Top Channel/ Fiskalizimi, mungojnë 35 mijë biznese! Biznesi i vogël: Kostot shtesë rreth 1 mijë euro
25/06/2022 16:50

Qeveria ka hequr taksat për biznesin e vogël deri në 2030-ën, por fiskalizimi me kostot që ka sjellë ishte një taksë indirekte për to. Procesi, i cili nisi në vitin 2021 po shkon drejt fazës së dytë në 1 korrik, afati i fundit për të fiskalizimin e të gjitha bizneseve të vogla, ndërsa kjo kategori që përbën 90% të ekonomisë shqiptare mund të përballet me gjoba dhe falimentime sipas shoqatave në kushtet kur janë edhe rreth 35 mijë të tilla jashtë sistemit deri në fund të majit. “Ka një kosto që deri diku është e papërballueshme. Sistemi kushton nga 500 – 1000 euro, sepse nuk është një kasë fiskale, por është një sistem i tërë me 9 elementë së bashku. Është shumë i rëndë për tu punuar, një sistem që nuk përdoret në asnjë vend të Evropës. Për biznesin e vogël dhe të mesëm që nuk ka aftësi shkollore do këtë probleme, gjoba të mëdha dhe falimentime të shumta të bizneseve. Në të kundërt do duhet të marrësh një ekonomist kontabël, i cili do një rrogë jo më pak se 500 mijë lekë të vjetra. Është e papërballueshme në këtë kohë kaq të vështirë që bizneset e vogla të marrin edhe një të punësuar.”- tha Albert Nasto Shoqata Biznesit të Vogël Një tjetër problem i ngritur nga Instituti i Kontabilsitëve është dhe siguria e të dhënave pasi në portalin e faturave SelfCare logohesh nëpërmjet llogarisë që ke në e-albania, duke e bërë më të lehtë ekspozimin ndaj sulmeve kibernetike. Ndërkohë, në zonat rurale ku ende nuk është e shtrirë infrastruktura e internetit procesi ndodhet gjithashtu në vështirësi për tu realizuar. Ministria e Financave e ka shtyrë dy herë deri më tani afatin e fiskalizimit për shkak të problematikave të shumta dhe nëse nuk ndodh një shtyrje e tretë, ato që do të pasojnë janë gjobat. Gjoba në kushtet e një krize çmimesh mund t’i dërgojë shumë subjekte, sidomos ato të tregtisë me pakicë drejt mbylljes, të cilat sipas shifrave po raportojnë rënie të xhirove.

Top Channel/ Kursi abuziv i euros, po blihen edhe nën kursin që ka vendosur banka qëndrore
15/08 19:50
Top Channe/ Rritja e cmimit të peshkut/ Rritet sasia por dhe abuzimi në treg
13/08 20:21
Top Channel/ Ekonomia do ngadalësohet por… Raporti i BSH: Parametrat janë ok. Do përballojmë krizën
11/08 15:05
Top Channel/ Shtrenjtimi i ushqimeve, në korrik paguam më shumë për bukën,bulmetin,e frutat e stinës
10/08 15:13
Top Channel/ Gruri më lirë se para luftës, ndikoi marrëveshja për daljen e grurit nga Ukraina
08/08 12:11
Top Channel/ Rritet norma e interesit/ Shkon në 1.75%, hera e tretë brenda vitit
03/08 20:23
Top Channel/Shtyhen bilancet e bizneseve. Dorëzimi deri më 15 shtator si pasojë e sulmit kibernetik
02/08 15:13
Top Channel/ Euro këmbehet edhe me 112 lekë/ Niveli zyrtar në banka është në 116.6 lekë
30/07 19:44
Top Channel/ Lufta do të ngadalësojë Shqipërinë! Parashikimi: Pritet që niveli i inflacionit të ulet
30/07 19:44
Top Channel/ SHBA, bie prodhimi/ Inflacioni shkon në 9.1%, rritet rreziku i recesionit
29/07 19:46
Top Channel/ Shqiptarët 10 miliardë euro në banka. Rritën depozitat në qershor, në lekë dhe valutë
29/07 12:13
Top Channel/Turizmi, më mirë se viti më i mire!Në 6 muajt e 2022,erdhën 400 mijë më shumë se në 2019
25/07 15:17
Top News – Euro prek një tjetër rekord të ri / Sa pikë ka humbur monedha evropiane në një javë
22/07 17:31
Top Channel/ Energjia në bursë, 670 €/ Biznesi: nga rritja e çmimit të energjisë po mbyllim fabrikat
21/07 19:48
Top Channel/Çmimet e larta rritën tregtinë! Në qershor 32.2% më shumë,rritja vetëm në vlerë mallrash
18/07 19:43
Top Channel/ Pasojat e zhvlerësimit të euros ndihmon kredimarrësit, por dobëson eksportet
17/07 20:39
Top News- Dy vendime brenda 24 orëve/ Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet
15/07 18:43
Top Channel/Amnisti fiskale, me çdo kusht/ Shpallet projekti. Rama, kritika kundërshtarëve të nismës
15/07 15:08
Top Channel/Dollari vlen më shumë se euro/Rënia më e madhe e monedhës evropiane në 20 vitet e fundit
13/07 19:42
Top News – Euro kundër dollarit amerikan / Ja si janë ‘luhatur’ monedhat ndër vite
13/07 13:02