Top Channel/ Gjenocid vrasjet në Gaza? Këshilltari amerikan për bilancin e rëndë: Të vendosur…
14/05/2024 19:38

Këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan tha të hënën se administrata e presidentit Joe Biden nuk i sheh si gjenocid vrasjet e palestinezëve në Gaza nga Izraeli në luftën me Hamasin. Sullivan tha se Shtetet e Bashkuara duan ta shohin Hamasin të mundur. Ai tha gjithashtu se palestinezët e kapur në mes të luftës ishin në “ferr” dhe se një operacion i madh ushtarak nga Izraeli në Rafah do të ishte një gabim. “Ne nuk besojmë se ajo që po ndodh në Gaza është një gjenocid. Ne kemi qenë të vendosur duke e refuzuar atë propozim”, u tha Sullivan gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë. Sullivan shprehu shqetësim në lidhje me raportet e kolonëve izraelitë që sulmonin një autokolonë ndihmash humanitare për në kalimin Erez në veri të Gazës, incidenti i dytë i tillë në më pak se një javë. “Është një zemërim total që ka njerëz që sulmojnë dhe plaçkisin këto autokolona. Është një sjellje krejtësisht e papranueshme”, tha Sullivan. Biden, i cili kandidon për rizgjedhje këtë vit, është përballur me kritika të rënda nga mbështetësit e tij brenda vendit për mbështetjen e tij ndaj Izraelit; disa nga ata kritikë kanë akuzuar Izraelin për kryerjen e gjenocidit. Më shumë se 35,000 palestinezë në Gaza kanë vdekur, sipas zyrtarëve shëndetësorë të Gazës. Biden ka kërkuar të ndikojë në qasjen e kryeministrit Benjamin Netanyahu ndaj luftës, tha Sullivan, “por Izraeli është një komb sovran dhe demokratik që në fund i merr vendimet e veta”, shtoi ai.

Top Channel/ Vonesa e Bidenit nervozon Melonin, mimikat e saj në Samitin e NATO-s bëhen virale
12/07 22:53
Top Channel/ 36 mijë paund në kutinë e këpucëve! Dënohen dy shqiptarët në Britani
12/07 22:52
Top Channel/ Lufta kushton, Putin rrit taksat! Nënshkruan dekrete për të financuar luftën në Ukrainë
12/07 22:07
Top Channel/ Shembet skela 60 metra e lartë në Zvicër! Humbin jetën punëtorë portugezë dhe shqiptarë
12/07 22:03
Top Channel/ Rrëzohet aeroplani rus në afërsi të Moskës, ndërron jetë i gjithë ekuipazhi
12/07 22:02
Top Channel/ Finlanda miraton ligjin për bllokimin e emigrantëve nga Rusia
12/07 21:37
Top Channel/ Vrasja e gruas e vajzave të gazetarit të njohur britanik, reagojnë kolegët e John Hunt
12/07 21:36
Top Channel/ Biden nuk tërhiqet! Reagon pas zërave se duhet ti lërë vendin dikujt tjetër në zgjedhje
12/07 19:59
Top Channel/ Përvëlohet Athina! Kamera termike regjistron 100°C në rrugët e kryeqytetit grek
12/07 19:40
Top Channel/ Trump drejt emërimit si kandidat presidencial, kë do të zgjedhë nënpresident?
12/07 19:38
Top Channel/ Gafa e radhës, Biden ngatërron Zelenskyn me Putinin! I vendosur për të vazhduar garën
12/07 18:15
Top Channel/ “Rusët do vrisnin kreun e kompanisë gjermane të metaleve”, CNN zbardh komplotin!
12/07 17:25
Top Channel/ “Bishat” e qiellit nuk shpëtojnë Ukrainën: Mbërrijnë F16-tat, ndryshon pllaka?
12/07 16:57
Top Channel/ Rudy Giulianin mund të përballet me disa padi! Gjyqtari amerikan pritet të…
12/07 15:44
Top Channel/ BE “fshikullon” platformën X: Po mashtron përdoruesit, ja mënyra!
12/07 15:24
Top News/ Luftanije e avionë rusë drejt NATO-s / Gjermania ngre ‘Typhoon’-ët për t’i monitoruar
12/07 14:59
Top News/ Në shënjestrën e vrasësve rusë…Bosi i gjigandit të armëve perëndimore, Rheinmetall
12/07 14:44
Top News/ Kremlini ‘qesh’ me Bidenin: Nuk tregoi respekt për Putinin, e gjithë bota i pa gafat
12/07 14:25
Top News/ Të jesh Volodimir Zelenski…Si e ka ndryshuar lufta presidentin e Ukrainës?
12/07 13:18
Top News/ Biden e quajti Zelenskin, ‘presidenti Putin’ / Bëhet viral reagimi i liderëve të NATO-s
12/07 13:03