Top News – 2548 infektime të reja/ Itali, shifra më e lartë në 5 muaj
01/10/2020 20:40

Numri i infektimeve me koronavirus ka kapërcyer kuotën 2000 në itali përsëri, pasi në 24 orët e fundit u raportuan 2548 raste të reja. Viktimat janë 24 ndërsa të shëruarit 1140. Por ndërkohë, ka patur edhe një rekord të numrit të testimeve të kryera; plot 118236. Veneto është rajoni me numrin më të lartë të rasteve i ndjekur nga campania, lombardia dhe lazio. Një numër kaq i lartë rastesh të reja ditore nuk regjistrohej në itali prej thuajse pesë muajsh. Totali i të infektuarve që nga fillimi i emergjencës shkon kështu në itali në 317409. Edhe numri i viktimave, 24 në një ditë, rezulton në rritje, pas 16 viktimave që u raportuan të mërkurën, për një total prej 35918 viktimash që nga fillimi i pandemisë. Në përpjekje për të frenuar përhapjen e virusit, përballë shifrave të tilla, disa guvernatorë rajonesh po marrin masa të reja. Në piemonte, maska është e detyrueshme afër shkollave, edhe në ambjente të hapura, ndërsa lazio po mendon ta bëjë maskën të detyrueshme kudo dhe në cdo kohë. Asnjëherë që nga fillimi i pandemisë ndërkohë nuk është kryer një numër kaq i madh testimesh, mbi 118 mijë,

Top News – Të moshuarit e izoluar/ Suedia i rikthen në shoqëri
22/10 22:35
Top News – Thyen rekordin/ Makina më e shpejtë në botë
22/10 22:17
Top News – I druhen infektimit/ Italianët nuk përdorin kartmonedhat
22/10 21:58
Top News – Gjermani, frika e covid/ `Shpërthen` shitja e dezinfektuesve
22/10 21:56
Top News – BE sanksionon dy ruse/ Sulmi kibernetik ndaj Bundestagut
22/10 21:52
Top News – Vendoset ora policore/ Në Athinë dhe qytete të tjera greke
22/10 20:56
Top News – Shifra rekord nga covid/ Gjermani, Francë dhe Spanjë
22/10 18:31
Top News – Opozita Bjelloruse/ Ndërohet me çmimin Sakharov
22/10 18:15
Top News – Dialogu në Bruksel/ Be nuk e di kur do vazhdojë
22/10 15:12
Top News – Filmi i ri i Boratit/ Vë në siklet Rudy Giulianin
22/10 14:57
Top News – ‘Pasaportat e arta’/ BE, hetim për Qipron e Maltën
22/10 14:54
Top News – Parodia e Monet/ Vepra e Banskyt, shitje rekord
22/10 13:07
Top News – Franca pason Spanjën/ Më shumë se 1 milionë infektime
22/10 13:02
Top News – Berlini i gatshëm të angazhojë ushtarë në ndihma për COVID19
22/10 13:01
Top News – Tesla e Elon Musk/ Raporton fitime rekord
22/10 13:00
Top News – U nisën mes pandemisë, kthehen në tokë astronautët
22/10 12:51
Top News – Ecuria e pandemisë/ SHBA, situatë shumë kritike
22/10 12:47
Top News – Zyrtarët amerikanë/ Rusia e Irani ndërhynë në zgjedhje
22/10 12:45
Top News – Takimi me Asteroidin/ Nasa publikon pamjet e rralla
22/10 12:36
Top News – Trump dhe Obama/ Përballen në distancë në fushatë
22/10 12:31