Top Channel/Vucic, ftesë Abazovicit:”Bashkohuni me “Ballkanin e Hapur”!
25/05/2022 22:18

Aleksandar Vuçic e ftoi kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazovic, që t’i bashkohet takimit të takimi të nismës rajonale, “Ballkani i Hapur”, i planifikuar të zhvillohet në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Presidenti serb pati një takim sot me kreun e ekekutivit të ri malazez në kuadrin e Forumit Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës. “Një mundësi e shkëlqyer për të diskutuar çështje dypalëshe me Dritan Abazovicin gjatë Forumit Ekonomik Botëror, por edhe për ta ftuar edhe një herë që të bashkohet me ne në takimin e nismës së ‘Ballkanit të Hapur’ në Ohër”, pohoi Vucic përmes një postimi në Instagram. Abazovic nga ana e tij thotë se vendi i vet është duke bërë përpjekje për të promovuar një politikë të bashkëpunimit rajonal, pajtimit, bashkëjetesës dhe kohezionit më të mirë ekonomik në Ballkanin Perëndimor. “Marrëdhëniet me Serbinë janë prioritet – jemi të gatshëm për bashkëpunim intensiv në të gjitha fushat me interes të përbashkët”, ka shkruar ai në Twitter. “Ballkani i Hapur”, i konsideruar vazhdimësi e “mini-Shengenit” ballkanik, u prezantua në Novi Sad të Serbisë 10 tetorin e vitit 2019, nga liderët e Serbisë, Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. Kjo ndodhi kjo, Mali i Zi i drejtuar askohoke prej Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), nuk pranoi të merrte pjesë në këtë nismë rajonale, por kryeministri i ri Abazovic e mbështet konceptin e saj.

Top News – Dorëzohet Bullgaria, Parlamenti heq veton/A është Shqipëria pranë hapjes së negociatave!
24/06 15:58
Top Channel/ Shpërthim në Kosovë, i vihet eksploziv transformatorit në zonat ku banojnë serbë
24/06 12:09
Top News – Negociatat hapen brenda ditësh!/Macron zbulon planin, si do të hiqet vetoja bullgare
24/06 11:16
Top News – ‘Nëse nuk doni të shihni luftë në Ballkan!’/Paralajmërimi i fortë i Vuçiç për Brukselin!
23/06 18:08
Top News – Shqipëria ‘kurban’ i vetos bullgare/Petkov mban pezull integrimin, ja çfarë deklaroi
23/06 17:34
Top News – Sulmohet aeroplani i nisur nga Zagrebi!/ Shenjë plumbi në trup, autoritetet nisin hetimin
23/06 14:54
Top News – Shqipëria në BE brenda 2033!/Greqia prezanton në Bruksel planin për Ballkanin
23/06 14:54
Top News – Vuçiç: Nuk e njohim Kosovën!/Osmani: Serbia duhet të zgjedhë ose me BE ose me Rusinë
23/06 13:25
Top News- Maqedonia e Veriut i vë vijat e kuqe BE-së/Gjuha dhe historia nuk ‘shiten’ për negociatat!
23/06 11:37
Top News – Qeveria refuzon ofertën e opozitës/ Bullgaria se voton sot propozimin për heqjen e vetos
22/06 19:05
Top News- Vetoja që mbajti peng Shqipërinë/Si kërkon Bullgaria të ‘fshijë’ popullin maqedonas
22/06 17:36
Top News – Frikë nga dronët ‘Bayraktar’/Tensionet me Turqinë, Greqia ‘blindon’ Egjeun
22/06 15:22
Top Channel/ Bullgaria drejt heqjes se vetos, reagon Varhelyi. I hapet rruga edhe Shqipërisë
22/06 15:07
Top News-Konflikti Turqi-Greqi shkon në BE/Brukseli thirrje Erdoganit të mos kërcënojë fqinjët
21/06 20:30
Top News – Rama refuzon samitin e BE!/Vendet e Ballkanit të Hapur nuk shkojë në Bruksel
21/06 15:45
Top Channel/ Kosova dhe Serbia bien dakord për zbatim të marrëveshjes për energjinë
21/06 11:59
Top News – Të ardhurat për frymë, jemi të fundit në rajon/Shqipëria e goditur nga emigracioni
21/06 11:11
Top News – 127 marrëveshje Kosovë-Shqipëri/Sa janë zbatuar, ku janë bllokuar të tjera!
21/06 11:08
Top News – Kosova dhe Serbia gati ta nënshkruajnë/Çfarë përmban marrëveshja e arritur në Bruksel
21/06 10:50
Top News-Bashkim doganor dhe energji e përbashkët/Marrëveshjet e nënshkruara mes Shqipërisë& Kosovës
20/06 19:14