Top Channel/ SHBA dërgon tanke në Ukrainë, Biden: Nuk është kërcënim ndaj Rusisë
25/01/2023 22:17

Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania njoftuan të mërkurën dërgesat e tankeve të linjës në Ukrainë. Në një fjalim televiziv, Presidenti Joe Biden premtoi 31 tanke Abrams, një nga armët më të fuqishme dhe më të sofistikuara të ushtrisë amerikane. Dhe kancelari Olaf Scholz i dha dritën jeshile se dhe Gjermania do dërgojw 14 tanke Leopard 2 -- një vendim që hap portat për disa vende të tjera evropiane me rezerva Leopard për të kontribuar. Edhe pse vendet perëndimore tashmë i kanë dërguar Ukrainës gjithçka, nga artileria te sistemet e mbrojtjes kundër raketave Patriot, tanket konsideroheshin prej kohësh një hap shumë larg, por duke rrezikuar një reagim të ashpër tw Rusisw. I rrethuar nga sekretari i tij i shtetit me fytyrë të ashpër, Antony Blinken, dhe sekretari i mbrojtjes, Lloyd Austin, Biden tha se rritja e armatimeve perëndimore për ushtrinë e Ukrainës nuk duhet të shihet si një sulm ndaj Rusisë. Pamjet: AFP

Top Channel/ Italia merr naftë nga Libia, Meloni viziton Tripolin për marrëveshjen 8 miliardë euro
29/01 14:28
Top News – Dodik për planin franko-gjerman. ‘Duhet ta pranojmë ose ta refuzojmë së bashku’!
29/01 14:28
Top News – Në qeli me truprojën e Ronaldinhos, jeta në burg e Dani Alves
29/01 14:15
Top News – Italia dërgon raketa në Ukrainë!/ Raportet për armët moderne pushtojnë mediat
29/01 13:34
Top Channel/ Shkatërrohet grupi i hakerave, “HIVE” grabitën miliarda dollarë në dy vite
29/01 12:20
Top Channel/ Izraelitet do armatosen, vendimi i qeverisë pas sulmit në Sinagogë me pasojë 7 viktima
29/01 12:20
Top News – Trump nis fushatën presidenciale!/ A gëzon mbështetje e kë do ketë përballë!
29/01 11:46
Top News – Italia dërgon raketa në Ukrainë!/ Raportet për armët moderne pushtojnë mediat
29/01 11:46
Top Channel/ Blinken niset drejt Izraelit, turi për të ulur tensionet mes tyre dhe palestinezëve
29/01 11:31
Top Channel/ Zgjedhjet në Çeki, garën e fiton një ish-gjeneral, ish shefi i ushtrisë Pavel
29/01 11:30
Top News- Nuk përjashtohen sulmet me raketa në Evropë/ Alarmi nga ministrja austriake e Mbrojtjes!
29/01 10:44
Top News – Ukraina kërkon 24 avionë luftarakë / Kievi i drejtohet zyrtarisht aleatëve perëndimorë
29/01 10:43
Top News – Kërcet arma në Kaliforni/ 3 të vrarë dhe 4 të plagosur
28/01 22:53
Top Channel/ Biden flet për dhunën e policëve, “Pamjet do zemërojnë njerëzit”
28/01 22:51
Top Channel/ Policia spanjolle kap kap 4.5 ton kokainë pranë ishujve Kanarie
28/01 22:48
Top News – E rëndë! Trupat e adoleshenteve në lumë/ Ikën nga shtëpia e fëmijës, gjenden të vdekura
28/01 22:46
Top Channe/ Arrestime për vrasjet në Izrael, 42 në pranga. Autori sulmit një 13 vjeçar
28/01 22:16
Top News – ‘E lexova në telefonin e Lajçakut’!/ Kurti tregon si iu prezantua plani franko-gjerman
28/01 19:17
Top News – Nëse Challenger 2 bien në duart e Putinit! ‘Do ishte një makth’, Britania plan emergjence
28/01 18:37
Top News – Burg bandës së drogës/ ‘Mall’ në Itali, hetimi mbyllet pas 6 vitesh
28/01 18:22