Top Channel/ Shtëpitë, “frenohet” rritja e çmimit/ BSH: Të huajt shtojnë interesin për blerje
30/04/2024 19:49

Banka e Shqipërisë shprehet se tregu i pronave vijon të jetë i stabilizuar, ndërsa kërkesa dhe oferta vijojnë të rriten. Ndërkohë tregu duket se është “ftohur”, ndërsa BSH vëren se çmimet e shtëpive janë stabilizuar gjatë gjashtëmujorit të dytë. Ato ranë me 7.6% në rang vendi dhe me 10.2% në Tiranë, duke u rikthyer në mesataren e viteve të fundit. Nga krahu tjetër lëshimi i shtëpive me AirBnB për turistët ka rritur çmimet e qirave, në kryeqytet sidomos. Ndërkohë financimi kryesor për blerjen e shtëpive vijon të mbetet kredia. 60% e ndërtesave dhe banesave u blenë nëpërmjet kredisë, që mesatarisht mbulon deri në 60% të vlerës sipas agjentëve tregtarë. Tendencat në kreditim tregojnë se gjithnjë e më shumë individët dhe bizneset po i drejtohen monedhës Lek për të financuar pasuritë e tyre të paluajtshme.

Top Channel/ Pagat, shteti ia kalon privatit. Paga mesatare 73.641 lekë. Në administratë 84,900 lekë
15/06 19:54
Top Channel/ Shqipëria në rrjetin SEPA/ Do kursehen qindra mln euro nga transfertat e emigrantëve
14/06 19:49
Top News/ Apeli lë në burg ish-zyrtaren e BSh. Ekonomistja që mashtroi shoqen me 250 mijë euro
13/06 17:47
Top Channel/ Pagesat, Shqipëria në sistemin SEPA, Banka Qendrore plotëson dokumentat
13/06 15:09
Top Channel/ Rama: Turizmi në 2030, spektakolar, brenda dekadës përfundon ndërtimi i infrastrukturës
12/06 15:14
Top Channel/ Kërkohet punësim në shtet! Rritja e pagave në sektorin publik ka rritur aplikimet
11/06 19:49
Top Channel/ Turistët sollën 788 milionë euro. Vetëm në tre muajt e parë të 2024, rritja me 28%
10/06 19:57
Top News/ 267 milionë euro nga turizmi/ 2024, edhe shqiptarët ‘hapën thesin’ jashtë
10/06 17:19
Top Channel/ Inflacioni rritet/ 0.1 pikë më shumë se një muaj më parë. U rrit çmimi i ushqimeve
10/06 15:20
Top Channel/ Më pak leje ndërtimi/ Viti 2024 tregon një rënie të kërkesës për ndërtime të reja
01/06 19:43
Top Channel/ Tatimet “falin” profesionistët, 9 mijë tatimpaguesve do u njihen 30% shpenzime afrofe
01/06 12:13
Top Channel/Kreditë, rekord në 4 muaj! Fluks kërkesash në banka, kryesojnë huatë për biznes e shtëpi
30/05 19:50
Top Channel/ Mashtrimi me mikrokreditë/ Guvernatori Sejko: Do vendosim një likuidator
28/05 19:36
Top News/ Forcimi i Lekut kundrejt Euros/ Sejko- Ndikuan rritja e eksporteve e investimet e huaja
28/05 16:14
Top Channel/Panairi i administratës publike, aktiviteti për mundësinë e punësimit
27/05 15:10
Top Channel/ Mashtrimi financiar, ekspertët: Skandali i mikrokredive prej tregut të parregulluar
26/05 19:58
Top Channel/ Eksportet shqiptare në rritje me 1.8 % krahasuar me një vit më parë, 350 milionë euro
25/05 15:11
Top Channel/ Mashtrimi me mikrokreditë, klientët e dosjet e abuzimit në dorë të Bankës së Shqipërisë
24/05 22:44
Top News/ Për 350 mijë lekë… Micro Credit Albania i sekuestroi 14 prona një qytetari
23/05 16:13
Top News/ Mashtrimi financiar me kreditë/ Sejko: Kemi pasur 85 ankesa, kufizuam penalitetet
21/05 19:38