Top Channel/ Rezultatet e Gjuhës së huaj/ Publikohen vlerësimet, Vlora me mesataren më të lartë
14/06/2024 19:38

Mësuesit morën 11 ditë kohë për të korrigjuar provimin e parë të maturës shtetërore të gjuhës së huaj, për të publikuar këtë të premte notat për rreth 27 mijë nxënës. Të dhënat zbulojnë se në të gjithë Shqipërinë vetëm 119 maturantë kanë mundur të marrin 10 absolute, teksa kanë ngelur 952 nxënës me notën 4. Edhe pse kalueshmëria për gjuhën e huaj është 96.4% e nota mesatare është 7.28, vihet re se në krahasim me maturën e vitit të kaluar performanca është përkeqësuar, pasi kemi rreth 600 nxënës më shumë mbetës dhe 900 maturantë ekselentë më pak. Pjesa më e madhe e nxënësve rezulton se janë vlerësuar me notën 9. Statistikat e portalitstudentor nxjerrin në pah edhe se cili qark ka maturantët më të mirë, ku duket se vendin e parë sipas notës mesatare e mban qarku i Vlorës me 8.21 e më pas vjen Tirana me notën mesatare 8, ndërsa Dibra dhe Kukësi janë në vend të fundit. Rregullorja e maturës përcakton se brenda datës 30 qershor të kenë përfunduar korigjimet, teksa për të dytin vit tani më maturantët kanë të drejtën të kërkojnë rivlerësimin e tezës nëse janë të pakënaqur.

Top Channel/ Makina shpërthen në ecje/ Plagosen dy vëllezër, shkak tritoli që kishin për peshkim
21/07 22:58
Top News/ Arrestohet autori i plagosjes në Talë/ Shkak për ngjarjen u bë një femër
21/07 21:24
Top News/ Shpërthen makina në Gramsh/ Plagosen dy vëllezërit, nuk dihen shkaqet
21/07 21:22
Top Channel/ Shpërthen mjeti në ecje/ Në Gramsh plagosen dy vëllezërit në makinë
21/07 20:07
Top Channel/ Plumba për xhelozi në Shëngjin, plagoset pas sherrit 27-vjeçari
21/07 19:43
Top Channel/ Familjarët e viktimave duan drejtësi/ Vëllai i Marsel Çelës: Shteti të gjejë autorët!
21/07 19:40
Top News/ Plagoset me armë 27-vjeçari/ U qëllua nga një 30-vjeçar, shkak u bë një femër
21/07 18:30
Top News/ Shqipëria ‘kampione’ turizmi/ raporti i KE, Rama: Përsëri një histori suksesi
21/07 18:00
Top News/ Bllokohen 40 mjete lundruese/ Gjobiten drejtuesit, rrezikuan jetën e pushuesve
21/07 17:30
Top News/ Instituti Kanadez i Teknologjisë/ Mbi 200 të diplomuar të gatshëm për çdo përgjegjësi
21/07 16:54
Top Channel/ Detaje/ I ngacmoi të dashurën në plazhin e Tales, 30-vjeçari plagos të riun e largohet
21/07 16:09
Top Channel/ Shenja plumbash kudo, pamjet tronditëse nga lokali në Memaliaj ku ndodhi masakra
21/07 15:36
Top Channel/ Atentati në Memaliaj për hakmarrje, vrasësit me pagesë nuk kursyen as të pafajshmit!
21/07 15:32
Top News/ 48-vjeçari kapet me mina e pistoletë/ Po lëvizte me taksi, dyshohet se do i shiste
21/07 15:27
Top Channel/ “Vendi më i mirë në Shqipëri”, Driloni zgjedhja e parë e qytetarëve këtë fundjavë
21/07 15:20
Top Channel/ Banorët: Të tronditur!/ “Krimi më i rëndë që ka ndodhur në qytet”. Kush ishin viktimat
21/07 15:06
Top Channel/ Turizmi 2024, Shqipëria me rritje! Rama: Vendi ynë, konfirmohet si një histori suksesi
21/07 14:35
Top Channel/ Atentati në Memaliaj/ Pamjet e makinës së autorëve në flakë, zjarri përfshiu e 1 godinë
21/07 13:38
Top News/ Merrte makina me qira dhe nuk i kthente më, arrestohet mashtruesi në Lushnjë
21/07 13:36
Top News/ 4 të huaj marrin shtetësinë shqiptare / Veliaj: Bashkohemi në një skuadër
21/07 13:17