Top Channel/ Raporti i DASH: Shqipëria shtoi luftën kundër trafikut të qenieve njerë
24/06/2024 19:34

Në raportin e fundit për trafikun e qenieve njerëzore, Departamenti Amerikan i Shtetit ka vlerësuar se qeveria shqiptare ka rritur përpjekjet e përgjithshme krahasuar me një vit më parë. Përpjekjet sipas DASH përfshinin hetimin e trafikantëve të seksit, identifikimin e një numri më të madh viktimash të mundshme në bashkëpunim me organizatat joqeveritare si dhe ofrimin e shërbimeve për më shumë viktima. Raporti i ndan vendet në tre nivele, me Shqipërinë që vijon të jetë pjesë e nivelit të dytë, aty ku ndodhen qeveritë të cilat nuk plotësojnë tërësisht standardet minimale, por bëjnë përpjekje të konsiderueshme për ta arritur një gjë të tillë. Në këtë aspekt raporti nënvizon se Shqipëria nuk i përmbushi standartet në disa fusha kyçe. “Qeveria hetoi në mënyrë të qartë më pak krime që lidhen me trafikimin, ndoqi penalisht më pak të dyshuar si dhe nuk dënoi asnjë trafikant për të dytin vit me radhë”, thuhet në raport. Po kështu konstatohet se policia dhe prokurorët e rretheve nuk kanë përvojën dhe specializimin e duhur për të hetuar dhe ndjekur penalisht rastet e trafikimit dhe se autorët e dyshuar janë dënuar për krime më të vogla, si "shfrytëzim prostitucioni", në vend të trafikimit vijon raporti. DASH lë si detyrë rritjen e kontrolleve nga qeveria në komunitetet më vulnerabël të trafikimit si emigrantët, azilkërkuesit, komunitetet roma dhe egjiptian, si dhe fëmijët. Për Shqipërinë DASH vlerëson se trafikantët janë veçanërisht aktivë në shfrytëzimin për punë dhe seks gratë dhe fëmijët shqiptarë sidomos gjatë sezonit turistik. Disa nga këto punë përfshijnë lypjen si dhe ato të paligjshme si shpërndarja e narkotikëve. Ndërkohë edhe Kosova ka marrë të njëjtin vlerësim nga DASH me specifikën se atje dënimet kanë qenë më të forta për trafikantët, por se rastet e hetuara pësuan rënie.

Top News/ Festa në prag tragjedie/ Tre të plagosur, autori qëlloi aksidentalisht me armë
23/07 09:58
Top News/ 878 mijë mjete në qarkullim/ Shqiptarët drejtohen tek makinat elektrike
23/07 09:49
Top Channel/ Kundër betonizimit. Shkodranët protestë për ndërtimin e një kulle afër zonës muzeale
22/07 23:26
Top Channel/ Dhuna në këshillin bashkiak, policia e merr në pyetje, Blushi: Valteri më provokoi!
22/07 23:11
Top Channel/ Përfshihet nga flakët banesa në Lazarat, forca zjarrfikëse në vendngjarje
22/07 22:52
Top News/ Banesa përfshihet nga flakët, dëme të shumta materiale
22/07 22:51
Top Channel/ Dhuna në këshill, shpërthen Meta: Këta monstra, SPAK torollaku është një vegël
22/07 22:12
Top Channel/ 17-vjeçari rrëmbehet e ngacmohet seksualisht, autorët e nxjerrin live në TikTok
22/07 21:46
Top Channel/ Dhuna në Këshillin Bashkiak, Tedi Blushi pasi u mor në pyetje: U provokova…
22/07 21:41
Top Channel/ Deputeti i PS del kundër policisë: Jo çdo gjë zgjidhet përmes gjobave
22/07 20:58
Top News/ GJKKO i kthen mjetin luksoz partneres së Laert Haxhiut, zbulohet se…
22/07 20:15
Top Channel/ Balluku inspekton bypass-in e Vlorës: Asnjë tolerancë zaptuesve
22/07 19:39
Top Channel/ Vjen Alexander Kasanof, ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për Ballkanin Perëndimor
22/07 19:36
Top Channel/ SPAK nis pyetjet për “21 Janarin”, thirren për të dëshmuar të afërmit e Aleks Nikës
22/07 19:32
Top Channel/ Balluku në bypass-in e Vlorës: Asnjë tolerancë për abuzuesit e hapësirave publike
22/07 19:11
Top Channel/ Kush është Klea Gjata, pjesë e grupit të Laert Haxhiut, që GJKKO i ktheu sot BMW-në
22/07 19:09
Top News/ Fluks udhëtarësh në Portin e Durrësit/ Futen në Shqipëri 14 mijë pasagjerë gjatë fundjavës
22/07 17:29
Top News/ Në kërkim nga ‘Revanshi’/ Ekstradohet nga Gjermania ish-efektivi i RENEA-s
22/07 17:28
Top News/ Ushtroi dhunë fizike ndaj bashkëshortes, AMP arreston oficerin e policisë
22/07 16:32
Top News/ Ndryshimet në ligjin e policisë / Opozita kërkon kohë, mazhoranca e shqyrton në komisione
22/07 16:14