Top Channel/ “Gjendje alarmante”, si mjekët e Onkologjikut dërguan të sëmurën me kancer te privati
25/06/2024 19:04

Në një prej rasteve të reflektuara në dosjen e hetimeve të shkeljeve tek departamenti Onkologjik, tregohet se si disa prej mjekëve të Onkologjikut dërgojnë në klinikën private “Megis” një paciente nga Burreli, duke e trajtuar situatën si alarmante. Në dosjen e siguruar nga gazetarja e Top Channel, shkruhet se qytetari i cili kishte nënën të sëmurë, e solli te Spitali Onkologjik, pasi mjekët në Burrel i thanë se vetëm aty bëhen vizita për sëmundjen e saj. Teksa prisnin në radhë, atyre u është afruar Emiljano Lela, Koordinator pranë Spitalit Onkologjik në QSUT dhe i ka pyetur nëse donin që t’i ndihmonte. Sikurse thuhet në dosje, Lela e ka dërguar pacienten te mjeku Edmond Gashi, që pasi i ka bërë kontroll sipërfaqësor, e ka alarmuar, duke i thënë se është në gjendje të rëndë dhe duhet të hyjë në operacion sa më parë. “Vizitat në vijim do t’i bëjmë në Astir, në klinikën Megis, pasi këtu në spital ka shumë vonesa dhe puna nuk pret”, është shprehur Gashi. Pacientja ka kryer biopsinë në klinikën private të mjekut dhe një muaj më vonë ka kryer operacionin, për të cilin ka paguar 2500 euro. Pikërisht pas ndërhyrjes, mjekët i kanë treguar se tumori nuk ishte i keq dhe nuk ka nevojë më për trajtim, por për çudi, një tjetër mjek në të njëjtën klinikë i tha të bënte kimioterapi. Pas hetimeve të bëra, u caktua masa arrest shtëpie për Edmond Gashi, ndërsa për koordinatorin Emiljano Lela u vendos masa detyrim paraqitje.

Top News/ Operacion antidrogë në Krujë/ Në pranga 12 persona, policia kontroll në banesa
13/07 11:28
Top News/ Parcela me kanabis në Mirditë/ Prangoset një nga autorët, në kërkim bashkëpunëtori
13/07 11:27
Top News/ Aktivizohen 9 vatra të reja zjarri, zjarrfikësit ‘luftojnë’ me flakët
13/07 11:26
Top News/ Humb jetën polici në Elbasan/ Po ndihmonte qytetarin të ndërronte gomën e makinës
13/07 11:07
Top Channel/ Asgjësohen 374 bimë kanabis sativa, sekuestrohen 2 armë gjahu! Në pranga 27-vjeçari
13/07 10:56
Top News/ Mbollën bimë narkotike në fshatrat e Krujës/ Arrestohet 12 persona, 4 në kërkim
13/07 10:54
Top Channel/ Gjykata e Tiranës masë “arrest në burg” për 16 persona, pamjet nga megaoperacioni
13/07 10:45
Top News/ Skandal në Vlorë, policët rrihen me qytetarët në mes të turistëve
13/07 10:41
Top News/ Aksion në Mirditë/ Arrestohet kultivuesi i drogës, nën hetim kryeplaku i fshatit
13/07 10:35
Top Channel/ Grushte dhe shqelma/ Plas sherri mes policëve të Vlorës dhe disa të rinjve
13/07 10:22
Top Channel/ Berisha: Mbrëmë u bëmë shumica numerike? Kur do jetë protesta e radhës?
12/07 22:56
Top Channel/ Alarmante! Temperaturat e larta rindezin zjarret tek fusha e mbetjeve urbane të Vlorës
12/07 22:01
Top Channel/ Të fotografosh Kadarenë! Albumi i Roland Tashos, foto e fundit me kostum popullor
12/07 19:59
Top Channel/ Rikthehet rezonanca manjetike/ Një defekt inxhinjerik pengoi punën për ekzaminimet
12/07 19:49
Top News/ Denoncimi nga Himara- Bregdeti është mbytur nga fekalet, askush nuk ndërhyn
12/07 19:38
Top Channel/ Berisha ankohet në Strasburg! Kërkon lirinë: Drejtësia shqiptare nuk më dëgjoi
12/07 19:34
Top Channel/ Shuhen 4 vatrat e zjarrit në Malin e Gjerë! Zjarrfikës e vullnetarë në luftë me flakët
12/07 19:15
Top Channel/ Digjen mbetjet në Vlorë! Tymi shqetëson pushuesit, zjarrfikësit: E kemi nën kontroll
12/07 19:13
Top Channel/ Olsi Rama në SPAK/ Reagon vëllai i kryeministrit: Dhashë shpjegimet e mia për Xibrakën
12/07 19:12
Top Channel/ Belerit i jepet leje për betimin si eurodeputet, do të shkojë në Strasburg
12/07 19:09