrjet – Pa koment
28/10 20:10
Top News – Franca në karantinë/ Gjermania zgjedh ‘izolim të lehtë’
28/10 19:08
Top News – ‘Nuk frikësohemi…’/ Franca i përgjigjet Turqisë
28/10 19:06
Top News – Bllokimet shmangen/ Nëse të gjithë bëjnë çka u takon
28/10 19:05
Top News – Rekord në botë/ 3 milionë infektime në një javë
28/10 19:02
Top News – Covid 19, shifra rekord / Evropa përballë kufizimeve të reja
28/10 15:58
Top News – Toka “ndihmon” veten/ Zbulohet barriera gjigante koralore
28/10 14:17
Top News – Trazira në Filadelfia/ Dërgohet me urgjencë Garda Kombëtare
28/10 12:08
Top News – Pandemia në Gjermani/ Mungesë dramatike infermierësh
28/10 11:57
Top News – Ish-këshilltarja e Trump/ `Synon afrim me Putin kundër Kinës`
28/10 11:47
Top News – Karikatura e pazakontë! Turqia akuzon Charlie Hebdon për “racizëm kulturor”
28/10 11:03
Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46