Top Channel/ “Mbyllur për pushime”/ Rrëfimi i Stefan Capalikut për ngjarje të luftës II botërore
11/05/2021 12:39

Gjithkush në jetë niset për të krijuar të ardhme të lumtura, po jo rrallëherë e gjen veten në kurthet e jetës, në histori të palumtura dashurie që e largojnë nga pritshmëritë dhe dëshirat e tij. Romani i shkrimtarit Stefan Çapaliku ”Mbyllur për pushime” vjen si një eko e fateve njerëzore teksa i vendos ngjarjet në vitin e largët 1943, gjatë LIIB. Stefan Çapaliku, shkrimtar: Ndjeshmëria jonë ndaj kurtheve në të cilat kemi rënë dhe që na i përgatit dinakërisht shoqëria, po dhe që ia përgatisim vetes. Nuk jemi gjithnjë të ndërgjegjshëm që aktiviteti ynë është i shëndetshëm për ne. Në këtë kuptim, letërsisë i interesojnë këta personazhet dramatikë. Në një mbrëmje të ngrohtë mes miqsh dhe artdashësish durrsakë, romani më i ri i dramaturgut u promovua dhe diskutua në Durrës nën moderimin e regjisores së teatrit Driada Dervishi. Driada Dervishi: Pse një regjisore teatri është në krah të një shkrimtari? Arsyeja është e thjeshtë e domethënëse, sepse ky shkrimtar ka 30 drama që kanë bërë dhe bëjnë historinë e re të teatrit post-komunist.

Top Channel/ Kryeprokurori: Vjedhja e pasurisë ka numrin më të lartë të veprave penale
14/06 11:35
Top News – Pandemia rriti shifrat e të papunëve/ INSTAT nxjerr të dhënat e tremujorit të parë
14/06 11:25
Top News – Vrasja misterioze e të riut…!/ Dy pista hetimi, trupi u gjet me duar të lidhura
14/06 11:13
Top News – Policia blindon rrugët për fundjavë/ Me dorë të hekurt, vendos gjoba e heq patenta
14/06 10:14
TopChannel/ Përfundon samiti i G7-ës, Biden: Jashtëzakonisht produktiv
13/06 22:27
Top News – Firma e Blinken dhe 2 vjet memorandum/ Qeveria firmosi për sigurinë teknologjike 5G
13/06 20:59
Top Channel/ Demokratët votuan për kryetarin / Nis procesi i numërimit
13/06 20:58
Top Channel/ Zgjedhjet e PD.Sonte mësohet rezultat. Para mesnate do të jenë numëruar votat
13/06 20:56
Top News – PD, mbyllen qendrat e votimit/ Rezultati përfundimtar paraditen e së hënës
13/06 20:34
Top News – Biden, koha e testit në Ballkan/ SHBA-BE me një tjetër standard për serbinë
13/06 20:34
Top Channel/ Mbyllet votimi për kryetarin e PD-së. Kryeson Basha
13/06 20:25
Top Channel/ Busti i Pashko Vasës më fund ka emër, falë familjarëve të atdhetarit
13/06 20:22
Top News – Kufijtë të hapur vetëm me 3 shtete/ Ja çfarë ndodh në aeroportin ‘Nënë Tereza’
13/06 20:15
Top Channel/ I riu gjendet i mbytur në Vithkuq/ Duhet të ishte në arrest shtëpie në Lushnjë, por…
13/06 20:12
Top Channel/Javën e ardhshme lirohen të tjera masa. Brataj: Çdo gabim lidhet me shëndetin e njerëzve
13/06 20:11
Top Channel/ Dita e dytë e protestës së maturantëve, kundër testit të matematikës
13/06 20:01
Top Channel/ Mali me mbetje në Kurbin, këtij vendgrumbullimi nuk i është dhënë zgjidhje
13/06 19:53
Top News – Rama firmos me sekretarin Blinken/ Takimi pas shpalljes ‘non grata’ të berishës
13/06 19:51
Top News – Shqipëria merr frymë plotësisht/ Shumë pak infektime, asnjë viktimë nga covid
13/06 19:47
Top News – Mesazhi prekës i mjekut Tritan Kalo/ 35 ditët e fundit, që e ndajnë nga pacientët
13/06 19:45