Top Channel/ Lajçak: Situatë e re në procesin e bisedimeve Kosovë – Serbi
30/06/2022 23:12

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha të enjten në Beograd se vendimi i qeverisë së Kosovës mbi përdorimin e targave të makinave dhe dokumenteve personale të lëshuara nga autoritetet serbe, ka krijuar një situatë të re në marrëdhëniet ndërmjet të dyja palëve dhe ka ndryshuar “planet dhe temat” e diskutimeve gjatë vizitës së tij në rajon. Qeveria e Kosovës vendosi të mërkurën që të kufizojë deri në fund të shtatorit përdorimin aktual të targave të makinave që hyjnë nga Serbia apo janë të regjistruara në Serbi dhe të vendosë masën e reciprocitetit për përdorimin e dokumenteve personale të qytetarëve serbë që hyjnë në Kosovë. Vendimi nxiti reagimin e zemëruar të Beogradit. Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç, tha se Prishtina me këto vendime “synon të dëbojë serbët nga Kosova”, ndërsa akuzoi vendet kryesore perëndimore për mbështetjen e vendimeve të Prishtinës.. Lajçak nuk deshi të komentojë të enjten këtë pohim të presidentit serb por tha se “duhet të kërkojmë zgjidhje nëpërmjet bisedimeve dhe jo nëpërmjet përplasjeve”.

Top News – Ballkani i Hapur forcon Serbinë / Eksperti i njohur kundër: Minon procesin e Berlinit
08/08 15:00
Top News- Konflikti tjetër që po zien në Evropë/Shtypi gjerman për krizën në Kosovë dhe dilemat e BE
08/08 14:59
Top News – Një furgon me 300 kg drogë në kufi/ Dy trafikantët janë larguar, policia nis kërkimet
08/08 13:04
Top News – Kanabis me shumicë në kufirin e gjelbër / Disa shqiptarë të arrestuar nga policia greke
08/08 10:59
Top Channel / Greqi, optimizëm nga turizmi / Pritet të afrohet me rekordin e vitit 2019
07/08 15:27
Top Channel/ ” Ec me Titon”, turi në Zagreb që tregon historinë e ‘të fortit’ të Jugosllavisë
07/08 14:19
Top News – Shqiptarët që kultivojnë kanabis në Greqi/ Zënë 37% të tregut, sa drogë iu sekuestrua
07/08 12:54
Top Channel/ Kosova: Reciprocitetin dhe targat nuk i diskutojmë në Bruksel
07/08 11:29
Top News – Arrestohet spiunia ruse në Kosovë/Ishte ‘maskuar’ si gazetare, kush ishte misioni i saj!
07/08 11:26
Top Channel/ Arrestohet spiunia ruse nga policia e Kosovës, gazetarja u ndalua në kufi
07/08 11:13
Top News – Sulmi në Ujman, EULEX shton patrullimet / Shefi i misionit-Të ndalen aktet kriminale
07/08 10:54
Top News – 12 polakë vdesin në aksident / Kroaci, autobusi del nga rruga, 32 të plagosur
06/08 16:39
Top Neës – Takim Kurti-Vuҫiç më 18 gusht / Escobar: Asosacioni, ‘jo shtet brenda shtetit’
06/08 14:53
Top News – Putini i madh dhe Putini i vogël! Kosovë-Serbi, a do të nisë një luftë e re për targat?
04/08 16:35
Top Channel/ Greqia merr masat për gaz. Shtohet një depozitë e re për të ulur varësinë nga Rusia
04/08 15:32
Top News-Leksione nga Mali i Zi për skafe e gomone/Afër me kilometra, por larg me sigurinë në plazhe
04/08 14:13
Top News – Reciprociteti u shty edhe me një muaj / Kurti : Për faj të dezinformimit të Beogradit
04/08 14:02
Top News -A ka gisht Rusia…?! / BBC: Rindizen tensionet Kosovë-Serbi, 23 vite pas luftës
03/08 15:12
Top News – Gjermania, shqetësim për Kosovën / Trazirat në veri, në rend të ditës në Bundestag
03/08 14:51
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi, i pavlerë! / Eksperti gjerman: Duhet anëtarësimi në NATO
03/08 14:46