Top Channel/ Miratohen taksat e reja. Deputetët ulin akcizën për naftën e Jahteve
22/11/2021 19:44

Komisioni i Ekonomisë mes debatesh ka miratuar nen për nen paketën fiskale, ku pavarësisht kundërshtive të forta kaluan propozimet e Financave për heqjen e TVSH-së 6% për fermerët, vendosjen e tatimit 10% për inputet bujqësore si dhe përjashtimin nga TVSH të makinerive në import për investime deri në 500 milionë lekë. Teksa votuan ndryshimet që sipas tyre godasin bujqësinë dhe qytetarët, anëtarët e komisionit miratuan uljen e akcizës së karburanteve të jahteve nga 65 lekë në 40 lekë për litër. Ndërsa hyrjen në fuqi të akcizës së gazit 6% e propozuan për në korrik, për shkak të krizës energjetike. Debate nxiti edhe taksa e qumështit pluhur, ku teksa deputetët pranuan se ka abuzime, i ministrisë së Financave hetim mbi gjurmueshmërinë e tij dhe vajin e palmës që përdoret në vend. Kritika deputeti socialist Erion Braçe lëshoi edhe për tatimin mbi të ardhurat personale, ndërsa propozoi ligj të ri ku tatimi progresiv të aplikohet edhe mbi kapitalin.

Top Channel/Debat për fiskalizimin/Braçe dhe opozita pyesin se përse s’futen në sistem karburantet
25/01 15:24
Top Channel/ Doganat mblodhën 1.6 mld €/ Shifrat tejkalojnë edhe të ardhurat e viteve para pandemisë
19/01 19:43
Top Channel/ Italia, partneri kryesor i Shqipërisë, atje shkon shumica e eksporteve shqiptare
18/01 19:36
Top Channel/ Inflacioni, sfida e ekonomisë/ Shqipëria, 50% të inflacionit e ka të importuar
15/01 15:14
Top Channel/ Çmimet nuk pritet të ulen/ Gjysma e inflacionit të rritur vjen nga mallrat e importit
14/01 19:26
Top Channel/ Inflacioni shkoi në 3.7 për qind! Rritja për shkak të rritjes së çmimit gjatë festave
12/01 15:08
Top Channel/ Ibrahimaj: Ekonomia po rimëkëmbet, në Shqipëri të ardhurat u rritën me 21% në 2021
12/01 14:07
Top Channel/ Rritja ekonomike do jetë 3.8 %. Raporti i Bankës Botërore për vitin 2022
12/01 12:15
Top Channel/ Biznesi kërkon kohë: Të shtyhet fiskalizimi, të rritet siguria e të dhënave
12/01 12:10
Top Channel/Pensionet thellojnë borxhin/Deficiti për pensionet në qytet u rrit me 5%, në fshat 12.5%
07/01 12:18
Top Channel/ Fiskalizimi/ Biznesi ankohet se aplikacioni për lëshimin e faturave punon ngadalë
07/01 12:16
Top Channel/Taksat e reja për biznesin/Nisën nga 1 janari.Prekën bujqësinë,energjinë dhe investimet
03/01 15:04
Top Channel/ Në 4 vite, 4068 leje ndërtime. Shumica për njësi banimi, në Tiranë e Sarandë
27/12 19:33
Top Channel/ Fiskalizimi, nga 120 mijë, vetëm 60 mijë janë fiskalizuar plotësisht
22/12 19:16
Top Channel/ Ndryshon taksimi i shitjes së pronës/ Investitorët pa nipt do paguajnë …
15/12 19:07
Top Channel/Inflacioni godet depozitat/ Në nëntor inflacioni 3.1%, interesat në banka nuk kalojnë 1%
13/12 20:03
Top Channel/ Çmimet, më të lartat në 10 vite/ Kërkohet ndërhyrja e Bankës së Shqipërisë
10/12 19:42
Top Channel/ Rritet çmimi për biznesin! OSHEE lajmëron 7200 biznese të gjejnë vetë energjinë
09/12 19:56
Top Channel/Rreziqet për ekonominë u shtuan! Raporti i FMN për Shqipërinë: Kujdes pastrimin e parave
08/12 19:43
Top Channel/ Bie çmimi i naftës në bursa/ Ende nuk është reflektuar rënia në Shqipëri
02/12 19:35