Top Channel/ Paga minimale/ Shqipëria e parafundit në rajon. Në krye qëndron Mali i Zi
17/06/2022 19:43

8 herë ka ndryshuar paga minimale në vend gjatë 12 viteve. Lëvizja e fundit ishte në prillin e këtij viti duke arritur në vlerën 32 mijë lekë, 2 mijë lekë më shumë se në vitin paraardhës. Kapërcimet më të zakonshme nga viti në vit kanë qenë me 2 mijë leke , përjashtuar këtu vetëm vitin 2021, ku ndikuar edhe nga periudha e pandemisë, paga minimale ndryshoi me 4 mijë lekë, ndryshimi më I madh pësuar gjatë viteve. Në 2010, paga minimale ishte 13 mijë lekë më pak se tani, duke kapur vlerën prej 19 mijë lekësh. Përgjatë viteve 2011 – 2013 paga minimale pati rritje 1 mijë lekë pas çdo viti, duke ndaluar në vlerën 22 mijë lekë në 2013. Kjo vlerë qëndroi konstante për plot 5 vite, duke u ndryshuar vetëm në 2018, ku paga minimale arriti në 24 mijë lekë. Përgjatë viteve 2019 -2020 paga minimale arriti në 26 mijë lekë dhe mbeti konstante përsëri për dy vite, deri më 2021. Është premtuar rritje prej 20 mijë lekësh për 2023. Krahasuar me rajonin, Shqipëria është në vend të parafundit duke lënë pas vetëm Kosovën e cila pas debatesh miratoi pagën e re minimale, 250 Euro. Mali I Zi mban vendin e parë me vlerën 533 Euro si pagë minimale, ndjekur nga Serbia 401 Euro, Maqedonia e Veriut 359 Euro dhe Bosnjë e Hercegovina 300 Euro.

Top Channel/ Kursi abuziv i euros, po blihen edhe nën kursin që ka vendosur banka qëndrore
15/08 19:50
Top Channe/ Rritja e cmimit të peshkut/ Rritet sasia por dhe abuzimi në treg
13/08 20:21
Top Channel/ Ekonomia do ngadalësohet por… Raporti i BSH: Parametrat janë ok. Do përballojmë krizën
11/08 15:05
Top Channel/ Shtrenjtimi i ushqimeve, në korrik paguam më shumë për bukën,bulmetin,e frutat e stinës
10/08 15:13
Top Channel/ Gruri më lirë se para luftës, ndikoi marrëveshja për daljen e grurit nga Ukraina
08/08 12:11
Top Channel/ Rritet norma e interesit/ Shkon në 1.75%, hera e tretë brenda vitit
03/08 20:23
Top Channel/Shtyhen bilancet e bizneseve. Dorëzimi deri më 15 shtator si pasojë e sulmit kibernetik
02/08 15:13
Top Channel/ Euro këmbehet edhe me 112 lekë/ Niveli zyrtar në banka është në 116.6 lekë
30/07 19:44
Top Channel/ Lufta do të ngadalësojë Shqipërinë! Parashikimi: Pritet që niveli i inflacionit të ulet
30/07 19:44
Top Channel/ SHBA, bie prodhimi/ Inflacioni shkon në 9.1%, rritet rreziku i recesionit
29/07 19:46
Top Channel/ Shqiptarët 10 miliardë euro në banka. Rritën depozitat në qershor, në lekë dhe valutë
29/07 12:13
Top Channel/Turizmi, më mirë se viti më i mire!Në 6 muajt e 2022,erdhën 400 mijë më shumë se në 2019
25/07 15:17
Top News – Euro prek një tjetër rekord të ri / Sa pikë ka humbur monedha evropiane në një javë
22/07 17:31
Top Channel/ Energjia në bursë, 670 €/ Biznesi: nga rritja e çmimit të energjisë po mbyllim fabrikat
21/07 19:48
Top Channel/Çmimet e larta rritën tregtinë! Në qershor 32.2% më shumë,rritja vetëm në vlerë mallrash
18/07 19:43
Top Channel/ Pasojat e zhvlerësimit të euros ndihmon kredimarrësit, por dobëson eksportet
17/07 20:39
Top News- Dy vendime brenda 24 orëve/ Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet
15/07 18:43
Top Channel/Amnisti fiskale, me çdo kusht/ Shpallet projekti. Rama, kritika kundërshtarëve të nismës
15/07 15:08
Top Channel/Dollari vlen më shumë se euro/Rënia më e madhe e monedhës evropiane në 20 vitet e fundit
13/07 19:42
Top News – Euro kundër dollarit amerikan / Ja si janë ‘luhatur’ monedhat ndër vite
13/07 13:02