Top Channel/ Rihapet gjyqi i Gërdecit/ Gjykata bën palë në procesin ndaj Mediut 290 të dëmtuarit
07/06/2023 19:33

Nën mbikëqyrjen e vëzhguesve amerikanë, Gjykata e Posaçme i dha një fitore të vogël Zamira Durdës, nëna e Erisonit që u vra nga shpërthimi i municioneve, 15 marsin e 2008. Kërkesa e saj e përsëritur për ti përfshirë në proces u pranua,ndonëse me vonesë dhe në një ditë kur SPAK duhet të shpallte pretencën. Nuk dihet ende se përse prokurorët e posaçëm ndryshuan qëndrim minutën e fundit duke kërkuar njoftimin e të plagosurve gjatë tragjedisë . Përpara se gjykata të aprovonte kërkesën e akuzës, avokati i Fatmir Mediut komentoi në seancë duke kujtuar se diçka e tillë nuk ishte kërkuar në seancën paraprake. “Ky është krim shtetëror, nëse nuk zbardhet dosja Gërdecit do vazhdoj t’i kaloj të gjitha shkallët deri sa të marr drejtësi për tim bir”-thotë Zamira Durda. Thirrja e 290 personave të dëmtuar apo të plagosur do të kryhet me shpallje publike dhe në websiten e gjykatës. “Vendosjen e drejtësisë për tim bir e kam kthyer në motivin e jetës sime. Shkaku që jetoj është vendosja e drejtësisë”- shton Zamira. Avokati mbrojtës i familjes Durda tha se do ketë surpriza në gjykim. Më herët Fatmir Mediu ka kërkuar gjykim të shkurtuar teksa këmbëngul pafajësinë mbi akuzat e shpërdorimit të detyrës që i rëndojnë për detyrën që mbante si Ministër Mbrojtjeje gjatë tragjedisë së Gërdecit. Seancat e mëparshme kanë dështuar për shkak të mungesës së mbrojtjes, ndërkohë që gjykata urdhëroi që veç avokatëve të zgjedhur nga ish funksionari shteti t’i ofrojë Mediut edhe një avokat falas.

Top News – Punësimi dhe integrimi i komunitetit rom/ Veliaj-Tirana shënoi histori suksesi
30/09 16:53
Top News – Ambasadori i SHBA kërkon organizatorin/ ‘Në prapavijë sulmi kishte mbështetje të madhe’
30/09 16:52
Top News – Çahet tubi i gazit në një pikë karburanti/ Alarm në Shkozë, evakuohen banorët e zonës
30/09 15:38
Top Channel/ Infertiliteti, krijohet njësia mjekësisë fetale në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”Top Channel/ Infertiliteti, krijohet njësia mjekësisë fetale në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”
30/09 15:32
Top Channel/ Nuk fiket zjarri në Fier/ Sipërfaqe të mëdha në flakë në pyllin e Pishporos
30/09 15:24
Top Channel/Më shumë mundësi edukimi, Veliaj konferencë për integrimin e komunitetit rom e egjiptian
30/09 15:22
Top Channel/ Rrjedhje gazi në pikën e karburantit/ Tiranë, evakuohen banorët në zonë
30/09 15:08
Top News – Shpërndante drogë pranë shkollave/ Operacioni ‘Tempulli’, arrestohet një 23-vjeçar
30/09 14:47
Top Channel/ Beleri kërkon të betohet/ Gjykata e Durrësit do shqyrtojë kërkesën
30/09 14:46
Top Channel/ Situatë e rëndë e zjarreve në Fier, era po shtyn flakët drejt tokave bujqësore
30/09 14:43
Top News – Dita e pestë e zjarrit në Pishpora/Temperaturat deri në 1000 gradë
30/09 14:00
Top News – Karoatreci ‘rrëmben’ makinat/ Polica aksion për parkimet e gabuara
30/09 13:23
Top Channel/ Zjarret jashtë kontrollit në Pishporo, riaktivizohen të gjitha vatrat
30/09 13:05
Top News- Gjykata e Durrësit merr kërkesën e Belerit/ Kërkon të betohet si kryebashkiak i Himarës
30/09 12:53
Top Channel/ Beleri kërkon të betohet/ Gjykata e Durrësit do shqyrtojë kërkesën
30/09 12:49
Top Channel/ Nuk fiket zjarri në Fier/ Sipërfaqe të mëdha në flakë në pyllin e Pishporos
30/09 12:47
Top Channel/ Lufta e zjarrfikësve me zjarret në Fier, tokat bujqësore përpihen nga flakët
30/09 12:44
Top Channel/ Haki Cako për zjarret në Fier: Këto janë arsyet pse helikopteri nuk mund të ngrihet
30/09 12:21
Top Channel/ Me sytë nga profesionet/ 67 mijë pensionistë ende punojnë
30/09 12:18
Top News – Rinas/ Mijëra euro dhe dollarë të padeklaruara. Procedohen një turk dhe një kinez
30/09 12:17