Top Channel/ Në banka, 11 mld euro kursime/Në 2022 depozitat u shtuan me 525 mln euro, gjysma e 2021
03/02/2023 19:41

Kursimet e shqiptarëve në banka kanë arritur nivele rekord në fund të dhjetorit në mbi 1.27 trilionë lekë apo rreth 11 miliardë euro sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë. Me gjithë situatën e vështirë ekonomike si pasojë e krizës së çmimeve, depozitat bankare shënuan një rritje në vlerë me mbi 61 miliardë lekë, apo më shumë se 525 milionë euro para të kyçura në banka. Megjithatë, kjo shifër rezulton ndjeshëm më e ulët se ajo në vitin 2021, kur depozitat e individëve, bizneseve e institucioneve të tjera u shtuan me 103 miliardë lekë, gati dyfish më shumë se vitin e shkuar. Rritja e kursimeve këtë periudhë është udhëhequr nga depozitat në valutë që kanë parë një zgjerim të konsiderueshëm duke u ngjitur në fund të dhjetorit të shkuar në 725 miliardë lekë. tab 2 depozitat sipas monedhes E kundërta ka ndodhur me kursimet në lekë që shënuan një tkurrje përgjatë 12 mujorit të kaluar duke zbritur në 551 miliardë lekë, nga 552.2 miliardë lekë që ishin në vitin 2021. Thuajse të gjitha qarqet e vendit kanë parë një rritje të nivelit të depozitave bankare vitin që lamë pas. Listën e kryeson Tirana me nivelin më të lartë të kursimeve të mbyllura në banka dhe vitin e kaluar depozitat u zgjeruan ndjeshëm. Pas saj, renditen Durrësi, Vlora dhe Elbasani.

Top Channel/ 35 mln euro hua, do përdoret për rrjetin e shpërndarjes në Shkodër, Lezhë, Fushë-Krujë
28/03 15:16
Top Channel/ Verë dhe vaj ulliri drejt Italisë/ Marrëveshje me Italinë për eksport “Made in Albania”
27/03 19:58
Top Channel/ “Punë ka por jo krah pune”/ Kryeministri në takim me biznesin: Rrisni rrogat
27/03 19:56
Top Channel/ Rriten normat e interesit të lekut/ BSH rrit me 2.25% për t’ju përgjigjur inflacionit
23/03 19:47
Top News – Ftesë për bizneset greke/ Shqipëria kërkon të rrisë investimet e huaja
21/03 19:45
Top Channel/ “Shfryhet” tregtia e jashtme. Në shkurt u eksportuan më pak produkte
17/03 21:57
Top News – Nafta barazohet me benzinën/Çmimet e reja të bordit, bie lehtë edhe gazi
16/03 18:39
Top News-BQE rrit sërish normat/ Shtrenjtohen edhe më tej kreditë në euro
16/03 17:38
Top News – Raporti i Bankës së Shqipërisë / Rënia e kreditimit rrit huanë e keqe
14/03 22:52
Top News – Ulen sërish çmimet e karburanteve, drejt rikthimit në nivelet e paraluftës
14/03 22:51
Top News – ‘Rrogat u rritën më shumë se çmimet’, të dhënat e INSTAT
13/03 18:42
Top Channel/ Eksporte drejt Anglisë! Fermeri nga Elbasani tregon si nisi “aventura” nga një bisedë
11/03 19:48
Top Channel/ Kriza rriti pagat/ Rritja më e fortë që nga viti 2019. U rrit dhe papunësia
10/03 19:45
Top News – Ushqimet vijojnë shtrenjtimin, edhe pse inflacioni total është frenuar
08/03 13:23
Top News – Dy ligje për energjinë / Dy limite të ndryshme për vetëprodhuesit
07/03 19:52
Top Channel/ Rritja e pagës minimale/ Ekspertët: E nevojshme në kohë krize, por ka edhe pasoja
07/03 19:39
Top Channel/ Rritja e pagës minimale/ Ekspertët: Duhet riparë e gjithë skema e taksimit progresiv
06/03 19:51
Top Channel/ Kostot e ndërtimit rriten me 7% për një vit! Por çmimet u rritën disa herë më shumë
06/03 19:50
Top News- Shtrenjtohet prodhimtaria/Kostoja u rrit me 21.4 për qind në fund të 2022
06/03 19:21
Top News – Ndryshojnë çmimet / Bordi rrit naftën dhe benzinën, gazi nuk ndryshon
04/03 18:59