Top Channel/ Kongresi që forcoi Ramën. Kryetari dominon eventin, duke goditur ministrat
09/04/2022 22:06

Kongres apo panair? Socialistët nisën mbledhjen më të madhe politike të tyren, me një parakalim traktorësh, kafshësh, fermerësh dhe prodhimesh bujqësore. Në mes të një krize ekonomike çmimesh, kur kostot e prodhimit janë shtrenjtuar dhe forca blerëse është ulur, ky parakalim i gjallë në ngjyra por dhe në probleme, dukej parathënia e re e një kongresi që duhej të sillte disa risi statutore. Dhe sigurisht debatin e zakonshëm dhe thashethemet. Mes tyre ajo e ringjalljes së Ditmir Bushatit, në lidershipin e partisë, pas dy vjetëve replika të forta me Edi Ramën në distancë. Por distanca mes tyre sot u reduktua. Ditmir Bushati: A kemi bërë gabime dhe jemi rrëzuar rrugës? Natyrisht që po. A kemi patur fuqinë të korrigjojmë veten dhe kemi ditur të ngrihemi? Padyshim që po. Këto kohë më kujtojnë thënien e Albert Kamysë se “forca e zemrës, zgjuarsia dhe guximi mjaftojnë për ta mposhtur fatin. Fati mbron më të mirët, por në rastin e socialisteve, fati i tyre quhet Partia Demokratike. Taulant Balla, i cili ndryshe nga kongresi i fundit, e sheh majën e partisë nga poshtë lart, nuk e fshehu kritikën ndaj kësaj rrethane që sipas tij është një kurth.

Top News/ Berisha: Jemi gjeneratë që patëm fat tragjik, Rama shpopulloi Shqipërinë në 8 vite
19/06 21:48
Top Channel/ Kushtetuesja kundër dënimit me 30 ditë të deputetëve, rrëzon nenin e votuar nga PS
19/06 19:24
Top News/ Opozita merr një gjysmë fitore/ Kushtetuesja shfuqizon disa nene të rregullores së re
19/06 17:31
Top Channel/ “Audit financave te PD”/ Pas vulës Berisha i merr Bashës dhe paratë e partisë
19/06 15:13
Top Channel/ Kërcënohet Braçe: Është nga këta zengjinët e rinj përhapur në këtë vend, plot arrogancë
19/06 13:41
Top Channel/ Begaj takim kokë më kokë me homologun gjerman: Forcim të marrëdhënieve mes dy vendeve
19/06 12:04
Top News/ Ish-deputetja e PD në SPAK/ Alolli: U thirra për një sqarim për zgjedhjet e vitit 2023
18/06 20:07
Top News/ Veliaj takim me strukturat e PS në zonën e Astirit: Nuk harrojmë asnjë premtim
18/06 18:35
Top News/ Berisha nuk dorëzohet/ Beteja për non gratan, ish kryeministri-Nuk ka përfunduar!
18/06 16:48
Top Channel/ Berisha sulmon institucionet britanike: Dënim pa prova! Dëshmi shkelmi i Fation Dautit
18/06 15:42
Top Channel/ Vendim për Berishën/ Ka kërkuar ndryshimin e masës së sigurisë në Gjykatën e Apelit
18/06 12:35
Top Channel/ Hasani në Athinë: Anëtarësimi në BE thelbësor për stabilitetin e Evropës
18/06 11:24
Top News/ Basha u përgjigjet akuzave: Sali Berishës i duhet vula për të përdorur demokratët
17/06 16:14
Top News/ ‘E kam gati kallashnikovin’ / Meta ‘shpjegon’ deklaratën e bërë nga Roskoveci
17/06 16:10
Top Channel/ Sulmi i radhës! Nën hetim me bashkëshorten për pasurinë, Meta i shfryn Dumanit
17/06 15:39
Top Channel/ “Merrni armën”, justifikimi i Metës: Ka rënë shteti!
17/06 15:34
Top Channel/ Meta sulmon SPAK: Nën drejtimin e Dumanit, parti e jashtëligjshme prokurorësh
17/06 15:34
Top Channel/ Meta prezanton zëdhënësen e re: Ka eksperiencën për të paraqitur qëndrimet e PL
17/06 15:33
Top News/ Berisha-Britanikët të korruptuar/ Reagimi pas vendimit që la në fuqi shpalljen ‘Non Grata’
17/06 14:51
Top News/ Godinat e reja tek ‘5 Maji’ pas tërmetit/ Veliaj- Në shtator është gati lagjja e re
17/06 14:07