Top Channel/ Në banka, 11.3 mld euro kursime/ Kursimet në euro rriten më shumë se kursimet në lekë
27/02/2023 19:49

Banka e Shqipërisë ka publikuar totalin e depozitave për muajin janar. Janë rreth 1.3 trilionë lekë apo 11.3 miliardë euro kursime në banka. 57% e tyre janë në valutë me rritje 5% nga një vit më parë duke arritur në totalin e 745 miliardë lekëve, ndërsa tek depozitat në lekë rritja është e papaërfillshme me 0.2% në totalin e 556 miliardë lekëve. Niveli total i depozitave është në rekord, ndërsa nga një muaj më parë ato u rritën me 1.8%. Në nivel vjetor e gjjithë rritja prej 5% u udhëhoq nga depozitimet në valutë, ku pjesa më e madhe janë në monedhën euro. Në krahasim me vitin 2021 zgjerimi I tyre ka pësuar ngadalësim, kjo nxitur edhe nga format e tjera të investimit si letrat me vlerë të qeverisë apo dhe fondet private të pensioneve.

Top Channel/ Qeveria amnisti për pronat,projektligj që mundëson rivlerësimin e pasurive me normën 3%
15/05 19:32
Top News/ Dy kërcënime për ekonominë / BERZH identifikon thatësirën dhe energjinë elektrike
15/05 16:53
Top Channel/ 120 mln dollarë për 80 projekte/ Fondacioni shqiptaro-amerikan mbush 15 vite kontribut
15/05 15:30
Top Channel/ Vlorë, hapen 121 biznese të reja! Rritja e numrit të turistëve përmirëson ekonominë
13/05 12:15
Top Channel/ Domatet “zhgënjejnë”/ Bien eksportet, në treg ka mbiprodhim dhe çmimet janë ulur
11/05 19:49
Top News/ Normat e interesit nuk ulen / BSH: Presionet inflacioniste mbeten të larta
08/05 20:18
Top Channel/ Inflacioni në pikën më të ulët/ Shkon në 2.1% dhe tregon rënie të fortë të konsumit
08/05 19:55
Top Channel/ Biznesi, 40 mijë punëtorë të huaj/ Mungesa e fuqisë punëtore,zbardhet plani i qeverisë
08/05 19:53
Top Channel/ “Mashtrimi” me kreditë, reagon Guvernatori Sejko: S’kemi atribut për investigim
08/05 19:39
Top News/ Ushqimet mbajnë lart inflacionin/ Çmimet bien, por jo për bulmetin e fruta-perimet
08/05 16:06
Top Channel/ Menaxhimi i financave publike/ Prezantohet strategjia nga ministri Ervin Mete
03/05 19:40
Top News/ Menaxhimi i parave të taksapaguesve. Ministria e Financave prezanton ‘Strategjinë 2030’
03/05 16:18
Top Channel/ “Po monitorojmë”, ambasadori i BE: Ofrojmë mbështetje, pavarësisht sfidave…
03/05 14:49
Top Channel/ “Menaxhimi i financave thelbësor për integrimin në BE”, Gonzato: Kushtet negative…
03/05 14:39
Top Channel/ “Borxhi publik zbriti nën 60%”, Mete prezanton Strategjinë e Menaxhimit të Financave
03/05 14:38
Top News/ 113 mln lekë për komunitetet fetare/ Buxheti 2024, qeveria shpërndan fondin
02/05 20:13
Top News/ Euro dobësohet përballë lekut/ Monedha europiane prek një minimum tjetër historik
02/05 19:23
Top Channel/ Rënia e euros/Këmbehet me 100 lekë, goditja më e madhe që nga korriku i vitit të kaluar
01/05 19:50
Top Channel/ Shtëpitë, “frenohet” rritja e çmimit/ BSH: Të huajt shtojnë interesin për blerje
30/04 19:49
Top Channel/ Dënimet “ulin” shpenzimet! Investimet dyfish më pak, ndikuan ndëshkimet e drejtësisë
28/04 20:13