Top Channel/ Holanda heq shtetrrethimin/ Lehtësim lëvizje nga 5 qershori, numri infektimeve në rënie
29/05/2021 19:35

Kryeministri holandez, Mark Rutte njoftoi të premten fundin e mbylljes për shkak të Covid-19 duke filluar nga 5 qershori, dhe zbutjen e disa masave kufizuese kundër virusit. Numri i shtrimeve në spital dhe i rasteve të reja vazhdojnë të bien, duke lejuar hyrjen në fuqi të masave të reja lehtësuese më 5 qershor, katër ditë më herët nga sa ishte paralajmëruar më parë. “Lehtësimet që do të hyjnë në fuqi më 5 qershor nënkuptojnë fundin e mbylljes”, tha Rutte gjatë një konference për shtyp. “Ne kemi bërë vlerësimet tona të riskut, por nëse javën e ardhshme “bëhet hataja” dhe numrat rriten sërish, atëherë do të përballemi me një situatë të re”, vazhdoi ai. “Megjithatë, sipas shkencëtarëve me të cilët jemi këshilluar që nga fillimi i epidemisë, kjo është e pamundur”, shtoi kreu i shtetit, i cili do të vaksinohet javën e ardhshme, sipas burimeve lokale. Qeveria holandeze kohët e fundit i dha fund shtetrrethimit dhe lejoi restorantet dhe kafenetë t’u shërbenin klientëve në tarraca. Pronarët e restoranteve tani do të lejohen të shërbejnë në ambiente të mbyllura deri në orën 22:00. Muzetë do të lejohen të hapen me një vizitor për metër katror dhe teatrot dhe kinematë do të duhet të akomodojnë maksimumi 50 vizitorë.

Top News/ Tragjedi në Danub, përplasen anijet / Dy të vdekur e pesë të zhdukur, policia nis hetimin
19/05 15:17
Top News/ Meteori blu ‘gris’ qiellin e natës / Spektakël në Spanjë dhe Portugali, ‘çmendet’ rrjeti
19/05 15:17
Top News/ Fillon mobilizimi në Ukrainë / Hyn në fuqi ligji i ri, edhe të burgosurit në luftë
19/05 14:43
Top News/ Përmbytjet bëjnë ‘kërdinë’ në Evropë / Veriu i kontinentit nën ujë, alarmi mbetet i lartë
19/05 14:43
Top Channel/ Kryeministri i Sllovakisë del nga terapia intensive, jashtë rrezikut për jetën
19/05 14:37
Top News/ ‘Ndizet’ lufta e dronëve / Mbrojtjet ajrore në veprim, ‘zonë neutrale’ në Kharkiv
19/05 14:34
Top News/ Kryeministri sllovak jashtë rrezikut / Gjendja mbetet serioze, autori 71 vjeçar në gjykatë
19/05 14:31
Top News/ Po çon Izraelin në humnerë! Telashe në kabinetin e luftës, ministri kërcënon me dorëheqje
19/05 14:19
Top Channel/ Përçarje në qeveri! Ministri i luftës kërcënon Netanyahun, kërkesa për ‘fatin’ e Gazës
19/05 14:10
Top Channel/ Kapen mat 4 shqiptarë në Itali! Pako me drogë në stacionin e trenit
19/05 14:08
Top News/ Tajvani po përgatitet për luftë: Kina po mëson nga Putin, do nisë sulm surprizë
19/05 14:03
Top News/ Cameron viziton Shqipërinë, Sekretari i Jashtëm Britanik plan kundër emigracionit
19/05 12:07
Top News/ Ukraina godet Krimenë me raketa amerikane/ATACMS dhe 60 dronë, rafineria e naftës në flakë
19/05 11:59
Top News/ ‘Shpërthen’ lufta në Francë / Parisi mobilizon trupat, Kaledonia e Re ‘nën rrethim’
19/05 11:59
Top News/ Bombat ‘rrëshqitëse’ të Rusisë / Kushtojnë pak dhe shkatërrojnë shumë
19/05 11:56
Top News/ Shpërthen mali, evakuohen 7 fshatra / Rrufetë ‘vallëzojnë’ mbi krater, frikë në rajon
19/05 11:54
Top Channel/ Polonia, 2.5 miliardë USD për sigurinë/Kryeministri Tusk: Të marrim masa kundër Rusisë
19/05 11:53
Top News/ Biden dhe Trump ‘në një mendje’/ Tarifat mbi mallrat kineze bashkojnë dy rivalët
18/05 20:03
Top News/ Gjermania nën pushtetin e ujit/ Vërshime të mëdha uji që ndodhin 1 herë në 50 vjet
18/05 16:11
Top News/ Alarm në Gjermani/ Rriten rastet e dhunës ndaj politikanëve
18/05 15:47