Top Channel/ Vuçiç: “I gatshëm të takohem me Kurtin”, si përgjigjet kryeministri i Kosovës
20/05/2021 11:40

Aleksandar Vuçiç u shpreh i gatshëm të takohet me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti nga mesi i muajit qershor. "Jam duke pritur që të më njoftojnë. Nëse do të jetë një ditë pushimi për mua do të shkoj, por nëse jo atëherë do të kërkojë që takimi të caktohet për një ditë tjetër”, citohet të ketë thënë presidenti sern, i cili shtoi është gjithmonë i gatshëm për bisedime dhe dialog. Vetë Kurti e pohoi pas darkës së punës së liderëve të Ballkanit Perëndimor në Bruksel se do të takohej me presidentin e Serbisë në mes të qershorit në kuadër të përgatitjeve për vazhdimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Europian. Por ai e bëri të qartë se në cfare kushtesh do të ndodhë kjo. "Duam dialog të përgatitur mirë, parimor, si palë të barabarta, në të cilën, natyrisht, thelbi është ai që tashmë e ka thënë edhe presidenti i ri amerikan, Joe Biden, por edhe shumë liderë të tjerë botërorë se zgjidhja e ka emrin në formën e togfjalëshit: njohja reciproke. Pra, as Serbia s’e njeh Kosovën, por as Kosova s’e njeh Serbinë dhe njohja reciproke është ajo që do të kontribuonte shumë për paqen, stabilitetin dhe sigurinë afatgjate në Ballkan”, ishte komenti i Kurtit. Nga pohimet e BE-së, takimi i parë mes kryeministrit të Kosovës, Kurti dhe presidentit të Serbisë, Vuçic pritet të ndodhë para datës 22 qershor, dhe në këtë mënyrë të shënohet edhe rifillimi i dialogut.

Top Channel/ Drejtësia nuk harron: Sulmi në parlamentin maqedonas, dënohet me burg ish kryetari!
26/07 18:05
Top News-I hodhi të bijën nga shkëmbi/Babai i 26-vjeçares-Ai duhet të kalbet në burg
26/07 16:18
Top News -5 vite burg atij që mohon Srebrenicën/ Mohimi i gjenocidit do të quhet vepër penale
26/07 14:51
Top Channel/ “Pasagjerëve iu shtypën duart”, ekspertët për autobusin: Dy shoferë nuk mjaftojnë!
26/07 13:05
Top News – Aksidenti, Kurti shkon në Kroaci/ ’Ditë shumë e rëndë, me dhimbje e pikëllim’
26/07 11:56
Top News-Aksidenti tragjik në Kroaci/E hëna shpallet ditë zie kombëtare në Kosovë
25/07 20:01
Top News – Kryeministri Kurti në Kroaci/ Viziton të lënduarit në aksidentin tragjik
25/07 17:24
Top Channel/ Aksidenti tragjik me 10 viktima në Kroaci, pamjet nga vendngjarja
25/07 14:50
Top News – Çantat e drogës e thika në shpinë/Greqi, vihen në pranga dy shqiptarë
25/07 14:00
Top Channel/ Deputetja shqiptare në Kroaci: Dyshohet se shoferi i autobusit ishte në gjumë
25/07 13:50
Top Channel/ Ambasadori i Kosovës në spitalin kroat, jep detaje për TCH: 10 viktima, 8 janë rëndë
25/07 12:34
Top Channel/ Aksidenti tragjik në Kroaci: Shoferi dhe nëntë pasagjerë kosovarë kanë vdekur
25/07 12:22
Top News-Aksident tragjik në Kroaci/ Përplaset autobusi nga Kosova, 10 viktima
25/07 11:57
Top News – Temperaturë, dhimbje koke e të vjella/ Viroza e re në qarkullim, kalo-nuk është delta
24/07 14:40
Top News – Medalja e parë për Kosovën/ Distria krasniqi niset drejt finales në Tokyo 2020
24/07 14:24
Top Channel/ Haga lë Thacin në paraburgim, i refuzohet kërkesa për mbrojtje në liri!
24/07 13:43
Top Channel/ Nga “pushteti në pushtet”, LSDM dhe BDI garojnë bashkë në zgjedhjet lokale
24/07 12:11
Top News – ‘Fundoset’ presidenti serb/ Kreu i një grupi kriminal tregon lidhjet me Vuçiçin
23/07 20:44
Top Channel/ Vaksinimi, e vetmja zgjidhje.Presidentja & Kryeministri i përgjigjet grekëve protestues
23/07 19:58
Top News – Mafiozi serb Belivuk akuza për Vuçiç/‘Ka kërkuar mbështetje dhe favore nga ne’
23/07 14:01