Top Channel/Jehona e një skandali,“Watergate” grek.NYT:Dhe babai i Micotaqis përgjonte kundërshtarët
13/08/2022 15:20

“Një skandal grek po jehon, ndërsa përgjimet po zgjerohen në Evropë” është titulli i artikullit të gazetës amerikane NY TIMES, i fundit dhe më i zhurmshmi sa i takon reportazheve të shtypit të huaj pas zbulimeve në Greqi se telefoni celular i një politikani të lartë të opozitës dhe jo vetëm, u përgjua. Akuzat për funksionin e shërbimeve inteligjente të vendit dhe përgjimeve cilësohen në artikull, si një skandal i gjerë që tani po trondit majat e qeverisë greke. Gazeta amerikane thekson se Greqia sot është e zhytur në biseda për shantazhet, për të ashtuquajturin Watergate dhe një shtet policor sekret që përdor programe përgjimi dhe mbikëqyrjeje ligjore me më shumë se 15,000 urdhra vetëm vitin e kaluar . Gjithashtu pjesë e fjalorit grek është bërë programi Predator, një spyware që vendoset në telefonat celularë për përgjim. Artikulli që rikujton se edhe babai i z. Mitsotakis është akuzuar se përgjonte kundërshtarët e tij politikë 30 vjet më parë kur ishte kryeministër, nënvizon faktin se i biri, Kyriakos Mitsotakis kur erdhi në pushtet në 2019,morri edhe kontrollin personal të Shërbimeve të Inteligjencës duke emëruar në krye të tij një shef besnik, të cilin e pushoi pas shpërthimit të skandalit, bashkë me sekretarin e përgjithshëm të qeverisë,të cilin e kishte edhe nip. Skandali -thotë NYTIMES -ka jehonën e ditëve të vjetra të errëta të juntës ushtarake të Greqisë. Ndërsa ekziston shqetësimi në rritje, pas përgjimeve të kryeministrit spanjoll Sánchez, presidentit francez Macron, ish-kryeministrit belg apo zyrtarëve të lartë të BE-së se Evropa, aq krenare për mbrojtjen e saj të privatësisë dhe sundimin e ligjit, është gjynjëzuar nga pajisjet e përgjimit dhe spiunazhi në një moment kur demokracitë e saj po kërcënohen nga agresioni rus.

Top News-Vuçiç, tjetër paralajmërim për luftë /Po përgatitet një tjetër betejë si e Stalingradit”
04/10 23:10
Top News- Një letër nga Anglia për Albin Kurtin/Çfarë i shkruan Truss shefit të qeverisë së Kosovës!
04/10 19:06
Top News – Gjithçka në momentin më të pabesueshëm!/Shqiptari rreh ish-gruan në pagëzimin e fëmijës
04/10 12:28
Top News – Krimi I shqiptarit që alarmoi policinë greke/Përdhunoi ish-gruan dhe e dogji me çakmak
03/10 16:40
Top News – Në mbrojtje të kufirit të Shqipërisë/Zëvendëspresidenti i KE zbarkon në Ballkan
03/10 15:22
Top News – Nacionalistët humbës në zgjedhje / Bosnje-Hercegovinë, 3 emrat e presidencës shumëpalëshe
03/10 12:09
Top News- Sa shqiptarë ka në Serbi!/Thirrja e Kurti për banorët e Luginës së Preshevës
02/10 12:18
Top Channel/ Zgjedhje në Bosnje, test i ri… Asnjë ndryshim në horizont
02/10 11:53
Top News-Greqia në krizë, ja çfarë i kërkon Shqipërisë/Punëtorë sezonalë për vjeljen e prodhimeve
01/10 22:50
Top Channel/ Serbia nis regjistrimin e shqiptarëve në fshatin Ternoc, ekipet në terren
01/10 13:24
Top Channel/ Thirrje shqiptarëve: Regjistrohuni! Në Preshevë e Bujasnoc nis regjistrimi popullsisë
01/10 12:48
Top Channel/ 6 diplomatë rusë shpallen të padëshiruar në Mal të Zi, hetimi për spiunët vazhdon
29/09 23:51
Top News-‘Putin të bëjë një hap pas’!/OKB paralajmëron për aneksimin e rajoneve ukrainase
29/09 22:47
Top News-Çifti i shqiptarëve pjesë e bandës kriminale! / Të akuzuar për disa vjedhje, arrestohen
29/09 22:40
Top News-Ditën murator në Itali natën trafikant droge/Kapet me 17 kilogramë kokainë dhe 60 mijë euro
29/09 21:39
Top News-6 diplomatë rusë, non grata në Mal të Zi/Aksioni më i madh kundër spiunazhit në NATO
29/09 21:33
Top Channel/ ”Bashkëpunuan me shërbimin sekret rus”: Valë arrestimesh në Podgoricë!
29/09 13:49
Top News- Opozita në Shkup kundër Ballkanit të Hapur!/VRMO bllokon nismën në Kuvendin maqedonas
28/09 19:13
Top Channel/ Opozita maqedonase kundër Ballkanit të Hapur, bllokon ligjet në Kuvend
28/09 19:09
Top News – Ose me BE-në, ose me Rusinë! PE i vendos kusht Serbisë: Bisedime pas sanksioneve
28/09 14:56