Top Channel/ Tërmeti në Greqi, goditen ndërtesat e dëmtuara nga tërmeti i 2 viteve më parë në Devoll
12/05/2021 15:09

Pas lëkundjeve të tërmetit të natës së kaluar dhjetëra familje kanë qëndruar gjatë natës në qiell të hapur. Banesat e dëmtuara një herë nga tërmeti i 1 qershorit të vitit 2019 këtë herë janë dëmtuara përsëri dhe rrezikojnë shembjen. Tërmeti me epiqendër në Greqi i shkallës 5.2 rihter shkaktoi lëkundje të forta edhe në fshatrat kufitare të Devollit, ndërsa në disa shtëpi janë thelluar edhe më shumë dëmet. Një pjesë e banorëve që jetojnë ende brenda tyre tashmë tremben për jetën e tyre pasi muret e tavanet u janë çarë dhe mund të bien në çdo moment. Pas tërmetit grupet e ekspertëve kanë nisur verifikimet ndërsa kryebashkiaku i Devollit pohon se janë dëmtuar përsëri disa nga banesat që janë prekur nga tërmet i 2 viteve më parë. Përveç fshatit Vidohovë si pasojë e tërmetit janë shkaktuar dëme edhe në disa banesa në fshatrat e tjerë, ndërsa banorët kërkojnë ndihmë pasi e kanë të pamundur jetesën brenda tyre.

Top Channel/ Motoristë nga vendi dhe rajoni dhurojnë spektakël në rrugët e Durrësit
24/09 20:45
Top Channel/ Edukatorja e rrallë/ Vajza me nanizëm kujdeset për fëmijët në Përrenjas
24/09 19:52
Top Channel/ Të huajt nuk ikin nga Vlora/ Plazhet e egra janë të mbushura me pushues perëndimorë
24/09 19:48
Top Channel/ Veliaj nis fushatën/ Kryebashkiaku: PS, krenare. Nuk ka asnjë qindarkë ruse
24/09 19:37
Top Channel/ “OKB të luftojë krimet kibernetike”! Rama: Sulmi ndaj Shqipërisë u drejtua nga Irani
24/09 19:29
Top News-Spektakël motorësh në Durrës, qytetarët festojnë në shëtitore
24/09 19:24
Top News-Rama flet në OKB për sulmet iraniane/Deklaratë për Open Balkan dhe raportin e Dick Marty
24/09 19:21
Top Channel/ Rama kërkesë Asamblesë së OKB: Përqendroni vëmendjen në sigurinë kibernetike
24/09 18:55
Top Channel/ Veliaj i jep Medaljen kampionit të botës Zelimkhan Abakarov: Krenar për suksesin tënd
24/09 18:53
Top News – Policia në “gjurmët” e arit kontrabandë/ Procedohet argjendarja, operacion dhe ne Durres
24/09 18:22
Top News – Korçari që kërkohej nga Gjermania/ Tentoi të vriste për hakmarrje dy vite më parë
24/09 16:56
Top News – Droni edukues ‘në aksion’/ Hiqen 34 patenta, arrestohen 5 shoferë në Tiranë
24/09 16:50
Top News-Asnjë amnisti për të dënuarit/Ministria Drejtësisë pa draft nuk duhet deri në fund të vitit
24/09 16:17
Top Channel/ Rihapet gjykimi për ish-policin! I dënuar për 2 vrasje, u ekstradua nga SHBA
24/09 15:22
Top Channel/Pranë urës së Patrës! Zjarri jashtë kontrollit në Nafpakto të Greqisë, rrezikon banesat
24/09 15:08
Top Channel/ Arrestimi i mjekut për ryshfet! Reagon sindikata e mjekëve për mënyrën e arrestimit
24/09 14:59
Top News- Fuoristrada përfundon në parcelë/ Dy aksidente me disa të lënduar në Lezhë
24/09 12:52
Top Channel/ Veliaj: Do të asfaltohet çdo rrugë, investimet rritën vlerën e pronave në Tiranë
24/09 12:21
Top News-Policia ‘gjueti’ për trafikantë droge/ Në pranga 6 persona, njëri tentoi të ikë nga Rinasi
24/09 12:16
Top Channel/ Fuoristrada përplaset me “Golf-in” në aksin Lezhë-Shkodër, mjeti përfundon në parcelë
24/09 12:02