Top Channel/ Kryepiskopi Anastas, mesazh urimi për festën e Pashkës: Çlirim nga urrejtja dhe variantet e saj!
30/04/2021 23:56

Përmes një video mesazhi, Anastasi, Krepiskopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë uron të gjithë besimtarët për festën e Pashkës. “Çlirim nga urrejtja dhe variantet e saj” është thelbi i mesazhit te urimit te Kryepiskopit, i cili shton më tej në mesazhin e tij se: “Ngjallja e Krishtit shpall fitoren e jetës ndaj vdekjes dhe ndaj te gjitha pasioneve shkatërrimtare, si edhe na fton te shijojmë çlirimin tone nga pushteti i tyre”. Mesazhi i plotë: “Ngjallja e Krishtit shpall fitoren e jetës ndaj vdekjes dhe ndaj të gjitha pasioneve, shkatërrimeve, si dhe na fton të shijojmë çlirimin tonë nga pushteti i tyre. Në një botë që vuan nga armiqësi vdekjeprurëse, le të luftojmë kundër urrejtjes dhe varianteve të saj të shumta. Le të përpiqemi që të fuqizohet bashkimi, pajtimi, dashuria, uniteti, bashkekzistenca harmonike midis njerëzve dhe popujve. Krishti i ngjall vëllezër e motra! Me shëndet e shpresë në këtë periudhë të vështirë të pandemisë dhe me lirinë e ngjalljes në shpirtin tonë. Gëzuar Pashkën!”. Ashtu si edhe një vit më parë pandemia kushtëzoi shumë nga ritualet e javës se madhe te pashkës por ketë herë qytetarët ndjehen paksa më të çliruar për festimet e tyre.

Top Channel/ Fermerja që erdhi nga Londra, përfundon studimet në Britani dhe hap fermë në Shqipëri
22/05 02:23
Jerusalema Dance Challenge | Top Channel Albania
13/05 17:43
Top Channel/ Elbasan, Myftiu Duka: Lutjet tona shkojnë për ata që u sprovuan nga pandemia!
13/05 09:09
Top Channel/ Besimtarët myslimanë mbushin sheshin Skënderbej për faljen e Bajramit, pamjet
13/05 07:51
Top Channel/ Kryepiskopi Anastas, mesazh urimi për festën e Pashkës: Çlirim nga urrejtja dhe variantet e saj!
30/04 23:56
Mjegull e dendur në Vlorë sa nuk lejohet as dielli të ndriçojë
28/02 08:46
Pandemia ndryshon ritualin e Krishtlindjeve, Janullatos: Kremtime të thjeshta e me pak besimtarë
24/12 08:43
Ferma eksperimentale/ Ish-luftëtari i UÇK që kultivon frutat e rralla në Dibër
21/09 12:32
Çorrushi i braktisur/ Në fshat kanë mbetur vetëm të moshuarit
13/09 20:09
Fshati i vreshtarisë/ Por fermerët e Gërmenjit në Rrogozhinë nuk po e vjelin rrushin
13/09 20:06
Prenotime deri në fund të muajit/ Pavarësisht kushteve, sezoni në Vlorë vlerësohet i mbarë
13/09 19:57
Marshimi në Shkodër, kundër abuzimeve të fëmijëve dhe grave
09/06 02:55
Video/ Të shumtë në numër, në Durrës falja e Fitër Bajramit bëhet në sheshin pranë xhamisë
24/05 07:10
Durrës, besimtarët myslimanë falin namazin e Fitër Bajramit
24/05 07:02
Mesha e Pashkëve/ Imzot George Frendo: Nata ku drita fitoi mbi errësirën, Gëzuar Pashkët!
12/04 00:42
Kriza e librit dhe sygjerimet e karantinës
08/04 02:10
Reshje dhe ulje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
24/03 08:00
Diell dhe rritje temperaturash, ky është parashikimi i motit për sot
13/03 08:18
Vazhdojnë reshjet, njihuni me parashikimin e motit për sot
04/03 07:48
Dita e verës/ Në Korçë ndizen zjarret dhe sfidohen temperaturat e ulëta
01/03 12:35