Top Channel/ “Mbyllur për pushime”/ Rrëfimi i Stefan Capalikut për ngjarje të luftës II botërore
11/05/2021 12:39

Gjithkush në jetë niset për të krijuar të ardhme të lumtura, po jo rrallëherë e gjen veten në kurthet e jetës, në histori të palumtura dashurie që e largojnë nga pritshmëritë dhe dëshirat e tij. Romani i shkrimtarit Stefan Çapaliku ”Mbyllur për pushime” vjen si një eko e fateve njerëzore teksa i vendos ngjarjet në vitin e largët 1943, gjatë LIIB. Stefan Çapaliku, shkrimtar: Ndjeshmëria jonë ndaj kurtheve në të cilat kemi rënë dhe që na i përgatit dinakërisht shoqëria, po dhe që ia përgatisim vetes. Nuk jemi gjithnjë të ndërgjegjshëm që aktiviteti ynë është i shëndetshëm për ne. Në këtë kuptim, letërsisë i interesojnë këta personazhet dramatikë. Në një mbrëmje të ngrohtë mes miqsh dhe artdashësish durrsakë, romani më i ri i dramaturgut u promovua dhe diskutua në Durrës nën moderimin e regjisores së teatrit Driada Dervishi. Driada Dervishi: Pse një regjisore teatri është në krah të një shkrimtari? Arsyeja është e thjeshtë e domethënëse, sepse ky shkrimtar ka 30 drama që kanë bërë dhe bëjnë historinë e re të teatrit post-komunist.

Top News/ SHBA monitoron punën e SPAK/ Zyrtari i lartë amerikan njihet me dosjet voluminoze
20/06 21:25
Top News/ 11 kallëzime në SPAK/ Ish-kandidati i opozitës: Drejtësia po fle gjumë
20/06 20:39
Top Channel/Regjistrimet në shkolla, nga data 8 korrik- 31 gusht,prindërit të aplikojnë në e-Albania
20/06 19:46
Top Channel/ Veliaj: PS, forcë dominuese, Berisha dhe Meta janë katandisur keq
20/06 19:41
Top Channel/ Alibeaj: Nuk shkoj me Berishën! Deputeti i PD e njeh vendimin e gjykatës
20/06 19:33
Top Channel/ Magjistratura, padia penale ndaj Arben Rakipit, çështja i kalon prokurorisë së Tiranës
20/06 19:32
Top Channel/ Kontroll nga shba anti-korrupsionit! I dërguari i Blinken në Tiranë, takohet me Dumanin
20/06 19:31
Top News/ Donatorët kërkojnë llogari. Më shumë kundër korrupsionit e krimit të organizuar
20/06 17:53
Top News/ Regjistrimi në shkolla përmes e-Albania/ Ministria e Arsimit publikon datat dhe afatet
20/06 17:52
Top Channel/ Përfshihet nga flakët kompleksi i pallateve në Sarandë
20/06 17:52
Top News/ Ekstradimi i Durim Bamit / Balla optimist: Emiratet do vlerësojnë provat
20/06 17:44
Top News / Ndryshimet në ligjin për policinë / Balla: Ofrojnë më shumë mundësi për gradat
20/06 17:42
Top Channel/ Rishfaqet sërish pluhuri i Saharasë në Bulqizë
20/06 17:22
Top News/ Alumni Awards kremton arritjet e studentëve të UMT/ Mbi 75% të punësuar në profilin e tyre
20/06 17:07
Top News/ ‘Tempulli’, dënohet shpërndarësit. Gjykata e Elbasanit jep vendimet për 19 persona
20/06 16:29
Top News/ 21 qershor, apo 17 korrik! / Dilemat e afateve të mandatit të Sali Berishës
20/06 15:21
Top Channel/ Me thikë në dorë në rrugë/ Durrës, 38 vjecari plagos polici që e largoi nga rruga
20/06 15:19
Top Channel/ Më pak grurë në arra/ Fermerët po korrin por janë të pakënaqur me prodhimin këtë vit
20/06 15:17
Top News/ Në kulm të sezonit turistik/ Plehrat në Sarandë hidhen në zona të banuara
20/06 15:16
Top Channel/ Të dashuruar me Thethin! Turistët e huaj që rikthehen disa herë në Shqipëri
20/06 15:16