Top Channel/Hidhet në miting mbi kandidatin francez, i ndrydh kyçin e dorës Zemmourit!
06/12/2021 15:50

Kandidati francez për president nga ekstremi i djathtë, Éric Zemmour, tërhoqi një turme gjigande njerëzish në mitingun e fundit elektoral, por incidentet nuk munguan. Në kohën kur 63 vjecari lëvizte mes turmës duke ecur drejt skenës, një burrë u hodh dhe e kapi fort nga qafa përpara se të ndërhynin rojet e sigurisë. Mediat lokale raportojnë që Zemmour ka pësuar lëndime në kyçin e dorës, dhe mjeku i ka rekomanduar të pushojë për 9 ditë. Ish-gazetari është i njohur për qëndrimet polemizuese mbi emigrantët dhe Luftën e Dytë Botërore. ndonëse është edhe vetë fëmijë emigrantësh hebrejo-algjerianë, këndvështrimi i tij është radikal e pretendon ndër të tjera se shteti francez i mbrojti hebrenjtë gjatë luftës në një kohë kur dihet se regjimi kolaboracionist i Vichy-së në Francë dërgoi me mijëra hebrenje franceze drejt vdekjes në kampet e përqëndrimit. Pas spekullimeve disa javore, Zemmour e shpalli zyrtarisht kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2022, në të cilat sfidon jo vetëm Emmanuel Macron, por edhe një figurë të rëndësishme të ekstremit të djathtë si Marine e Pen për udhëheqjen e vendit. Ai shprehet kundër elitave politike dhe medias, e ka fituar mjaft popullaritet, duke u kthyer në një shqetësim për Macron.

Top Channel/ India shfaq forcën ushtarake në paradën e Ditës së Republikës
26/01 21:55
Top Channel/ Ambasadori i ri i SHBA prezanton kredencialet te presidenti Erdogan
26/01 21:55
Top Channel/ Ministria ruse e mbrojtjes shfaq ngrijten e gjuajtësve SU-35 drejt Bjellorusisë
26/01 21:54
Top Channel/ Delegacioni taliban del nga hoteli në Oslo pas bisedimeve ‘humanitare’
26/01 21:54
Top News- Rusia dërgon luftanijet pranë BE/20 nëndetëse dhe raketa në Detin e Zi
26/01 20:21
Top News- Vendi ballkanik, bazë për NATO/Hap dyert për ushtarët perëndimorë po u pushtua Ukraina
26/01 20:21
Top Channel/ Shpërthimi i fuqishëm në Athinë, flet dëshmitari: Makina ‘fluturoi’ dy korsi më tutje
26/01 19:19
Top Channel/ Raketa e Space X del nga kontrolli/ Raketa Falcon 9 më 4 mars do përplaset me Hënën
26/01 19:14
Top News- Si e bleu armën 17 vjeçari vrasës!/ Kushton 5 mijë dollarë, prodhohet në SHBA
26/01 18:57
Top News- Pse Putin po i afrohet Italisë/Lëvizja e Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës
26/01 18:19
Top News- Rusia gjen aleat të pushtojë Ukrainën/SHBA kërcënon seriozisht shtetin evropian
26/01 17:48
Top News – Mafia shqiptare në mes të Ekuadorit/Si janë organizuar dhe si funksionojnë bandat
26/01 16:24
Top Channel/ “Kurrë më luftë”. Papa Françesku” Lutuni për paqen në Ukrainë
26/01 16:07
Top News –E armatosur me raketa Poseidon e torpedo/’Bisha e detit’ e Vladimir Putin, gati për luftë
26/01 15:58
Top News – Blen snajper ‘për të mbrojtur’ vendin / Nëna ukrainase, gati për luftë me ushtrinë ruse
26/01 15:51
Top News – Masakër në Itali, 5 të vrarë me armë/Autori vetëvritet, mes viktimave dhe dy fëmijë
26/01 15:43
Top News – Mur 350 milionë eurosh në kufi / Polonia ‘blindon’ vijën ndarëse me Bjellorusinë
26/01 15:43
Top News – Nëse Rusia i pret gazin Evropës / SHBA e Australia në ndihmë, furnizime edhe nga Katari
26/01 15:31
Top News – Peshkatarët ‘luftë’ me Putinin / Rusia stërvitje pranë Irlandës, peshkarexhat në protestë
26/01 15:23
Top News – ‘Ta gjejmë ne para Kinës!’ / Ushtria amerikane në ethe për F-35 e rrëzuar në det
26/01 15:21