Top Channel/ Greqi, vaksinime në ishuj/ Të gjithë banorët do marrin Johnson & Johnson
12/05/2021 12:22

Në një mbledhje me ministrant e kabinetit qeveritar dhe kryebashkiakët e ishujve të mëdhenj të Greqisë, kryeministri Mitsotakis ka shpallur një program vaksinimi të quajtur “Lira e kaltër”, me atë të të cilit do të vaksinohen deri në fund të muajit qershor të gjithë banorët e ishujve të vendit, mbi 18-vjeç, me vaksinën prej një doze Johnson&Johnson. Kyriakos Mitsotakis, kryeministër i Greqisë: Mbërritja e ngarkesës se pare te vaksinave një dozeshe Johnson & Johnson në fund të muajit do të drejtohet atje, tek këta ishuj, në mënyrë që të ndërtohet muri i parë masiv i imunitetit. Sepse vetëm në 19 ishujt tanë më të mëdhenj jetojnë më shumë se 700,000 bashkëqytetarë tanë. Greqia përpara nisjes së sezonit të turizmit ka kryer vaksinimin e 32 ishujve te vegjël , ne 36 te tjerë mbaron ne fund te Majit, ndërsa programi ne fjale synon banorët e përhershëm te 19 ishujve te mëdhenj te vendit, përveç Kretës. Kallitsa Frangiskou, nëndrejtore e spitalit Naksos: Ne vlerësojmë se deri në mes të qershorit shumica e banorëve do të vaksinohen dhe kjo do ta bëjë ishullin një destinacion të sigurt turistik. Qeveria greke po lufton për të ringjallur sektorin e saj kryesor të turizmit ku punësohen me shume se 1 mln qytetare, pasi u godit ashpër nga pandemia vitin e kaluar 2020, por nivelet e vaksinimit mbeten nën mesataren e BE, ndërsa ka ende shqetësim per numrin e madh te rasteve ditore, te te intubuarve apo vdekjeve. Greqia ka gjithsej 227 ishuj te banuar nga gjithsej 6000 dhe numri i banoreve te përhershme ne to shkon ne gati 1.5 milion. Disa prej ishujve te famshëm per pushime gjate dimrit nuk kane me shume se 10000 banore te përhershme , ndërsa Kreta numëron 600000 dhe ndiqet me pas nga Evia, Rodosi, Korfuzi, Lesbosi dhe Kios. Banoret ,mes tyre edhe shume shqiptare, presin me padurim ditën e premte kur do te komunikohet hapje zyrtare e sezonit turistik te vendit dhe hollësitë se si do te vijnë turistet e ndërthurur kjo edhe me lehtësimin e plote te masave kufizuese te pandemisë.

Top Channel/ Priten lehtësime pas 1 korrikut/ Greqia mund të liberalizojnë shkëmbimet me Shqipërinë
21/06 15:35
Top Channel/ Abazovic i përvishet Serbisë për Srebrenicën: “Nuk ju pyesim ju- Mali i zi, i pavarur”
21/06 14:39
Top Channel/ Greqi, dalin pamjet e fundit përpara vrasjes së 20 vjecares- familja mohon pilotin!
21/06 14:16
Top News – Kontestohen zgjedhjet në Armeni/ Pashinian shpall fitoren, opozita-pati manipulime
21/06 14:01
Top News – Kosovë – Serbi, po afron takimi/ Borrell informon nesër ministrat e BE mbi dialogun
21/06 14:00
Top News – Përdhunohet 50 vjeçarja shqiptare/ Shokohet opinioni në Greqi, autori një Bullgar
21/06 14:00
Top Channel/ “Kaloni kufirin me këmbë”, policia greke nuk lejon kalimin e autobusëve shqiptarë
20/06 11:59
Top News – Kufirin mund ta kaloni në këmbë!/ ‘Loja’ greke në pikat e Kapshticës e Kakavijës
20/06 11:26
Top News – Leksion nga FBI për krimin makabër/ Dyshimet ishin, por mungonin provat e vrasjes
20/06 11:06
Top Channel/ Greqia pengon anijet turistike/ Paqartësi për urdhrin e lejimit të shqiptarëve për turizëm
19/06 19:41
Top Channel/ Akuza për grekun që vrau gruan/ Me pranga në duar para hetuesve pranon krimin
18/06 19:29
Top Channel/ Greqia lejon shqiptarët për turizëm. Pas datës 28, do ketë një vendim të ri
18/06 15:06
Top Channel/ Vrasja e Caroline, mediat greke permendën shqiptarët- ngrihet Komuniteti i emigrantëve!
18/06 14:40
Top Channel/ “Lotë krokodili”, fotot që postonte i shoqi i 20 vjecares katër ditë pas vrasjes!
18/06 14:38
Top News – Mohoi genocidin e Srebrenicës/ Shkarkohet ministri i drejtësisë së Malit të Zi
18/06 13:56
Top Channel/ Mohoi genocidin e Srebrenicës, shkarkohet ministri malazez
18/06 13:31
Top News – Ora elektronike zbuloi vrasjen makabër/ Gënjeshtra e bardhë me shqiptarët e hetuesve
18/06 12:03
Top News – Të gjitha provat kundër pilotit/ Greqi, bashkëshorti i 20 vjeçares pranon vrasjen
17/06 21:41
Top News – Pengmarrja e çmendur e shqiptarit/ Kërkoi 1.8 milionë euro për të liruar greken
17/06 16:13
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares në sytë e foshnjes, policia greke arreston bashkëshortin!!!
17/06 15:04