Top Channel/Jehona e një skandali,“Watergate” grek.NYT:Dhe babai i Micotaqis përgjonte kundërshtarët
13/08/2022 15:20

“Një skandal grek po jehon, ndërsa përgjimet po zgjerohen në Evropë” është titulli i artikullit të gazetës amerikane NY TIMES, i fundit dhe më i zhurmshmi sa i takon reportazheve të shtypit të huaj pas zbulimeve në Greqi se telefoni celular i një politikani të lartë të opozitës dhe jo vetëm, u përgjua. Akuzat për funksionin e shërbimeve inteligjente të vendit dhe përgjimeve cilësohen në artikull, si një skandal i gjerë që tani po trondit majat e qeverisë greke. Gazeta amerikane thekson se Greqia sot është e zhytur në biseda për shantazhet, për të ashtuquajturin Watergate dhe një shtet policor sekret që përdor programe përgjimi dhe mbikëqyrjeje ligjore me më shumë se 15,000 urdhra vetëm vitin e kaluar . Gjithashtu pjesë e fjalorit grek është bërë programi Predator, një spyware që vendoset në telefonat celularë për përgjim. Artikulli që rikujton se edhe babai i z. Mitsotakis është akuzuar se përgjonte kundërshtarët e tij politikë 30 vjet më parë kur ishte kryeministër, nënvizon faktin se i biri, Kyriakos Mitsotakis kur erdhi në pushtet në 2019,morri edhe kontrollin personal të Shërbimeve të Inteligjencës duke emëruar në krye të tij një shef besnik, të cilin e pushoi pas shpërthimit të skandalit, bashkë me sekretarin e përgjithshëm të qeverisë,të cilin e kishte edhe nip. Skandali -thotë NYTIMES -ka jehonën e ditëve të vjetra të errëta të juntës ushtarake të Greqisë. Ndërsa ekziston shqetësimi në rritje, pas përgjimeve të kryeministrit spanjoll Sánchez, presidentit francez Macron, ish-kryeministrit belg apo zyrtarëve të lartë të BE-së se Evropa, aq krenare për mbrojtjen e saj të privatësisë dhe sundimin e ligjit, është gjynjëzuar nga pajisjet e përgjimit dhe spiunazhi në një moment kur demokracitë e saj po kërcënohen nga agresioni rus.

Top News/ Kapen me 9 kg heroinë/ Arrestohet shqiptari dhe kunata e tij në Selanik
12/07 14:15
Top News/ U akuzuan për grushtshteti në Mal të Zi / Lirohen të arrestuarit, s’kishte asnjë provë
12/07 11:57
Top News/ Athina paralajmëron Shkupin, Mitsotakis: Të zbatohet Marrëveshja e Prespës
12/07 10:34
Top News/ Ballkani, rëndësi strategjike për NATO-n / Aleanca angazhohet për sigurinë e stabilitetin
11/07 12:23
Top News/ Gjendet i pajetë shqiptari në Greqi/ Nisin hetimet për shkaqet e vdekjes së tij
11/07 09:28
Top News/ Vuçiç i tërbuar nga Clark: ‘Serbia nuk është peng as i Rusisë, as i SHBA’
10/07 17:15
Top News/ Serbia, dora e zgjatur e Rusisë në Ballkan/ Deklarata e gjeneralit që e bombardoi në 1999
10/07 16:41
Top News/ Mickoski sulmon reformën në drejtësi: Politika, gjyqësori e biznesi janë në koalicion
10/07 10:33
Top News/ OSBE nuk ka model të preferuar. Tarran-Gjithpërfshirje e konsensus për votën e diasporës
09/07 13:12
Top Channel/ Kosova e Shqipëria, kontrolle të përbashkëta kufitare: Lehtësohet qarkullimi!
08/07 15:28
Top Channel/ Greqia nuk gjen qetësi, goditet sërish nga një tërmet i fortë
08/07 13:28
Top News/ Ushtria serbe hyn pa leje në BeH/ Presidenca boshnjake- Hetim i menjëhershëm
08/07 10:12
Top News/ Policia italiane arreston shqiptarin. Mori peng ish-partneren dhe fëmijën e mitur
07/07 22:00
Top News/ Erdogan mund të ftojë homologun Assad/ Pas trazirave kundër refugjatëve sirianë në Turqi
07/07 20:30
Top Channel/ Serbia provokon në Bosnjë, ushtria serbe marshon në qytet pa lejen e autoriteteve
07/07 19:58
Top News/ Deputeti shqiptar në Serbi/Thirrje Vuçiçit-Respektoni pakicat kombëtare
06/07 15:10
Top News/ Vuçiç I përgjigjet Kurtit: Dëshiron të bëhesh Zelensky, vijojmë armatosjen
05/07 19:29
Top New/ Banesa e shqiptarit, magazine drogash/ Policia greke arreston 27-vjeçarin prej postës
05/07 19:14
Top Channel/ Armët serbe në Ukrainë “tërbojnë” Putinin, nuk i përgjigjet 3 telefonatave të Vuçiç
05/07 16:09
Top Channel/Provokon Vuçiç: Dronët e ngritur në Gjakovë ishin të Kosovës, po ruanin ushtrinë serbe!
05/07 11:00