Top Channel/ Kanali i Stambollit, kryebashkiaku bllokon megaprojektin e Erdoganit
18/05/2021 11:54

Presidenti turk Rexhep Tayip Erdogan synon të një kalim të dytë në Bosfor. Për investitorët ky mega-projekt është një ëndërr, por jo për shumë banorë të Stambollit. Vetë kryebashkiaku i qytetit Ekrem Imamoglu mund të kthehet në pengesë për këtë plan ambicjoz të Erdoganit, i cili njihet për preferencën e tij për projekte gjigande ndërtimi. Ky kalim do të jetë një lloj kopjeje e ngushticës detare, që kalon mespërmes metropolit 16 milionë banorësh. Në perëndim të qytetit kanali artificial prej 45 km. do të kalojë paralel me Bosforin dhe do të lidhë Detin e Zi me Detin Marmara. Me këtë synohet t'i jepet frymëmarrje qarkullimit të dendur në ngushticën detare si dhe të ulet rreziku i aksidenteve të shumta që ndodhin, thuhet në qarqet qeveritare. Por kryebashkiaku i Stambollit Ekrem Imamoglu, një pjesë e mirë e popullsisë së qytetit dhe studjuesit e kritikojnë projektin, Argumentat më të rëndësishme kundër ndërtimit të kanalit janë shqetësimet për dëmet ndaj mjedisit. Ndonëse Ministria turke e Mjedisit dhe Urbanistikës në fund të vitit 2019 ka verifikuar influencën ndaj mjedisit të këtij projekti duke e vlerësuar atë „pozitivisht", studiues të pavarur parashikojnë pasoja të rënda, në rast se bëhet realitet ndërtimi i kanalit. Një tjetër pikë konflikti janë kostot e larta të ndërtimit. Zrytarisht bëhet fjalë për rreth 11,5 miliardë dollarë, ndërsa eskpertët parashikojnë që shpenzimet do të jenë më të larta. Projekti do të realizohet „në kurriz të taksapaguesve", janë kritikat nga administrata e Stambollit, që drejtohet prej opozitës. Kryebashkiaku Ekrem Imamoglu, që qeveris arkën e Stambollit, socialdemokrat dhe anëtar i partisë më të madhe në opozitë CHP, është kundër rrugës artificiale ujore dhe thote se do ta bllokoje ate.

Top News – Tërmet në Stamboll, banorët në panic/ Nuk pati dëme, por shtëpitë u boshatisën
20/06 18:46
Top News – Pas takimit mes Biden e Putin/ ‘Zbutet’ rusia, kthen ambasadorin në SHBA
20/06 18:45
Top Channel/ Një rabin bëhet pjesë e ushtrisë gjermane, i pari që prej kohës së Hitlerit!
20/06 15:35
Top Channel/ Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin
20/06 15:27
Top Channel/ SHBA, lindje cezariane-foshnjes i cajnë me gërshërë fytyrën!
20/06 15:26
Top Channel/ “Emigrantët kanë të drejta”, aktivistët bllokojnë kufirin Kroaci-Bosnje
20/06 14:50
Top News – Pengu i mjekut të princeshë Diana/ Çfarë ndodhi atë natë të 31 gushtit të 1997
20/06 14:28
Top Channel/ Hëngri kanabis, dy vjecari lufton për jetën- çfarë i shkaktoi në organizëm!
20/06 14:02
Top Channel/ Itali, xhironin goma e përdornin sirena policie- shqiptarët arrestohen “për karshillëk”
20/06 13:59
Top News – Parajsa vjen nga shtëpia e ‘ferrit’…!/ Shifra e lartë për vilën ndryshe nga të tjerat
20/06 13:54
Top Channel/ Amerikania e vrarë brutalisht në Rusi, mediat: ishte ish-marinse!
20/06 13:42
Top Channel/Brazil, asgjë nuk frenon “masakrën” e Covid- kapërcehen 500 mijë vdekje !
20/06 13:40
Top Channel/ Etna, shpërthim i ri “tmerrues”- mbyllet aeroporti i Catanias!
20/06 13:02
Top News – Tani edhe makina që ecën mbi ujë/ Lëviz me 70 km në orë, ja sa mund të blihet
20/06 13:00
Top News – Kim Jong Un, profili i një diktatori/ Nga shkollimi në Zvicër, tek vrasjet në familje…!
20/06 12:29
Top Channel/ Përdhunuan dhe vranë 16 vjecaren, dënime të ashpra katër emigrantëve në Itali
20/06 12:26
Top Channel/ Detajet e rënda: Caroline vdiq në agoni, i shoqi iu afrua kur ishte në gjumë!
20/06 12:25
Top News – Pas verës, një tjetër valë pandemie!/ Gjermania e sigurt, frika e madhe e vjeshtës
20/06 11:14
Top Channel/ Tërmet në Stamboll, banorët përfshihen nga paniku!
20/06 11:12
Top News – Droga që kushtonte 200 mijë euro/ Itali, kurthi që u ngrit për 3 shqiptarët
20/06 11:04