Top Channel/ Inflacioni në pikën më të ulët/ Shkon në 2.1% dhe tregon rënie të fortë të konsumit
08/05/2024 19:55

Inflacioni për muajin prill ka arritur në 2.1% niveli më i ulët që nga 2021. INSTAT shprehet se çmimet janë ngadalësuar ndjeshëm në krahasim me një vit më parë, kur inflacioni qëndronte në 4.6%. Gjatë prillit nënproduktet si frutat dhe perimet vijnë me rënie çmimi sipas INSTAT në krahasim me një vit më parë, ndërkohë dhe buka dhe ushqimet e tjera janë stabilizuar në nivelet e çmimeve që pësuan gjatë dy viteve të fundit, ku kriza e zinxhirit të furnizimit dhe më pas e energjisë goditi ekonominë globale. Ushqimet gjithsesi në raportin e prillit vijojnë të jenë grupi kryesues për rritjen e inflacionit, ndjekur nga qiratë, uji dhe lëndët djegëse dhe më pas nga grupi i mobilieve, pajisjeve dhe mirëmbajtjes së shtëpisë. Hotelet dhe kafenetë gjithashtu kanë njohur rritje të çmimit gjatë prillit. Inflacioni arriti kulmin vitin e kaluar në nivelin 8.6%, por ka ardhur me rënie gjatë dy vitit të fundit, ndërsa Banka e Shqipërisë ka një objektiv që ta mbajë në 3%.

Top Channel/ Butrinti, 44 mijë vizitorë/ Rritet me 78 për qind numri i turistëve të huaj dhe vendës
22/06 12:14
Top News/ Kreditë e buta për administratën/ Miratohen kuotat, fituesit do zgjidhen me sistem pikëzim
19/06 19:57
Top Channel/ Qeveria nxjerr dokumentin për punësim pa leje qëndrimi në Serbi dhe Maqedoninë e Veriut
19/06 19:36
Top Channel/ Tatimi i profesionistëve, Kushtetuesja tri ditë afat paditësve, ja kur jepet vendimi
18/06 19:54
Top Channel/ Në Maj eksportet shqiptare u tkurrën, ndikon forcimi i lekut, importohen ushqime
18/06 19:49
Top Channel/ Google në ndihmë të tatimeve, paralajmërimi për operatorët turistikë, banesat dhe…
17/06 19:48
Top Channel/ Pagat, shteti ia kalon privatit. Paga mesatare 73.641 lekë. Në administratë 84,900 lekë
15/06 19:54
Top Channel/ Shqipëria në rrjetin SEPA/ Do kursehen qindra mln euro nga transfertat e emigrantëve
14/06 19:49
Top News/ Apeli lë në burg ish-zyrtaren e BSh. Ekonomistja që mashtroi shoqen me 250 mijë euro
13/06 17:47
Top Channel/ Pagesat, Shqipëria në sistemin SEPA, Banka Qendrore plotëson dokumentat
13/06 15:09
Top Channel/ Rama: Turizmi në 2030, spektakolar, brenda dekadës përfundon ndërtimi i infrastrukturës
12/06 15:14
Top Channel/ Kërkohet punësim në shtet! Rritja e pagave në sektorin publik ka rritur aplikimet
11/06 19:49
Top Channel/ Turistët sollën 788 milionë euro. Vetëm në tre muajt e parë të 2024, rritja me 28%
10/06 19:57
Top News/ 267 milionë euro nga turizmi/ 2024, edhe shqiptarët ‘hapën thesin’ jashtë
10/06 17:19
Top Channel/ Inflacioni rritet/ 0.1 pikë më shumë se një muaj më parë. U rrit çmimi i ushqimeve
10/06 15:20
Top Channel/ Më pak leje ndërtimi/ Viti 2024 tregon një rënie të kërkesës për ndërtime të reja
01/06 19:43
Top Channel/ Tatimet “falin” profesionistët, 9 mijë tatimpaguesve do u njihen 30% shpenzime afrofe
01/06 12:13
Top Channel/Kreditë, rekord në 4 muaj! Fluks kërkesash në banka, kryesojnë huatë për biznes e shtëpi
30/05 19:50
Top Channel/ Mashtrimi me mikrokreditë/ Guvernatori Sejko: Do vendosim një likuidator
28/05 19:36
Top News/ Forcimi i Lekut kundrejt Euros/ Sejko- Ndikuan rritja e eksporteve e investimet e huaja
28/05 16:14