Top Channel/ Mblidhet Komisioni i TIMS, debate mes Salianjit e Gogut:Nuk mund të luajmë kungulleshka
15/04/2024 20:49

Është mbledhur ditën e sotme Komisioni Hetimor për sistemin TIMS. Sikundër edhe në seancën e kaluar, mbledhja ka nisur me debate. Kreu i Komisionit Ervin Salianji tha se është e vërtetuar se ka ndërhyrje në sistemin TIMS dhe sipas tij, kolegët socialistë nuk të ndryshojnë mendim për të zhbërë vendimmarrjen e mbledhjes së kaluar. “Tani është e vërtetuar që ka ndërhyrje në sistemin TIMS, ai sistem përmban të dhëna sensitive, skeda kriminale, të dhëna biometrike, të dhëna policore dhe ndërhyn në privatësinë e qytetarëve të Shqipërisë, por edhe qytetarëve të huaj që kanë hyrë në Shqipëri. Ne nuk mund të luajmë kungulleshka ku kolegë të mazhorancës vijnë dhe thonë unë kam ndryshuar qëndrim nga qëndrimi i mëparshëm. Nuk mund të zhbëhet vendimmarrja e mbledhjes së kaluar. Qartësisht është hedhur në votim, kërkesa për informacion që kanë përgatitur ekspertet janë hedhur në votim. Unë mendoj që kemi detyrimin kushtetues që të jemi në krah të të gjithë institucioneve që zbatojnë ligjin dhe jo të bëhemi barrikadë për të mbrojtur persona me precedent penale, të pretenduar. Por ne nuk mund të bëjmë hetime nëse nuk kemi informacione. Nuk mund të bëjmë hetim parlamentar nëse kolege për arsye politike kërkojnë të bllokojnë punën për kërkesa për informacion. Ky komision ka pasur një vendimmarrje që është e dokumentuar dhe nga kamerat dhe votimi ka qenë me vullnet edhe të anëtarëve socialiste. 6 kanë qenë kundër dhe 7 pro kërkesave për informacion të paraqitur nga dy ekspertë të këtij komisioni që i kemi miratuar bashkërisht”, tha ai. Ky reagim erdhi pasi socialisti Toni Gogu tha se grupi i tyre në këtë komision vlerëson që në rendin e ditës konsiderohet vazhdimi i mbledhjes së kaluar. “Grupi i ynë në këtë komision vlerëson që në rendin e ditës konsiderohet vazhdimi i mbledhjes së kaluar. Mungon miratimi i procesverbalit. Seanca që nisëm të premte nuk ka përfunduar dhe në këtë kuptim do të donim që të shqyrtohet kërkesa jonë që kemi bërë në atë pjesë të mbledhjes ku kërkuam riformuluam e pikës së dytë të rendit të ditës që ishte paraqitje e kërkesave nga ekspertet dhe jo miratimi i saj. Sepse ligji pavarësisht dëshirave tona thotë qartë që ekspertet paraqesin kërkesat e tyre. Meqë ekspertët atë ditë morën detyrën ne duhet ti linim kohë”, u shpreh ai.

Top Channel/ Diaspora, teknologjia nuk bind palët/ KQZ propozon votim online për emigrantët
22/05 23:12
Top Channel/ “10 mln euro për ‘kokën’ e Martinajt”, kush është porositësi i vrasjes, detaje të reja
22/05 22:48
Top Channel/ Berisha për raportin e Dumanit në komision: Olta grabitqare, ngjitur bosi i drogës
22/05 22:40
Top News/ Dalin pamjet, momenti kur i riu në Durrës plagos djalin e xhaxhait
22/05 20:23
Top Channel/ U kap në Dubai, kush është “Dari i Elbasanit”! Përplasjet me Alibejt, lidhja me Dumanin
22/05 20:04
Top Channel/ Pse Cameron u largua rrufeshëm nga Tirana?! Zhvillimi që pritet të ndodhë në Britani
22/05 20:02
Top Channel/ Ligji për identitetin gjinor/ Reagon koalicioni pro familjes: Cenohet tradita shqiptare
22/05 19:47
Top Channel/ Dënohet 12 vite ish-polici Arjan Tase, vrau me skaf 7-vjeçaren në Himarë
22/05 19:25
Top Channel/ “0 shanse të më ndikojnë”, Dumani u përgjigjet deputetëve për Ramën, Berishën, Veliajn
22/05 19:15
Top Channel/ Licencimi i kanabisit dhe lojërave të fatit, zbulohet paga e anëtarëve të komisioneve
22/05 18:56
Top Channel/ Pasagjeri pret damarët! Avioni bën ulje emergjente në aeroportin “Nënë Tereza”
22/05 18:56
Top Channel/ “Rama, mik i madh i Ukrainës”, zbardhet biseda Zelenskyt me kryeministrin shqiptar
22/05 18:54
Top News/ ‘Ulëritëse! Policia bashkëpunon me krimin’ / Dumani: Banka në skemën e pastrimit të parave
22/05 17:52
Top Channel/ Në Durrës, 15-vjeçari merret peng nga katër të rinj, e lirojnë vetëm kur…
22/05 16:33
Top News/ Dumani kërkon zgjatjen e mandatit/ Rithemelimi-Kushtetuta e ndalon. 9 vite mjaftojnë
22/05 16:06
Top News/ Ndryshimet klimatike, mblidhet rrjeti B40/ Erion Veliaj: Duhet bashkëpunim mes qyteteve
22/05 15:53
Top Channel/ Gjirokastër, organizohet “Qilim Fest” e shoqëruar me muzikë dhe polifoni
22/05 15:32
Top News/ Në emër të ngrohjes globale. Të pasurit fitojnë miliarda nga kreditë për të varfërit
22/05 15:28
Top Channel/ Nxënësit drejt artizanatit/ Korçë, panairi i shkollave për nxitjen e sipërmarrjes
22/05 15:25
Top News/ Cameron vizitë ‘blitz’ në Tiranë / Takim me Ramën, 4 mld £ për hekurudhën Durrës-Prishtinë
22/05 15:17