Top News – 13 viktima në 24 orë/ Në spitalet covid 443 të shtruar
21/11/2020 18:04

13 persona kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit në 24 orët e fundit, ku 5 prej tyre janë nga Tirana dhe viktimat e tjera nga zonat e ndryshme të vendit. Numri total i viktimave që nga fillimi i pandemisë ka shkuar në 685 persona. Ndërkaq i lartë vijon të mbetet edhe numri i rasteve të reja, ku këtë të shtunë ministria e Shendetësisë raportoi për 737 të infektuar me covid 19, si rezultat i 2470 testimeve të kryera. Edhe në këto të dhëna rezulton se Tirana, vijon të mbetet vatra kryesore e epidemisë, me 396 raste të reja, 54 janë në Fier, 45 në Kavajë, 34 në Elbasan, 32 në Durrës, 31 në Korçë, 25 në Lushnje, 23 raste në Vlorë, 17 në Pogradec, 16 në Librazhd, 10 në Kukës, 9 në Kuçovë, nga 6 raste në Tepelenë, Malësi e Madhe dhe më pak raste në zonat e tjera të vendit. Në 3 spitalet COVID, po trajtohen 443 pacientë, 10 në terapi intensive, 5 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 414 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 15.469 që nga fillimi i epidemisë, ndërsa raste aktive në vend janë 16 042 persona. Në total numri i infektimeve ka shkuar në 32.196 persona. Ministria e Shendetesisë, u ka bërë thirrje qytetarëve të respektojnë masat për parandalimin e COVID19, duke mos e ulur asnjë moment vigjilencën për respektimin e rregullave të higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë. Po ashtu u është bërë apel personave të konfirmuar pozitiv apo ata që janë në pritje të përgjigjes së testit, të qëndrojnë të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetekarantinimit.

Arsimi në kohë pandemie/ Universitetet do vazhdojnë online, shkollat nuk mbyllen
24/11 12:46
Top News – Arrestohen tre persona/ Shkodër, ishin shpallur në kërkim
24/11 12:46
88 raste të reja në qarkun e Korçës/ Infektohen sërish mësues
24/11 12:43
Spitali i Elbasanit përgatitet/ Do presë pacientë covid nëse mbushen spitalet e Tiranës
24/11 12:40
Kufiri me Greqinë i mbyllur/ Sot kalojnë vetëm këmbësorët, kamionët-frigorifer dhe rastet emergjente
24/11 12:38
Sapuni organik i Roskovecit/ 18 gra të zonës sigurojnë jetesën në Vidhisht
24/11 12:36
Top News – Thyen arrestin e shtëpisë/ U ndalua se përndiqte 28 vjeçaren
24/11 12:27
Top News – SPAK pyet të penduarin/ Atentati ndaj vëllezërve Haxhia
24/11 12:22
Top News – Pala greke në grevë/ Kakavijë, pika kufitare e mbyllur
24/11 10:36
Top News – U kthye nga kampi i ferrit/ Antiterrori pyet Floresha Rashën
24/11 10:07
Top News – ‘Gati me gjithçka’/ Rama nxjerr pamjet nga covid 4
24/11 10:07
KED nuk njeh gjykatën/ Skualifikon sërish Zhaklina Peton dhe Eugen Papandilen për në Gjykatën Kushtetuese
24/11 03:43
Top News – Shqiptari më i kërkuar/ Aleks Burreli vrau biznesmenin
23/11 21:47
Top News – Drogë 500 mijë euro/ Kapet në Holandë, 8 të arrestuar
23/11 21:18
Top News – Kodheli, zv.presidente/ Asambleja parlamentare e NATO-s
23/11 20:47
Top News – Droga dhe pandemia/ Lleshaj-Skrapari, zonë problematike
23/11 20:46
Top News – Si u vra i riu shqiptar/ Gjermani, ja dy autorët e dyshuar
23/11 20:41
KED nuk njeh gjykatën/ Skualifikon sërish Zhaklina Peton dhe Eugen Papandilen për në Kushtetuese
23/11 20:25
Anglia del nga Lockdown i dytë/ Por nga 2 dhjetori masa të shtrënguara lokale
23/11 20:25
Vepra e Mid’hat Frashërit/ Vëllimi V vjen nga Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo”
23/11 20:03