Top Channel/ Rikthim nga Siria/ Kurdët dorëzuan 4 gra dhe 9 fëmijë shqiptarë që mbaheshin në kamp
27/05/2022 19:38

Për shqiptart që iu bashkuan isis e mbetën në kampet e Sirisë tani ka një shpresë më shumë për riatdhesim. Këtë të premte në Siri është nënshkruar një marrëveshje mes rajonit autonom të kurdëve në Siri dhe Republikës së Shqipërisë falë të cilës 4 gra dhe 9 fëmijë të familjeve që iu bashkuan organizatës terroriste ISIS iu dorëzuan autoriteteve shqiptare. Top channel ka siguruar pamje exlusive të nënshkrimit të kësaj marrëveshje e cila firmoset për herë të parë me autoritetet kurde. Gratë dhe fëmijë ishin në kampe të ndryshme dhe u shpëtuan në një operacion që zgjati 10 ditë. Operacioni është ndërmarrë në bashkëpunim me shërbimet amerikane në bashkëpunim me ato kurde. Gjatë mëngjesit të sotëm drejtori I antiterrorist Alban dautaj së bashku me dy kolegë morën në dorëzim shqiptarët të cilët në vijim ata do të mbërrijnë në shqipëri. Top channel ka kontaktuar me delegacionin shqiptar ku mësoi se të gjithë të riatdhesuarit gëzojnë shëndet të plotë dhe për arsye sigurie nuk mund të bëhet I ditur identiteti I tyre. Në gusht të një viti më parë në një operacion të ngjashëm nga siria me ndihmën e konsullit të përgjithshëm shqiptarë në Liban u riatdhesuan 14 fëmijë 6 prej të cilëve të lindur në Siri dhe 5 gra shqiptare. Mes të riatdhesuarve ishte dhe Endri Dumani I cili u cua nga I ati në 2014 në Siri e më pas jetoi 6 vite në kampin Al hol. Mes shqiptarëve të mbetur në kampet në Siri është e motra e Endrit Eva Dumani e cila as në këtë operacion të fundit nuk mundi të riatdhesohet.

Top News – Vetëm 24 orë zgjat rritja e naftës/ ‘Pendohet’ bordi, pak para protestës ul sërish çmimet
06/07 12:21
Top News- SPAK bën bilancin e punës për qershorin/Mijëra euro të sekuestruara dhe dhjetëra procedime
06/07 12:20
Top Channel/ Zjarr në spitalin e Fierit! Nuk ka të lënduar vetëm dëme materiale
06/07 12:17
Top Channel/ Komiteti nuk ndryshon masat! Thirrje për vaksinim për të ndalur infeksionin
06/07 12:03
Top News – Shoqata e Hidrokarbureve akuza Bordit/’Çmimet e naftës do të ishin më të lira pa të’
06/07 11:43
Top News – Zjarri përfshin spitalin e Fierit/ Evakuohen pacientët, dëmtohet pajisja e imazherisë
06/07 11:41
Top News – Demokratët të vendosur në dy sheshe/ Zbardhet axhenda e protestës 7 korrikut, ja skenari
06/07 11:37
Top Channel/ Zjarri në imazherinë e spitalit të Fierit: Pajisjet kanë dalë jashtë funksionit
06/07 11:23
Top Channel/ Makineria e larjes së filmave mori flakë, dëmet në imazherinë e spitalit të Fierit
06/07 11:19
Top News – Tjetër pedofil në rrjetën e ‘Fiks Fare’/ Arrestohet 65-vjeçari që ngacmonte të miturat
06/07 11:07
Top News – Sulmet kibernetike në Shqipëri /Kush janë kompanitë ‘e preferuara’ për hakerat
06/07 11:00
Top News – Rama dhe Rutte me propozim për BE/Si duhet të jetë komuniteti i ri politik europian
06/07 10:52
Top Channel/ Zjarr në spitalin rajonal të Fierit
06/07 10:43
Top News – Zjarr në spitalin e Fierit, panik tek pacientët
06/07 10:30
Top News – Heroinë, kanabis dhe armë në Patos/ Kishin kthyer banesën në laborator droge
06/07 10:26
Top Channel/ Shtëpi bari në Fier! Kapet heroinë, kanabis e armë
06/07 09:21
Top Channel/ Ditët e nxehta shtojnë ankthin! Rekomandimet e mjekëve për personat me probleme
05/07 19:57
Top Channel/ I nxehti, kujdes me ushqimin! Në qendrat shëndetësore, më shumë persona kërkojnë ndihmë
05/07 19:55
Top Channel/ Fermerët: Nuk po shesim/ Çmimet e ulta po penalizojnë prodhuesit e shalqirit
05/07 19:45
Top Channel/ E dhunuar nga burri xheloz! Gruaja nga Korça detyrohej të betohej në kishë
05/07 19:42