Top Channel/ Kryepiskopi Anastas, mesazh urimi për festën e Pashkës: Çlirim nga urrejtja dhe variantet e saj!
30/04/2021 23:56

Përmes një video mesazhi, Anastasi, Krepiskopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë uron të gjithë besimtarët për festën e Pashkës. “Çlirim nga urrejtja dhe variantet e saj” është thelbi i mesazhit te urimit te Kryepiskopit, i cili shton më tej në mesazhin e tij se: “Ngjallja e Krishtit shpall fitoren e jetës ndaj vdekjes dhe ndaj te gjitha pasioneve shkatërrimtare, si edhe na fton te shijojmë çlirimin tone nga pushteti i tyre”. Mesazhi i plotë: “Ngjallja e Krishtit shpall fitoren e jetës ndaj vdekjes dhe ndaj të gjitha pasioneve, shkatërrimeve, si dhe na fton të shijojmë çlirimin tonë nga pushteti i tyre. Në një botë që vuan nga armiqësi vdekjeprurëse, le të luftojmë kundër urrejtjes dhe varianteve të saj të shumta. Le të përpiqemi që të fuqizohet bashkimi, pajtimi, dashuria, uniteti, bashkekzistenca harmonike midis njerëzve dhe popujve. Krishti i ngjall vëllezër e motra! Me shëndet e shpresë në këtë periudhë të vështirë të pandemisë dhe me lirinë e ngjalljes në shpirtin tonë. Gëzuar Pashkën!”. Ashtu si edhe një vit më parë pandemia kushtëzoi shumë nga ritualet e javës se madhe te pashkës por ketë herë qytetarët ndjehen paksa më të çliruar për festimet e tyre.

Top Channel/ Elton Ilirjani kalon me sukses provën e vështire me veshjen “Chic & Twist”
13/05 18:51
Top Channel/ Çmim për LGBTI/ Vlerësim ndërkombëtar për aktivistët e aleancës në Shqipëri
23/04 20:01
Top Channel/ Promovohen talentet në teknologji. Aktiviteti mbështetet nga fondacionin Dritan Hoxha
17/02 03:08
Top Channel/ Dëbora “pushton” rrugën, pamjet nga aksi Qafë Thanë – Pogradec
08/02 02:35
Top Channel/ Vlora gati për festat, qyteti bregdetar është zbukuruar për Krishtlindje dhe Vitin e Ri
21/12 02:27
Top Channel/ “Do dyfishojmë hapësirën e Kalasë”. Veliaj ndezi dritat e festave te Kalaja e Tiranës
03/12 03:03
Top Channel/ Ndizen dritat e festave te Pazari i Ri, Veliaj: Këtë vit të ri të jemi më solidarë
02/12 02:36
Top Channel/ Marshim për aktoren, Adriana Matoshi zbuloi se pas 9 vitesh iu rikthye tumori në kokë
01/12 02:26
Top Channel/ Moti i keq godet gjithë vendin, nisin stuhi shiu dhe reshje dëbore
30/11 02:39
Top Channel/ Mbërrijnë materialet për nisjen e punimeve për ndërtimin e aeroportit të Vlorës
20/11 08:23
Top News-Anastas Angjeli, mer titullin Dr. “ Honoris Causa”, në Ukrainë/Takim me Ministrin e Arsimit
27/10 17:48
Top Channel/ “Honoris Causa” për Dritan Hoxhën, themeluesi i Top Media u nderua “Marin Barleti”
02/09 01:54
Top Channel/“Plehrat janë fytyra jonë”- Robert Aliaj denoncon situatën me plehrat në plazhe
21/08 08:19
Top Channel/ “Retro” në Korçë, ekspozohen në qytet makinat e vjetra dhe të rindërtuara
21/07 01:37
Top Channel/ Qindra besimtarë falin namazin e Kurban Bajramit në Durrës
20/07 08:47
Top Channel/ Bletët e Rudinës. Gazetarja rrëfen në vetën e parë një dite pune si bletërritëse
27/06 20:24
Top Channel/ Fermerja që erdhi nga Londra, përfundon studimet në Britani dhe hap fermë në Shqipëri
22/05 02:23
Jerusalema Dance Challenge | Top Channel Albania
13/05 17:43
Top Channel/ Elbasan, Myftiu Duka: Lutjet tona shkojnë për ata që u sprovuan nga pandemia!
13/05 09:09
Top Channel/ Besimtarët myslimanë mbushin sheshin Skënderbej për faljen e Bajramit, pamjet
13/05 07:51