Top Channel/ Ish ndihmësi i Trump: Grusht shteti edhe në SHBA si në Mianmar!
01/06/2021 11:32

Michael Flynn, këshilltari i parë i sigurisë kombëtare i ish presidentit Donald Trump, befasoi me qëndrimin e tij në favor të një grushti shteti në SHBA të ngjashëm me atë të Mianmarit. Për muaj të tërë, thotë CNN, lëvizja QAnon dhe forumet mbështetëse të Trumpit online kanë sugjeruar se një përmbysje ushtarake pushteti duhet të ndodhë dhe në Amerikë në mënyrë që Trumpit të rikthehet në krye të Shtëpisë së Bardhë. Flynn i bëri komentet e tij gjatë një eventi në Dallas, ku merrnin pjesë dhe ndjekës të torive konspirative të Qanon. “ Dua ta di përse ajo që ndodhi në Mianmar, nuk mund të ndodhë edhe këtu”, e pyeti dikush nga publiku, dhe Flynn u përgjigj: “S`ka asnjë arsye përse të mos ndodhë, asnjë arsye”. Një mesazh i postuar më vonë në llogarinë e ish këshilltarit në Parler pretendonte se fjalët e tij ishin keqinterpretuar dhe ai nuk ka bërë thirrje për grusht shteti. Avokatja Sidney Poëell, që e ka përfaqësuar në të shkuarën, tha se në asnjë mënyrë nuk kishte inkurajuar ndonjë akt dhune apo rebelimi ushtarak, por mediat sipas saj, i kanë shtrembëruar komentet e tij. Ajo nuk shpjegoi megjithatë përse Flynn i kishte dhënë pyetjes atë përgjigje.

Top Channel/ Astrazeneca e pranuar në 119 shtete, Sinovac përdoret në 30 vende
25/07 20:27
Top News-Nuk e mori seriozisht koronavirusin/Ndërron jetë amerikani që refuzoi të vaksinohej
25/07 19:59
Top News – Tajfuni godet Kinën Lindore/Vetëm pak ditë pas kaosit nga përmbytjet
25/07 18:55
Top News – Francezët vërsulën në protestë/Kundër vendimit për certifikatën e vaksinimit
25/07 18:55
Top News – ‘Joe Biden i paaftë për punë’/ Ish-mjeku i shtëpisë të bardhë deklarat të forta
25/07 17:36
Top News-Rikthehen përmbytjet në Belgjikë/ Autoritetet belge paralajmërojnë mot të keq
25/07 12:49
Top News – Serial killeri i lojërave flirtuese/Fotot provokuese të viktimave e daljet televizive
25/07 11:58
Top News-Rrëshqitje dheu në Indi/ Rritet bilanci, shkon në 136 numri i viktimave
25/07 11:04
Top News – Zjarre masive në Californi/ Digjen sipërfaqë të mëdha toke dhe shumë banesa
25/07 11:04
Top News – Varianti Delta në Australi/ Masat kufizuese, qytetarët ngrihen në protestë
25/07 11:03
Top Channel/ Shkëndija zjarri në bord, me një lëvizje fotografi shpëton avionin!
25/07 10:22
Top Channel/ Laguna në Argjentinë bëhet rozë për një arsye “të tmerrshme”!
25/07 09:22
Top Channel/ Las Vegasi “ndalon” barin: “Po na merr ujin, hiqeni”!
25/07 09:21
Top Channel/ Demonstratë në Romë kundër pasaportës së detyruar të vaksinës
24/07 21:04
Top Channel/ Përpjekje ajrore kundër zjarreve masive në Nevada, SHBA
24/07 21:04
Top Channel/ Përleshje dramatike në Paris kundër pasaportës së vaksinës
24/07 21:03
Top Channel/ Rusia dërgon 88 ton ndihma për Kubën me urdhër të Putin
24/07 21:02
Top News – Temperatura ndëshkuese… SHBA para një tjetër vale të nxehti
24/07 17:43
Top News – Miku i mirë në ditë të vështirë/ Rusia ndihmon Kubën pas protestave antiqeveritare
24/07 17:15
Top News – Rrufetë pas përvëlimit/ Shi, breshër dhe erë e fortë në Britani
24/07 17:14