Top Channel/ Unicef jep alarmin: Mund të vdesin 1 milionë fëmijë afganë!
25/08/2021 11:31

Rreth 1 milion fëmijë afganë parashikohet të vuajnë nga kequshqyerja akute gjatë këtij viti dhe mund të vdesin pa trajtim, paralajmëroi OKB -ja.Në një deklaratë të saj, Drejtoresha Ekzekutive e UNICEF Henrietta Fore tha se rreth 10 milionë fëmijë në të gjithë Afganistanin kanë nevojë për ndihmë humanitare për të mbijetuar. Ajo shtoi se rreth 4.2 milion fëmijë në Afganistan nuk po shkojnë në shkollë, përfshirë më shumë se 2.2 milion vajza. Deklarata sqaroi se afërsisht 435,000 fëmijë dhe gra në vendin e shkatërruar nga lufta, ku talebanët kanë marrë pushtetin, janë të zhvendosur brenda vendit. Ky është realiteti i zymtë me të cilin përballen fëmijët afganë dhe mbetet i tillë pavarësisht nga zhvillimet e vazhdueshme politike dhe ndryshimet në qeveri, " u shpreh Fore. "Ne parashikojmë që nevojat humanitare të fëmijëve dhe grave do të rriten gjatë muajve të ardhshëm në mesin e nje thatesire te ashpër dhe mungesës së vazhdueshme të ujit, pasojave shkatërruese socio-ekonomike të pandemisë COVID-19 dhe fillimit të dimrit," shtoi ajo. Duke i nxitur talebanët dhe palët e tjera që të garantojnë sigurinë, agjencia e Kombeve të Bashkuara përgjegjëse për ndihmën humanitare e zhvillimore për fëmijët në mbarë botën, bëri thirrje për një "qasje në kohë dhe të pakufizuar me qëllimin të mbërrihet tek fëmijët në nevojë kudo që janë". Edhe pse shumë njerëz kanë frikë nga ndëshkimi dhe po përpiqen të largohen nga vendi, talebanët deri tani kanë garantuar sigurinë e misioneve të huaja, organizatave ndërkombëtare dhe agjencive të ndihmës.

Top Channel/ Çifti indian lundron me tenxhere për në dasëm pas përmbytjeve
18/10 20:44
Top Channel/ Luftime të ashpra mes rebelëve në Jemen dhe koalicionit të Arabisë Saudite
18/10 20:43
Top Channel/Vdes Colin Powell, sekretari “i ndershëm” amerikan i shtetit, mediat:” E vrau Covid”!
18/10 18:49
Top News- Biden ‘kapet mat’ / Kritikon qytetarët, vetë presidenti nuk mban maskë
18/10 17:07
Top News- Covid 19 i merr jetën ish-sekretarit/Colin Powell, vizitë zyrtare dhe në Tiranë
18/10 16:08
Top News- Ish-ministrja e jashtme/Dora Bakojanis diagnostikohet me kancer
18/10 16:03
Top Channel/ Edhe NATO-ja “kundër” Kinës, Stoltenberg: “ Një rrezik për sigurinë tonë”!
18/10 15:42
Top Channel/ Kina kërcënon SHBA dhe Kanadanë: “Po bënë ndonjë lëvizje luftanijet tuaja, do reagojmë”
18/10 15:42
Top Channel/ “Mos ndani informacione me Malin e Zi”, Escobar paralajmëron NATO-n!
18/10 15:19
Top News- Protesta masive në Milano/Italianët kundër certifikatës së vaksinimit
18/10 14:36
Top News-BE disktuon për Ballkanin/Të shqetësuar për tensionet në Kosovë
18/10 14:20
Top Channel/ Bombardues gjermanë e izraelitë, “show force” mbi Jeruzalem:E para herë që nga Lufta I
18/10 14:02
Top News-‘Nuk i zëmë besë’/SHBA urdhër NATO të mos ndajë informacione me Malin e Zi
18/10 13:15
Top Channel/Borell “llogari” para vendeve anëtare: “Çfarë diskutove me Blinken për Kosovën”!
18/10 13:02
Top News- Lukashenko godet Parisin/Bjellorusia dëbon papritur ambasadorin francez
18/10 12:38
Top Channel/ “Vdekje shumë e çuditëshme”, mediat e huaja- pikëpyetje mbi misterin e katër rusëve
18/10 12:24
Top Channel/ “Ndalni torturën në kufi”, polakët vërshojnë nëpër rrugë në mbështetje të emigrantëve!
18/10 11:43
Top Channel/ SHBA zhbllokon ngërcin me Turqinë, i jep OK-in flotës së F16-tave
18/10 11:22
Top Channel/ BE “nuk ndihmon dot” të vetët: “Përgatituni për më shumë varfëri energjetike”!
18/10 11:09
Top Channel/Arma kineze që po tmerron SHBA: godet kudo në botë dhe shkatërron mbrojtjen amerikane
18/10 11:02