Top Channel/ Ndihmuan skafistin të arratisej, arrest me burg për 5 rojet bregdetare në Vlorë
07/05/2021 12:53

Gjykata e Vlorës ka vendosur masën ‘arrest me burg’ për pesë efektivët e forcës detare, të cilët u arrestuan nën akuzë e shpërdorimit të detyrës. Bledar Bufa, Roland Cani, Ardit Alikaj, Sejfulla Beja dhe Besmir Mece dyshohen se gjatë evakuimit të personave në bordin e një mjetit lundrues në grykëderdhjen e Vjosës pak muaj më parë, kanë shpërdoruar detyrën, duke mos siguruar shoqërimin e të gjithë personave të evakuuar gjatë operacionit, duke i mundësuar arratinë drejtuesit të mjetit gomones. 5 efektivët, Bledar Bufaj komandant dhe marinarët Roland Çanaj, Ardit Alikaj, Sejfulla Bejaj dhe Besmir Meçaj u përfshinë në një aksion për shpëtimin e 55 klandestineve nga Siria, qe do shkonin drejt Italisë më 8 janar. Gjatë operacionit të shpëtimit te skafi që po fundosej iku 26-vjeçari Emiljano Likaj i cili u arrestua disa ditë më vonë, në ambientet e një lokali në zonën e Lungomares. Kanë qenë dëshmitë e vetë klandestinëve që çuan në identifikimin dhe më pas në arrestimin e tij. Familjarët mes tensioneve dhe lotëve ishin të pranishëm sot në seancën gjyqësore. Teksa, vetë të akuzuarit mohuan se nuk kanë bërë asnjë krim.

Top Channel/E gjithë Shkodra pa ujë, drejtori i ujësjellësit: Ka pasur defekt nga luhatjet e dritave
22/06 09:51
Top News – Një vit pa figurën poliedrike…! ‘Me Moikomin, libri në një vjetorin e vdekjes
22/06 00:39
Top News – Ekipi me të besuarit e Bashës/ Nga bardhi te Paloka e Spaho, ç’pritet në PD
21/06 23:00
Top News – Sinjali pozitiv nga Sllovenia/ Shqipëria mund të ndahet nga Maqedonia
21/06 22:40
Top News – Mandat deputeti me vetëm 360 vota! Rama zgjedh Durrësin, kryemadhi fierin
21/06 22:17
Top News – Çimi trafikant me dy emra e mbiemra/ Banda e kokainës nga Gjermania në Zvicër
21/06 22:09
Top Channel/ Gjirokastër. Digjet masivi me shkurre, shuarja e plotë mund të dojë orë të tëra
21/06 22:00
Top News – Plazhet plot, por pa roje bregdetare! Asnjë siguri, pushuesit frikë nga mbytjet
21/06 20:09
Top News – Zgjedhjet, OK edhe nga Asambleja e KiE/ ‘Paqartësitë nuk cënuan legjitimitetin e tyre’
21/06 20:07
Top News – Dosja e famshme me numrin 339/ Mbyllet gjykimi, ja komisionerët e dënuar
21/06 20:04
Top News – SPAK, një tjetër dosje për Çapjajt/ Atentati mafioz i 2016 ndaj Saimir Beqirit
21/06 20:01
Top Channel/ Çuçi: Janë shembur 61 objekte, 29 të arrestuar dhe 94 milionë lekë gjoba
21/06 19:59
Top Channel/ “Bomba” e plehrave Pogradec/ Në zonën e mbrojtur është krijuar një mal me mbetje urbane
21/06 19:41
Top Channel/ 15 arrestime për testet covid/ I përgatisnin false për personat që udhëtonin jashtë
21/06 19:37
Top Channel/ Konflkti Ademi-Ndreu, reagon KE/ ”Ngrijmë statusin e shoqatës”
21/06 19:35
Top Channel/ Rama lë Vlorën. Deputet në Durrës/ Dorëzon në KQZ dokumentin për mandatin
21/06 19:32
Top News – Rama ‘braktis’ Vlorën për Durrësin/ Pas 8 vitesh tërhiqet, sipas nenit 67 të kodit
21/06 19:30
Top News – Përkthyesi mbajti peng trafikantin/ U kap me kokainë, mbetet në burg pa afat
21/06 18:57
Top News – Negociatat, ende pa një vendim! Shqipëria e kërcënuar nga Maqedonia e veriut
21/06 18:42
Top News – Dy mjekë në pranga për testet covid/ 15 urdhra ndalimi, u zbuluan nga përgjimet
21/06 18:13