Top Channel/ Suveniret e Gjirokastrës. Artizanët po përgatiten për të pritur turistët këtë sezon
15/04/2021 13:05

Viktor Nurçe gjatë sezonit turistik e kthen punishten e tij të gdhendjes së drurit në pazarin e Gjirokastrës në një klasë ku ndan me vizitorët dijenitë për profesionin. Ai rrëfen për ta traditën e rrallë të qytetit në dekorin e tavaneve, portave, mobilieve, shkallëve, oxhakëve, ndërsa i udhëheq pjesëmarrësit në gdhendjen e suvenirit që do të marrin me vete nga Gjirokastra. “Ju flas për traditën dhe motivet e Gjirokastrës. Ajo i ndihmon ata të krijojnë edhe një ide mbi atë që do gdhendin më pas.” 3 orë eksperiencë në gdhendjen e drurit pavarësisht aftësive dhe origjinës së pjesëmarrësve janë unike dhe ofrojnë shumë emocion, njohje dhe kënaqësi. “ Është eksperienca ime e parë dhe pjesa më emocionuese ishte kur arrita ti jap formë gjetheve të lules.” Interesi për eksperiencat u zbeh pak gjatë pandemisë pasi janë produkte që klientët shqiptarë ende hezitojnë që ti zgjedhin. Megjithatë Viktori insiston se përvoja që ndan me kalimtarët është një lloj edukimi me traditën dhe një mënyrë e re e të bërit turizëm. “ Nuk kemi shumë vizitorë shqiptarë. Më shumë janë të huajt që e preferojnë. Ka nga ata që e programojnë që para se të vijnë motivin që do gdhendin dhe vijnë posaçërisht për këtë.”

Top Channel/ Bledi Çuçi: Nuk do ketë asnjë çedim! Të fillojmë organizimin për mbrojtjen e territorit
14/05 14:43
Top Channel/Banori zbulon si e gjeti predhën e paplasur në Vlorë: Ja hoqa dheun dhe e ngrita me duar
14/05 14:38
Top Channel/ Gjonaj: Jo vetëm gjoba! Objekti i ndërtuar pa leje do të konfiskohet për interes publik
14/05 14:36
Top Channel/ Klosi tregon ç’duhet të bëjmë për të pasur një sezon turistik të qetë
14/05 14:36
Top Channel/ Aksident i rëndë në Lushnje, babë e bijë humbin jetën
14/05 14:05
Top News – Shqipëria merr zyrtarisht kryesimin/ Presidenca e nismës Adriatiko-Joniane
14/05 12:57
Top Channel/ Pandemia ndikoi te profesionet/ Më së shumti e ndjenë arsimtarët
14/05 12:35
Top Channel/ Muzeu kërkon turistë/ Dy vjet pas hapjes në Lezhë ka rënie vizitorësh
14/05 12:34
Top Channel/ Temperaturat e larta dhe rënia e menjëhershme e tyre shkaktuan breshërin në Shkodër
14/05 12:28
Top Channel/ Breshër i pazakontë në Shkodër/ Për 7 orë mbetet në rrugë, hiqet me ekskavatorë
14/05 12:27
Top News – Në pandemi fytyra u plak me 5 vjet/ Dermatologia tregon ndikimin e vaksinave në lëkurë
14/05 12:20
Top Channel/Në 50 minuta Shkodra u zbardh nga breshëri, ranë 55 mm shi, eskavatorët pastrojnë rrugët
14/05 11:03
Top Channel/ Çmendet moti, shikoni si zbardhet Shkodra gjatë natës nga breshëri
14/05 11:03
Top Channel/ Fenomeni ekstrem, Shkodra zgjohet e zbardhur nga stuhia e breshërit
14/05 11:03
Top Channel/ Më shumë vdekje se lindje/Shqipëria po zvogëlohet & po plaket, duhet ndërhyrja urgjente
14/05 10:57
Top News – “Çmenduritë” e motit!/ Shkodra zgjohet e mbuluar nga breshëri
14/05 10:20
Top Channel/ Stuhia e breshërit ‘pushton’ Shkodrën, shihni pamjet
14/05 08:42
Top Channel/’Mbështetje Tiranës dhe Shkupit’,ministrat e Jashtëm të BE,liderët e Ballkanit në Athinë
14/05 01:46
Top News – Hiqen në kufi si italianë e sllovakë/ Krimi i organizuar, shqiptarët drejt Anglisë
13/05 21:53
Top News – Kroacia, vaksina për Shqipërinë/ Vendim i papritur i qeverisë dhe për Maqedoninë
13/05 21:50