Top Channel/ SPAK rihap dosjen e Gërdecit, i kërkon Gjykatës së Lartë nisjen e gjyqit ndaj Mediut
06/05/2021 15:19

Zamira Durda e cila humbi djalin 7 vjeç në shpërthimin e gërdecit u kthye më pas në simbolin e të kërkuarit drejtësi, ka mundur që përmes SPAK të rihapë hetimet për ish ministrin e mbrojtjes Fatmir Mediu 13 vite vite më pas nga ai krim shtetëror ku humbën jetën 26 persona. SPAK thotë se ekzistojnë të gjitha shkaqet ligjore për revokimin e vendimit të pushimit të çështjes penale ndaj shtetasit Fatmir Mediu, e pushuar me vendimin nr.6, datë 14.09.2009 të Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë. Janë ndryshimet kushtetuese të reformës në drejtësi ku thuhet se “deputeti nuk ka më imunitet parlamentar për ndjekjen penale ndaj tij, për hetimin apo për gjykimin e tij” që ia mundësuan SPAK rihapjen e hetimeve ndaj zotit Mediu. Dorian Matlija avokati familjes Durda shpjegon për Top Channel se çfarë do të thotë kjo vendimmarrje nga SPAK. Avokati Matlija: Ri hetimi Fatmir Mediut është kërkuar shumë herë por asnjëherë nuk u realizua. Vetëm SPAK po e realizon këtë. Por çfarë shansesh ka që të tjerë zyrtarë të kohës pas Fatmir Mediut të vihen nën hetim nga SPAK? Avokati Matlija: Është ende herët kjo varet se si do të shkojë hetimi me Fatmir Mediun dhe çfarë mund të deklarojë ai nëse do të merret i pandehur. Rihapja e hetimit për rolin që ish ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu kishte në tragjedinë e Gërdecit është një hap i parë. Zbardhja e të vërtetës që mbeti e fshehur në tragjedinë e gërdecit, është jashtëzakonisht e nevojshme për të kthyer besimin e shqiptarëve tek drejtësia. Ndërkohë pyetja që kanë të gjithë në këtë moment, është, se a do ti shkohet deri në fund rrugës së nisur. Në tragjedinë e Gërdecit u përmenden disa emra, një prej të cilëve edhe Shkëlzen Berisha. Ai u përmend gjerësisht si një nga personat e përfshirë në aferën e Gërdecit. Por a do shkojë drejt tij Drejtësia e re. Kjo mbetet për tu parë.

Top Channel/ Verë dhe portokalle/ Spektakli i madh i humorit ishte mbrëmjen e së enjtes në Kamëz
14/06 15:30
Top Channel/ Shtyhet gjyqi i Belerit, vendimi për do të jepet më 25 qershor
14/06 15:27
Top Channel/ Divjakën e punojnë indianët! Punësohen në fermat bujqësore me paga deri …
14/06 15:27
Top Channel/ Urimi për Kurban Bajramin/ Myftiu i Korçës përcjell mesazhin për besimtarët myslimanë
14/06 15:26
Top News/ Euro2024 pritet me festë në Tiranë/ Dy ‘Fan Zone’ për të mbështetur kombëtaren
14/06 15:21
Top News/ Mbështetja për të rinjtë, Qeveria do të rishikojë kuadrin legjislativ
14/06 15:20
Top Channel/ Nis pastrimi i Komanit/ Tre anije të KESH po bëjnë grumbullimin e mbetjeve urbane
14/06 15:13
Top News/ PS ngre pa opozitën antikorrupsionin / Reformim dhe ‘Vetting’ institucioneve shtetërore
14/06 15:11
Top Channel/ Turistët francezë përplasen me autokombajnën! Aksidenti për shkak të…
14/06 15:10
Top Channel/ Protestë me entuziazmin e “vulës”! Mbështetësit e opozitës djegin sërish gomat
14/06 15:06
Top News/ Tentoi të vriste një person në 2019/ Prangoset në Korçë autori i dënuar me 15 vite burg
14/06 15:06
Top Channel/ Ndotja e liqenit të Komanit! Balluku dhe punonjës të KESH nisin pastrimin e zonës
14/06 15:04
Top News/ I dënuar me 15 vite burg për tentativë vrasje, arrestohet 57-vjeçari në Korçë
14/06 14:31
Top Channel/ Tentoi të vriste një person me armë, vihet në pranga 57-vjeçari i dënuar me 15 vite
14/06 14:23
Top News/ 100 mijë euro në xhep, hetohen 2 persona/ Dyshohet se paratë ishin përfituar nga krimi
14/06 14:19
Top News/ Edhe SHBA me vendim të formës së prerë. Ambasada: Kujdes me bashkëpunimin me non gratat
14/06 14:12
Top Channel/ Një bandë sulmon autoritetet greke, tre policë të plagosur! Nëntë persona të arrestuar
14/06 14:04
Top Channel/ Zbulohet kërcënim i ri i frikshëm për fertilitetin mashkullor, prek më shumë të rinjtë
14/06 14:02
Top Channel/ Molotov, flakë e fishekzjarre,deputetët e PD përplasen me Policinë te Bashkia e Tiranës
14/06 13:56
Top News/ 800 mijë turistë vizituan zonat e mbrojtura, Rama shpërndan videon nga parku natyror
14/06 13:27