Top Channel/ Gjykata ndërkombëtare dërgon ekspertët në Ukrainë, në kërkim të provave për krime lufte
17/05/2022 18:47

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka dërguar një ekip prej 42 hetuesish, ekspertësh mjeko-ligjorë dhe personel mbështetës në Ukrainë për të mbledhur dëshmi të sulmeve që mund të përbëjnë krime lufte. Ky është dislokimi më i madh ndonjëherë në terren i ekspertëve tanë tha zyra e prokurorit Karim Khan në një deklaratë. ekspertët mjeko-ligjorë do të punojnë gjithashtu edhe me autoritetet ukrainase për të grumbulluar provat. “Tani më shumë se kurrë duhet ta tregojmë ligjin në veprim. "Është thelbësore që ne t'u tregojmë të mbijetuarve dhe familjeve të viktimave se e drejta ndërkombëtare është e rëndësishme për përvojën e tyre... në mënyrë që t'u sjellim atyre njëfarë ngushëllimi përmes procesit të drejtësisë.", thuhet në deklaratën e gjykatës. Prokurori khan njoftoi një hetim mbi krimet e dyshuara të luftës dhe krimet kundër njerëzimit vetëm katër ditë pas pushtimit rus të 24 shkurtit. Ai e ka quajtur Ukrainën një skenë krimi” ndërsa vizitoi në prill qytetin e Bucha ku trupa të shutë civilësh të varrë u gjetën pas tërheqjes së rusëve. Pamjet: AFP

Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top Channel/Shpërthejnë zjarret në Turqi, Erdogan: Dënim me vdekje kush i vë qëllimisht!
25/06 15:06
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26
Top News-‘BE dhe NATO, luftë kundër Rusisë!’/Lavrov reagon pasi Ukraina mori statusin e kandidatit
25/06 11:24