Top Channel/ Gjoba të reja për shoferët. Ja çfarë parashikon kodi i ri rrugor
18/05/2021 15:34

Nëse jeni duke përdorur celular apo ndonjë pajisje tjetër gjatë drejtimit të mjetit si dhe sinjalizoni në mënyrë agresive me drita makinën përpara ju do të gjobiteni sipas Kodit të ri Rrugor. Këto janë disa prej ndëshkimeve të reja, ndërkohë që janë ashpërsuar gjobat nëse kapeni në gjendje të dehur, tejkaloni shpejtësinë apo bëni parakalime të gabuara. Në lojë janë futur edhe sanksionet me sistemin e pikëve dhe në rast se i humbisni të gjitha ato duhet të riktheheni në autoshkollë. Me kodin e ri shfaqen edhe disa risi si gjobitja në rast se pasagjeri nuk mban rrip sigurimi. Motorristave do t’iu kërkohet të kenë një jelek fosforeshent, ndërkohë që patinat elektrike do lejohen në rrugën e makinave. Eksperti rrugor, Arben Luzi shpjegon se penalizmi i telefonit në makinë është një lajm i mirë, por shton se Kodi duhet të kishte masa edhe për shkeljen.

Top News/ SHBA monitoron punën e SPAK/ Zyrtari i lartë amerikan njihet me dosjet voluminoze
20/06 21:25
Top News/ 11 kallëzime në SPAK/ Ish-kandidati i opozitës: Drejtësia po fle gjumë
20/06 20:39
Top Channel/Regjistrimet në shkolla, nga data 8 korrik- 31 gusht,prindërit të aplikojnë në e-Albania
20/06 19:46
Top Channel/ Veliaj: PS, forcë dominuese, Berisha dhe Meta janë katandisur keq
20/06 19:41
Top Channel/ Alibeaj: Nuk shkoj me Berishën! Deputeti i PD e njeh vendimin e gjykatës
20/06 19:33
Top Channel/ Magjistratura, padia penale ndaj Arben Rakipit, çështja i kalon prokurorisë së Tiranës
20/06 19:32
Top Channel/ Kontroll nga shba anti-korrupsionit! I dërguari i Blinken në Tiranë, takohet me Dumanin
20/06 19:31
Top News/ Donatorët kërkojnë llogari. Më shumë kundër korrupsionit e krimit të organizuar
20/06 17:53
Top News/ Regjistrimi në shkolla përmes e-Albania/ Ministria e Arsimit publikon datat dhe afatet
20/06 17:52
Top Channel/ Përfshihet nga flakët kompleksi i pallateve në Sarandë
20/06 17:52
Top News/ Ekstradimi i Durim Bamit / Balla optimist: Emiratet do vlerësojnë provat
20/06 17:44
Top News / Ndryshimet në ligjin për policinë / Balla: Ofrojnë më shumë mundësi për gradat
20/06 17:42
Top Channel/ Rishfaqet sërish pluhuri i Saharasë në Bulqizë
20/06 17:22
Top News/ Alumni Awards kremton arritjet e studentëve të UMT/ Mbi 75% të punësuar në profilin e tyre
20/06 17:07
Top News/ ‘Tempulli’, dënohet shpërndarësit. Gjykata e Elbasanit jep vendimet për 19 persona
20/06 16:29
Top News/ 21 qershor, apo 17 korrik! / Dilemat e afateve të mandatit të Sali Berishës
20/06 15:21
Top Channel/ Me thikë në dorë në rrugë/ Durrës, 38 vjecari plagos polici që e largoi nga rruga
20/06 15:19
Top Channel/ Më pak grurë në arra/ Fermerët po korrin por janë të pakënaqur me prodhimin këtë vit
20/06 15:17
Top News/ Në kulm të sezonit turistik/ Plehrat në Sarandë hidhen në zona të banuara
20/06 15:16
Top Channel/ Të dashuruar me Thethin! Turistët e huaj që rikthehen disa herë në Shqipëri
20/06 15:16