Top Channel/ Mushkonjat nuk u vranë! Për të pestin vit dështon tenderi për dezinfektimin
09/06/2023 19:46

Shqipëria pritet të ketë vitin e artë të turizimit këtë sezon .Operatorët turistikë thonë se kanë mbyllur prenotimet që herët dhe pothuajse të gjitha strukturat akomoduese janë të mbushura që tani , madje pritet të shtojnë charterat për shkak të kërkesës së lartë të pushuesve të huaj që kanë zgjedhur këtë vit Shqipërinë .Por a do te jete ky viti ku Shqipëria do ta kalojë provimin apo do të mbetet ne klasë ?. A do të mund të ofrojnë strukturat tona akomoduese atë cilësi shërbimi që kërkohet nga turistët për tu kthyer në një destinacion i mirëfilltë ku pushuesit e këtij viti të vazhdojnë ta promovojne e të kthehen sërish ? Vërtet kemi det dhe rërë që shumë vende do ta kishin zili , por a do të dimë t'i mbajmë ato pastër ? Edhe pse pritej ky bum i kërkesave të turistëve të huaj , askush nuk u kujtua për procesin e dezinfektimit dhe dezinsektimit i cili duhet të kryhej që në muajin mars. kur insektet janë ende larva për të mos lejuar shumimin e tyre .Në fakt që prej dy vitesh ky proces nuk ndodh, kur dihet që në zonat bregdetare ka shumë mushkonja . Vite më parë ky proces kryhej nga Instituti i shëndetit publik por tenderi më i fundit është zhvilluar para 5 vitesh dhe kompania fituese duhet të kryente këtë proces për tre vite me radhë .Më pas tenderat dështojnë dhe fondet digjen .Për vitin 2023 janë akorduar rreth 80 milionë lekë por Instituti i shëndetit publik ia ka deleguar zhvillimin e tenderit agjensisë së blerjeve të përqëndruara pranë Ministrisë Brendshme .Por, kjo agjensi i kërkon IShp të rishikojë specifikimet teknike , pasi ato nuk krijojnë gjithëpërfshirje për subjektet ofertuese. Por ndërsa sëzoni ka filluar të dy institucionet luajnë pinpong me njëra tjetrën pa menduar që mund të ketë impakt negativ tek pushuesit apo që vetë specialistët e IShp kanë deklaruar se mushkonjat nëpërmjet pickimeve transmetojnë sëmundje infektive .

Top Channel/ Kuvendi debat për Kosovën. “Situata dramatike”, opozita kërkon dënimin e Serbisë
02/10 23:07
Top News- Çfarë po ndodh në Vlorë/ Policia aksion blic, shoqërohen më shumë se 10 persona
02/10 22:52
Top News – Vuçiç, 4 mijë trupa në kufi me Kosovën / Mbron terroristët nga ‘regjimi i Kurtit’
02/10 22:39
Top News – ‘NATO të ndalë me çdo kusht Serbinë’/ Analiza e BILD-Edhe ushtarakisht nëse duhet
02/10 22:39
Top Channel/ Policia e Vlorës dhe Renea në aksion, shoqërohen disa persona
02/10 22:37
Top News – ‘Na la 40 vjet pas dere’, Erdogan: Nuk presim gjë nga Bashkimi Europian
02/10 21:42
Top News – ‘Mos ndalni sanksionet ndaj Rusisë’, apeli i Zelenskyt ndaj ministrave të BE-së
02/10 20:53
Top News- ‘Rusia mund të jetë e përfshirë’/ Kurti- Bandat serbe nuk kanë shans me policinë e Kosovës
02/10 20:53
Top Channel/Të rinjtë më pak punë se të vjetrit!Shqipëria,e para në rajon për punësimin e 55-64 vjeç
02/10 19:53
Top Channel/ Pensionistët: Nuk mjafton Të moshuarit: Na ndihmojnë fëmijët dhe punojmë ende
02/10 19:51
Top Channel/ Kuvendi nis me një minutë heshtje/ Për policin e Kosovës që u vra nga terroristët
02/10 19:51
Top Channel/ Rama vizitë në Kroaci! Mbështetje për Kosovën, integrimin dhe marrëveshje për pensionet
02/10 19:45
Top News – Kroacia kërkon ndëshkimin e Serbisë- Sulmi në Veri, i planifikuar
02/10 19:41
Top News – Serbia, bazë ushtarake afër Kosovës / Mblidhet komisioni i sigurisë, konfirmohet me dron
02/10 19:22
Top Channel/ Rama vizitë zyrtare në Kroaci, takohet me presidentin Milanoviç
02/10 18:51
Top Channel/ Zjarri në Pishporo, Peleshi: Më i vështiri ndonjëherë. Ndërhyrje nga ajri e toka
02/10 18:30
Top News – Apartamente e garazhe në Tiranë/ Sekuestrohen 1 mln euro prona të një të dënuari me burg
02/10 18:28
Top News – Moment prekës, prindërit ndahen nga fëmijët për të shkuar në burg
02/10 18:28
Top News-Basha, ‘plan’ për t’i marrë selinë Berishës/ ‘Ofensivë’ ligjore me bashkitë dhe përmbarimin
02/10 18:27
Top News – Zjarret ‘djegin’ Fierin/ Peleshi-Situatë e vështirë, por jo për evakuim
02/10 18:18