Top Channel/ Nga Maroku në Spanjë, 145 emigrantë e bëjnë me not!
18/05/2021 15:21

Të paktën 145 emigrantë notuan nga Maroku drejt Ceutës në Spanjë, të ndihmuar dhe nga goma makine. Shumica ishin meshkuj, thotë BBC, por në mesin e tyre janë edhe dy familje të plota. Mediat spanjolle thonë se rojet bregdetare marokene thjesht rrinin e vështronin teksa emigrantët i hynin rrugëtimit tejet të rrezikshëm. Dy enklavat spanjolle të Ceutës dhe Melilla-s janë kthyer në magnete për emigrantët afrikanë që kërkojnë një jetë më të mirë në Europë. Një pjesë e atyre që mbërritën në Ceuta muajin e kaluar u kthyen mbrapsht, me përjashtim të 30 të miturve, mosha e të cilave u konfirmua nga analizat mjekësore. “Prutjet” nga deti vijnë në një moment tensionesh në marrëdhëniet e Marokut me Spanjën. Autoritetet marokene janë të zemëruara nga fakti që lideri i Frontit Polisario, një grupim i cili lufton prej dekadash të tëra për pavarësinë e Saharasë Perëndimore, së fundi është shtruar dhe po merr trajtim në një spital spanjoll.

Top Channel/ Pilotin e çojnë te burgu i grave, për arsye sigurie pas vrasjes së gruas
22/06 22:43
Top Channel/ Ish-policët francezë apelojnë dënimin për përdhunimin e turistes kanadeze
22/06 21:23
Top Channel/ Kryeministri spanjoll kërkon që falja e liderëve katalanas të hapë një ‘epokë të re’
22/06 21:22
Top Channel/ Nis numërimi në zgjedhjet historike të Etiopisë
22/06 21:20
Top News – ‘Si dy pika uji’, por s’kanë lidhje/ Britani, djali 3 muajsh, fiks si Boris Xhonson
22/06 18:54
Top News – UEFA, jo ylberit në Allianz Arena/ Hungaria: E dëmshme përzierja e sportit me politikën
22/06 18:53
Top News – Fyen mbretin, 3 të arrestuar/ Kamboxha, aktivistët e mjedisit akuzohen për komplot
22/06 16:27
Top Channel/ Filipinet i bien shkurt: Kush nuk bën vaksinën, shkon në burg!
22/06 15:38
Top Channel/ Nuk pyet për variantin Delta, Italia vendos heqjen e maskave!
22/06 15:12
Top Channel/ Raporti sekret: UFO-t rrëzuan 10 raketa bërthamore në bazën amerikane!
22/06 15:08
Top Channel/ Itali shqiptari tenton të vrasë gruan, e motra kap grykën e pushkës!
22/06 14:03
Top News – ‘Dua të bëj vaksinën, s’më le babi’/ Itali, shtohen fëmijët që hedhin në gjyq prindërit
22/06 13:24
Top Channel/ Jemen, “Pusi i ferrit” -gropë misterioze në shkretëtirë që nuk i duket fundi!
22/06 12:58
Top Channel/ Sot mblidhet Këshilli i Europës, vendoset për negociatat me Tiranën e Shkupin
22/06 12:00
Top Channel/ Europa “dëbon” Kinën nga Mali i Zi, i paguan Podgoricës borxhin gjigand
22/06 11:57
Top Channel/ “Vriteni në burg”, thirrjet para gjykatës-pilotin grek e braktis avokati mbrojtës!
22/06 11:48
Top Channel/ Vëllain ia vrau policia, dy motrat nisin luftën për drejtësi
22/06 11:40
Top News – India thyen përsëri rekordin/ Administrohen 8.3 milionë vaksina në një ditë
22/06 11:39
Top News – Vaksina ka, por jo për të varfrit/ Afrika ka vaksinuar vetëm 2 përqind të popullsisë
22/06 11:38
Top Channel/ I mbijetoi dy luftrave, cfarë po e vret në shtëpi ushtarin amerikan
22/06 11:37