Top Channel/ Unicef jep alarmin: Mund të vdesin 1 milionë fëmijë afganë!
25/08/2021 11:31

Rreth 1 milion fëmijë afganë parashikohet të vuajnë nga kequshqyerja akute gjatë këtij viti dhe mund të vdesin pa trajtim, paralajmëroi OKB -ja.Në një deklaratë të saj, Drejtoresha Ekzekutive e UNICEF Henrietta Fore tha se rreth 10 milionë fëmijë në të gjithë Afganistanin kanë nevojë për ndihmë humanitare për të mbijetuar. Ajo shtoi se rreth 4.2 milion fëmijë në Afganistan nuk po shkojnë në shkollë, përfshirë më shumë se 2.2 milion vajza. Deklarata sqaroi se afërsisht 435,000 fëmijë dhe gra në vendin e shkatërruar nga lufta, ku talebanët kanë marrë pushtetin, janë të zhvendosur brenda vendit. Ky është realiteti i zymtë me të cilin përballen fëmijët afganë dhe mbetet i tillë pavarësisht nga zhvillimet e vazhdueshme politike dhe ndryshimet në qeveri, " u shpreh Fore. "Ne parashikojmë që nevojat humanitare të fëmijëve dhe grave do të rriten gjatë muajve të ardhshëm në mesin e nje thatesire te ashpër dhe mungesës së vazhdueshme të ujit, pasojave shkatërruese socio-ekonomike të pandemisë COVID-19 dhe fillimit të dimrit," shtoi ajo. Duke i nxitur talebanët dhe palët e tjera që të garantojnë sigurinë, agjencia e Kombeve të Bashkuara përgjegjëse për ndihmën humanitare e zhvillimore për fëmijët në mbarë botën, bëri thirrje për një "qasje në kohë dhe të pakufizuar me qëllimin të mbërrihet tek fëmijët në nevojë kudo që janë". Edhe pse shumë njerëz kanë frikë nga ndëshkimi dhe po përpiqen të largohen nga vendi, talebanët deri tani kanë garantuar sigurinë e misioneve të huaja, organizatave ndërkombëtare dhe agjencive të ndihmës.

Top News – 500 fëmijë të vrarë gjatë luftës/ Zelensky-Të gjithë duhet të çlirohen nga ky tmerr
04/06 22:11
Top News – ‘Kaosi në aeroporte, do shmanget këtë vit’/ Kompanitë – I kemi bërë të gjitha përgatitjet
04/06 21:02
Top channel/ Stoltenberg takon Erdogan: Të anëtarësojmë Suedinë në NATO
04/06 20:59
Top Channel/ “Hëna luleshtrydhe” e qershorit, trupi qiellor i afrohet tokës
04/06 20:59
Top Channel/ Protesta në Poloni, mijëra njerëz i përgjigjen thirrjes së opozitës dhe mbushin rrugët
04/06 20:58
Top News – Anëtarësimi i Suedisë në NATO/ Stoltenberg thirrje Erdogan-Ndrysho qasjen kundërshtuese
04/06 20:23
Top News – ‘Pa NATO-n, Kosova do ishte vatër lufte’/ Shefi i KFOR nuk kursen kritikat për Kurtin
04/06 20:23
Top News – Turqia në ndihmë të KFOR/ Pas tensioneve, dërgon ushtarë në veri të Kosovës
04/06 19:26
Top News-I etiketoi emigrantët shqiptarë kriminelë/ Dua Lipa për ministren britanike-Mendjengushtë!
04/06 18:02
Top News-Kremlini në flakë,Putin drejt fundit/Nuk mund të ndalë sulmet ukrainase në ‘shtëpinë’ e tij
04/06 16:54
Top News – Po bënte xhiro me biçikletë / Kryeministri rrëzohet dhe humb ndjenjat
04/06 16:50
Top News – ‘Truri digjital’ që lë pas njeriun… / Ndaluni tani! Paralajmëron një nga themeluesit
04/06 16:47
Top News – ‘Spymania’ mbërthen Rusinë / Rriten rastet e tradhëtisë, nuk kursehen shkencëtarët
04/06 16:41
Top News- Asnjëherë nuk u çliruam nga Serbia! The Guardian: Shqiptarët e kosovës fajësojnë Beogradin
04/06 16:41
Top Channel/Dëbohen qindra shqiptarë/Ministri emigracionit jep të dhënat e zbatimit të marrëveshjes
04/06 15:06
Top News – Nuk duam tjetër NATO në Azi / Kina: Do të nxiste ‘vorbull’ konflikti në rajon
04/06 15:00
Top News – Gjermania nis dy luftanije në Indo-Paqësor/ Në mesin e tensioneve në detin e Kinës Jugore
04/06 14:41
Top News- Ukraina vazhdon të bombardojë Rusinë/ Mijëra njerëz evakuohen nga Belgorodi, sulme të reja
04/06 14:01
Top News – Kontrolli i armëve bërthamore / Rusia kërcënon SHBA: Mos lëshoni ultimatume
04/06 13:26
Top News – Shmanget konflikti i shekullit! Tension në ngushticën e Tajvanit, Kina provokon SHBA
04/06 13:11