Top News-10 njerëzit më të pasur të botës/ Mund të paguajnë vaksinat anti covid për të gjithë globin
25/01/2021 15:47

Pasuria e fituar nga vetëm 10 persona është rritur gjatë pandemisë së koronavirusit me 540 miliardë dollarë – thotë Oxfam. Kjo shumë, do të ishte e mjaftueshme që të parandalonte rënien e kujtdo në botë në varfëri, për shkak të virusit dhe të paguante një vaksinë për të gjithë. Raporti i OJQ po ashtu zbulon se pasuria totale e miliarderëve është e barasvlefshme me shpenzimin e plotë të të gjithë qeverive të G20 për rimëkëmbjen nga virusi. Oxfam i kërkon kështu qeverive të marrin në konsideratë vendosjen e taksave për supër të pasurit. Raporti i titulluar Virusi i pabarazisë, është publikuar ndërsa liderët globalë do të mblidhen virtualisht për samitin ekonomik botëror të Davosit. Mbështetja e paprecedentë nga qeveritë për ekonomitë e tyre bëri që bursat të shënonin një rritje të madhe duke bërë që pasuria e miliarderëve të shtohet akoma më shumë ndërkohë që ekonomitë reale përballen me recesionin më të rëndë në një shekull – thotë raporti . Pasuria e miliarderëve, në të gjithë botën, sipas Oxfam, u rrit me 3.9 trilionë dollarë mes 18 marsit dhe 31 dhjetorit 2020 dhe tani është në kuotën e 11.95 trilionë, ekuivalente kjo me atë që qeveritë e G20 kanë shpenzuar për të përballur pandeminë.

Top News – `Një akt prej frikacakësh`/ Siria fshikullon shba për sulmin në iran
26/02 22:54
Top News – `Po më shkatërronin nervat..`/ Princi Harry tregon arsyen e largimit nga anglia
26/02 22:37
Top News – Alarm i kuq për planetin/ Ekspertët e OKB-së, po shkojmë drejt `katastrofës`
26/02 22:35
Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15