Top Channel/ Plani sekret amerikan i luftës: Qindra avionë transporti po kthehen në bombardues
25/05/2021 14:06

Forcat Ajrore Amerikane kanë përfunduar me sukses një program eksperimental për të transformuar me shpejtesi qindra avionë mallrash në bombardues shkatërrimtare, duke rritur kështu kapacitetin ushtarak të vendit në rast se shpërthen lufta. Sistemi i ri do të lejojë që avionët C-17 Globemaster III dhe C-130 Hercules të kthehen në makineri ajrore vdekjeprurëse . Pas dy vite eksperimentesh, Forcat Ajrore testuan me sukses lëshimin e raketahedhësit të parë me parashute nga një avion mallrash. ai funksionon duke ngarkuar raketa cruise me rreze të gjatë veprimi qe kane shenjestra të paracaktuara. Në momentin që avioni arrin një lartësi të caktuar, kutitë lëshohen nga pjesa e pasme e tij ashtu si do të bënte me një ngarkesë tjetër. Raketahedhësi arrin të orientohet se kur është mjaftueshëm larg nga avioni dhe në momentin që është në distancë të sigurtë, krahët dhe motori i tij aktivizohet dhe nis të qëllojë raketat drejt objektivit. Raketat me rreze më të gjatë veprimi mund të arrijnë deri në 1100 milje detare, duke i mbajtur lehtësisht avionët e transportit ngarkesave jashtë rrezes së sistemeve armike mbrojtëse tokë-ajër. Sipas PopularMechanics.com, Forcat ajrore besojnë se gjatë një fluturimi të një avioni transporti, mund të lëshohen deri në 32 raketa.

Top Channel/ Ukraina në Nato? SHBA dhe Gjermania: Nuk është ky momenti
01/10 19:23
Top News – Raketa balistike mbi detin e Japonisë. Kim Jong Un kërcënon sërish, katër teste këtë javë
01/10 16:32
Top News – Musk sjell robotin humanoid / Bosi i Teslas prezanton ‘Optimus’, në treg pas 3 vitesh
01/10 16:22
Top News-Sulmohet konsullata ruse në Nju Jork/Lyhet me bojë të kuqe, protestë për luftën në Ukrainë
01/10 16:21
Top News – Barkat në rrugë, makinat në det/ Uragani Ian ‘fshin’ një qytet të tërë, lë pas shkatërrim
01/10 16:18
Top News – ‘Magji’ në qiellin bolivian / Fenomeni i rrallë, dielli ‘halo’ mahnit botën
01/10 16:17
Top Channel/ Dita ndërkombëtare e kafesë: Festë e re, shije e vjetër!
01/10 15:36
Top Channel/”Atje nuk ka veto ruse”, SHBA: “Rezoluta e Shqipërisë shkon në Asamblenë e OKB-së”!
01/10 15:03
Top News – Biden i përgjigjet Putinit / ’Provoje po ta mbajti! SHBA dhe aleatët janë gati
01/10 14:17
Top News – Ukraina kërkon anëtarësim në NATO / Prek ‘nervin’ e Moskës, Uashingtoni i matur
01/10 14:15
Top News – Bashkëpunimi Rusi-Serbi / Ekspertët: Nuk është në interesin e Beogradit
01/10 13:44
Top News – Erdogan kundër Putinit! Dënon aneksimin e paligjshëm të tokave ukrainase
01/10 13:43
Top News – Ukraina rrethon mijëra trupa ruse / ’Do të çlirojmë gjithë Donbasin! Rusët po dorëzohen
01/10 13:41
Top News – 500 kilogram tritol në Nord Stream / ’Bombat u vendosën me robotët e mirëmbajtjes’
01/10 13:41
Top News – NATO lëshon paralajmërimin drithërues / Alarm i kuq, momenti më i rrezikshëm i pushtimit
01/10 13:39
Top Channel/Rusia veto rezolutës Shqipëri-SHBA/Synonte mos njohjen e rajoneve të aneksuara nga Rusia
01/10 13:15
Top Channel/ Aneksimet ruse, SHBA: Do ketë trazira në Ballkan, Serbia o këtej, o andej!
01/10 12:24
Top Channel/Biden: Kërcënimet bërthamore të Putin nuk trembin SHBA, aneksimin nuk e njohim!
01/10 12:13
Top Channel/Në ndihmë të konsumatorit: Gjermania ul TVSH-në e gazit!
01/10 12:03
Top Channel/Sulmet kibernetike “shkundin” BE-në, 6 vende me non-paper!
01/10 12:02