Top Channel/ FMN, turizmi kaloi parashikimet, pritet rritje 3.1% për 2024, Shqipëria e 4 në rajon
16/04/2024 19:38

Nën sfondin e një ekonomie globale që po rritet në ritmet më të ulëta në dekada, FMN raporton se vendet në zhvillim ku përfshihet dhe Shqipëria do ta ndjejnë edhe më shumë efektin. Në raportin e saj të pranverës institucioni ndërkombëtar parashikon që ekonomia shqiptare të rritet me 3.1% gjatë 2024-ës njëjtë me mesataren e rajonit, ndërsa në 2025-ën, pritet një rritje prej 3.5%, për të qëndruar në këto nivele deri në 2029-ën. Kjo rritje ekonomike e vendos Shqipërinë të katërtën në rajonin e Ballkanit Perëndimor duke lënë pas në perfomancë vetëm Bosnjë Hercegovinën dhe Maqedoninë e Veriut. Sa i përket çmimeve, FMN shprehet se inflacioni mund të ketë një rritje të lehtë gjatë 2024-ës në 4%, dhe më pas të ankorohet në 3% gjatë viteve të ardhshme, njëjtë me objektivin e Bankës së Shqipërisë. Në të njëjtën kohë FMN shprehet se shifrat e papunësisë do të vijojnë të jenë të ulëta.

Top News/ Mashtrimi financiar me kreditë/ Sejko: Kemi pasur 85 ankesa, kufizuam penalitetet
21/05 19:38
Top News/ Reduktimi i parasë ‘cash’ / Nisma e qeverisë, Rama: Lufton evazionin e bizneseve
20/05 17:09
Top Channel/ Qeveria amnisti për pronat,projektligj që mundëson rivlerësimin e pasurive me normën 3%
15/05 19:32
Top News/ Dy kërcënime për ekonominë / BERZH identifikon thatësirën dhe energjinë elektrike
15/05 16:53
Top Channel/ 120 mln dollarë për 80 projekte/ Fondacioni shqiptaro-amerikan mbush 15 vite kontribut
15/05 15:30
Top Channel/ Vlorë, hapen 121 biznese të reja! Rritja e numrit të turistëve përmirëson ekonominë
13/05 12:15
Top Channel/ Domatet “zhgënjejnë”/ Bien eksportet, në treg ka mbiprodhim dhe çmimet janë ulur
11/05 19:49
Top News/ Normat e interesit nuk ulen / BSH: Presionet inflacioniste mbeten të larta
08/05 20:18
Top Channel/ Inflacioni në pikën më të ulët/ Shkon në 2.1% dhe tregon rënie të fortë të konsumit
08/05 19:55
Top Channel/ Biznesi, 40 mijë punëtorë të huaj/ Mungesa e fuqisë punëtore,zbardhet plani i qeverisë
08/05 19:53
Top Channel/ “Mashtrimi” me kreditë, reagon Guvernatori Sejko: S’kemi atribut për investigim
08/05 19:39
Top News/ Ushqimet mbajnë lart inflacionin/ Çmimet bien, por jo për bulmetin e fruta-perimet
08/05 16:06
Top Channel/ Menaxhimi i financave publike/ Prezantohet strategjia nga ministri Ervin Mete
03/05 19:40
Top News/ Menaxhimi i parave të taksapaguesve. Ministria e Financave prezanton ‘Strategjinë 2030’
03/05 16:18
Top Channel/ “Po monitorojmë”, ambasadori i BE: Ofrojmë mbështetje, pavarësisht sfidave…
03/05 14:49
Top Channel/ “Menaxhimi i financave thelbësor për integrimin në BE”, Gonzato: Kushtet negative…
03/05 14:39
Top Channel/ “Borxhi publik zbriti nën 60%”, Mete prezanton Strategjinë e Menaxhimit të Financave
03/05 14:38
Top News/ 113 mln lekë për komunitetet fetare/ Buxheti 2024, qeveria shpërndan fondin
02/05 20:13
Top News/ Euro dobësohet përballë lekut/ Monedha europiane prek një minimum tjetër historik
02/05 19:23
Top Channel/ Rënia e euros/Këmbehet me 100 lekë, goditja më e madhe që nga korriku i vitit të kaluar
01/05 19:50