Top Channel/Para e armë me firma angleze! Investigimi: Shqiptarët hapin biznes për transport illegal
21/04/2024 21:50

Bandat shqiptare të krimit po përdorin firma korrierësh të regjistruara në Mbretërinë e Bashkuar për të transportuar para në atdheun e tyre. Paratë që mendohet se në disa raste janë gjeneruar nga sipërmarrjet e kokainës dhe kanabisit po zhvendosen nga Britania në furgonë dhe sipas policisë do të pastrohen në prona dhe biznese. Një investigim i britanikes “Sunday Express” zbuloi se disa kompani transporti në Angli drejtohen nga shtetas shqiptarë. Ata reklamojnë në rrjetet sociale se transportojnë sende të ligjshme si mobilie, apo pajisje elektronike midis dy vendeve, por më pas ka rezultuar se tregtia e mobilieve nuk ishte biznesi i tyre më fitimprurës. Nga sasia e parave që transportonin ata mbajnë një përqindje të lartë për vete, që gjithashtu mbetet e padeklaruar. Por ky nuk është problemi i vetëm i autoriteteve. Së fundmi, nëpërmjet kompanive të transportit që figurojnë si biznese të regjistruara në Britani, por transportohen armë nga Shqipëria drejt Anglisë.

Top News/ Në lupën e PS edhe drejtësia. Propozimi për Komisionin Antikorrupsion në Kuvend
30/05 14:31
Top News/ Kriptovalutat për pastrimin e parave. I përdor krimi dhee mashtruesit me Call Center
30/05 14:31
Top News/ Pranga gazetarit dhe punonjëses së AMP/ Nxirrnin lajme të rreme, ‘gjoba’ zyrtarëve
30/05 14:30
Top News/ ‘Ore gangster!’, Garda e Republikës përplaset me gazetarët në Kuvend
30/05 14:29
Top News/ U sulmua barbarisht nga tre persona/ Avokati Sokol Mëngjesi në gjendje të rëndë
30/05 14:29
Top News/ Antikorrupsioni, përplasje në Kuvend. Basha kërkon vettingun politik, PS-Po e bën SPAK!
30/05 14:27
Top News/ Pa patentë në timon, aksidentohet 17-vjeçari në Zvërnec
30/05 14:27
Top News/ Humbën jetën nga Covid-19/ Dy rrugë në Tiranë marrin emrat e dy mjekëve
30/05 14:26
Top News/ Apeli lë në qeli Erdgys Arrazin/ Me lot në seancë- Nuk kam shkuar tek varri i fëmijëve
30/05 14:26
Top News/ Rusi erdhi në Shqipëri për ditëlindje/ Prangoset në Rinas, kërkohet nga Moska për mashtrim
30/05 14:25
Top News/ ‘Dua të bëhem drejtor’, zyrtari i AMP shantazhoi edhe Rrumbullakun
30/05 14:24
Top Channel zbulon videon e dhunës ndaj avokatit Sokol Mëngjesi
29/05 23:22
Top Channel/ “Korriku do ju gjejë me paga 900 euro”, Rama flet edhe për pensionet
29/05 23:15
Top Channel/ U godit për detyrën, Berisha për Mëngjesi: Pagoi betejën për ligjin, sulm ndaj opozitës
29/05 23:02
Top News – Avokati u rrah barbarisht/ Del video e momentit kur 3 autorët e sulmojnë
29/05 22:53
Top Channel/ Zjarri në spitalin e Shkodrës, ja për çfarë dyshohet
29/05 22:35
Top News- Gjata: Goditja ndaj avokatit Sokol Mëngjesi ishte atentat…
29/05 22:30
Top News/ EKSKLUZIVE! Del video kur sulmohet brutalisht avokati Sokol Mëngjesi
29/05 22:25
Top Channel/ Del VIDEO, ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit
29/05 22:16
Top News – Sulmi ndaj avokatit Mëngjesi, Rithemelimi/ Duan ta trajtojnë si rastin Rasha
29/05 22:15