Top Channel/ SHBA: Sulmi rus në Ukrainë, në muajin shkurt! Biden-Fillon kur toka të ngrijë!
28/01/2022 14:10

Presidenti Joe Biden ia bëri të qartë homologut ukrainas, Volomir Zelensky se SHBA beson që Rusia mund ta pushtojë Ukrainën në muajin shkurt. Zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, Emily Horne, u tha gazetarëve se Biden "e ka thënë publikisht një gjë të tillë dhe ne e kemi paralajmëruar prej muajsh tashmë". Rreth 100,000 trupa ruse janë të vendosura përgjatë kufirit me Ukrainën dhe Biden beson se kur toka të ketë ngrirë, ata mund të sulmojnë nga veriu i Kievit, thanë për Associated Press dy zyrtarë që janë në brendësi të cështjes. Burimet pohuan se Putin ka në gadishmëri trupat por edhe pajisje mjaft të rënda, prandaj do të dëshirojë kushte optimale toksorë për të kaluar në Ukrainë. Frika se Moska mund ta bëjë realitet planin e saj mbështet shumë edhe tek historia e këtyre viteve; Rusia pushtoi dhe më vonë aneksoi Gadishullin e Krimesë në fund të shkurtit 2014, ndërsa më herët pati hyrë deri në Gjeorgji. Moska i ka parqitur perëndimit disa kërkesa sigure, duke përfshirë tërheqjen e instalacioneve ushtarake të NATO-s në Europën Lindore dhe ndalimin e Ukrainës që të bashkohet ndonjëherë me aleancën. Shtetet e Bashkuara u përgjigjën me një letër të mërkurën, duke i hedhur poshtë kërkesat e saj. Pas marrjes së këtij mesazhi, Moska beson sde ka "pak terren për optimizëm", tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, por "megjithatë mbetet gjithmonë perspektiva e vazhdimit të dialogut, i cili sic tha ai, është në interesin tonë dhe të amerikanëve."

Top Channel/ Izraeli nuk pyet për GJND/ Vazhdon sulmet në Rafah edhe pas vendimit të gjykatës
25/05 12:55
Top News/ Hungaria ‘del’ nga NATO !? Orban: Po shkon drejt luftës me Rusinë, nuk ndihmojmë Ukrainën
25/05 12:39
Top Channel/ Urdhri i Perandorisë Britanike i jepet shqiptarit për kontributin mes dy vendeve
25/05 12:35
Top News/ Ukraina ‘rikthehet’, shtyn pas Rusinë / Rimerr zonën e Kharkivit nga ku u zbraps më herët
25/05 12:34
Top Channel/“Sky ECC” edhe në Greqi/ Europol dërgon bisedat e përgjuara. Të përfshirë edhe shqiptarë
25/05 12:33
Top News/ Gjykata e urdhëroi të ndalë luftën / Izraeli vazhdon sulmet në Rafah, injoron GJND-në
25/05 12:32
Top News/ ‘Ne fituam, NATO na sulmoi!’ Kështu Putin do t’ia shesë ‘fitimet territoriale’ rusëve
25/05 12:31
Top News/ Godisni Rusinë me armët tona! Stoltenberg: Të hiqen kufizimet, NATO nuk hyn në Ukrainë
25/05 12:06
Top News/ Kina përfundon ‘pushtimin’ e Tajvanit / SHBA në alarm, Austin takon homologun kinez
25/05 12:05
Top News/ Në ndihmë të Ukrainës/ SHBA tjetër paketë ndihme ushtarake për Kievin
24/05 22:56
Top News/ Gjermania kundër armëve bërthamore/ Scholz thirrje europës për bashkëpunim ushtarak
24/05 22:01
Top News/ Covid shkurtoi jetëgjatësinë. OBSH-Njerëzit po jetojnë 1.8 vite më pak
24/05 21:58
Top Channel/ Covid 19 shkurtoi jetëgjatësinë në botë, raporti i OBSH-së
24/05 21:53
Top Channel/ Hetimi paraprak për vdekjen e presidentit iranian: Rrëzimi i helikopterit ishte…
24/05 20:46
Top News/ Izraeli sfidon drejtësinë/ Nuk tërhiqet nga operacioni në Rafah-Luftojmë për pengjet
24/05 20:18
Top Channel/ Biden kundër arrestit të Netanjahut! Rrëzon thirrjet e Gjykatës Ndërkombëtare Penale
24/05 20:00
Top Channel/ SHBA “fik” Republikën Srpska! Ambasada: Nëse ndaheni, s’ekzistoni tej kufijve të Bosnjës
24/05 19:22
Top Channel/ Vendimi i Gjykatës së Hagës: Izraeli të ndalë menjëherë sulmet në Rafah
24/05 19:18
Top Channel/ Miss-i mes trafikantëve të kartelit, si shfrytëzonte profesionin për të kaluar drogën
24/05 19:11
Top Channel/ Lumenj balte në Francën veriore, banorët pastrojnë shtëpitë dhe rrugët
24/05 18:55