Top Channel/ Fier, protestuesit sulmojnë gjykatën/ Kërkojnë dënim kapital për vrasësin e 8 vjeçarit
18/11/2021 19:36

Në një situatë tejet të tensionuar, Gjykata e Fierit dha sot masën e sigurisë “arrest me burg” për 38 vjeçarin Klodian Çalamani i akuzuar për vrasjen makabre të 8 vjeçarit Mateo Vasia dy ditë më parë në fshatin Daullas. Por situata në Gjykatën e Fierit është tensionuar nga familjarët e 8 vjeçarit, çka e detyroi Gjykatën të japë masën e sigurisë në mungesë. Familjarë të Mateo Vasisë ikanë hyrë me dhunë në ambientet e gjykatës ndërsa janë konfrontuar edhe me policinë. Ata kanë kërkuar dënim kapital për monstrën që i mori jetën një fëmije. Por familjarët e Mateos sot nuk kanë qenë vetëm. Qytetarët e Fierit i janë bashkuar protestës së tyre pranë gjykatës për të kërkuar varjen e Klodian Çalamanit. Qytetarët e Fierit sot ndihen të pasigurtë për jetën dhe mosbesues ndaj drejtësisë, e cila disa vite më parë i dha 38 vjeçarit dënim minimal për një krim të ngjashëm. Protesta e familjarëve të Mateos ka vijuar më tej në sheshin kryesor të Fierit nga ku ka nisur firmosja e një peticioni ku kërkohet dënimi kapital për Klodian Çalamanin. Qindra qytetarë firmosën peticionin. 8-vjeçari Mateo Vasia u masakrua dy ditë më parë nga fqinji i tij Klodian Çalamani, 38 vjeç dhe më pas u gropos. Krimi i rëndë ka tronditur shqiptarët, të cilët drejtojnë gishtin e akuzës nga gjykata, prokuroria e policia.

Top Channel/Autostrada e vdekjes!Në Levan-Fier, mbetjet nga aksidentet, burim për aksidente të tjera
22/01 11:06
Top Channel/ Policia: Arreston tre persona, shpenzuan 1 milion euro për prodhimin e kriptomonedhave
22/01 10:59
Top News-Aksidentoi këmbësorin dhe e hodhi në kanal/Arrestohet pas 10 ditëve shoferi në Elbasan
22/01 10:57
Top Channel/ Pamjet unike! Foka mesdhetare dhuron spektakël në brigjet e Parkut Karaburun-Sazan
22/01 10:24
Top Channel/ Aksidentoi për vdekje 83-vjeçarin dhe e hodhi në kanal, arrestohet pas 10 ditësh autori
22/01 09:48
Top Channel/ Reshjet e dendura të borës, borëpastrueset në terren, po shpërndahet kripë në rrugë
22/01 09:39
Top Channel/ Moti i acartë, po punohet për pastrimin e rrugëve nga bora
22/01 09:38
Top Channel/ Po vjen mot siberian, dëborë akull dhe temperatura deri në -17 gradë
22/01 02:54
Top News-Viktima e parë e motit ekstrem/Elbasan, i moshuari rrëshqet në rrugë dhe humb jetën
21/01 23:00
Top News-Urdhër i papritur nga ujësjellësi i Tiranës/Mbushni ujë për disa ditë, ja shkaku i papritur
21/01 21:59
Top Channel/ Analiza vjetore e Policisë Lezhë, pjesë edhe Drejtori i Përgjithshëm Gledis Nano
21/01 20:44
Top News-Alarm nga covid dhe gripi stinor/Mbingarkesë në spitale, 13 pacientë janë rëndë
21/01 20:06
Top Channel/ Zgjedhjet në SPAK, paditen në gjykatë/ Prokurorja Sonila Muhametaj
21/01 19:54
Top Channel/ Përdhunonte prej 4 vitesh adoleshenten shqiptare, arrestohet prifti në Greqi
21/01 19:48
Top Channel/ Nxënësit, 5 ditë pushime/ Por kopshtet dhe çerdhet e Tiranës do të qëndrojnë të hapura
21/01 19:45
Top Channel/ Dëborë dhe akull në Juglindje/ Vështirësi në rrugët Elbasan-Korçë dhe rruga drejt Kolonjës
21/01 19:44
Top Channel/ Shkodër, vetëm reshje shiu/ Në zonat e thella temperaturat kanë rënë ndjeshëm
21/01 19:42
Top Channel/ Kukës, s’ka bllokim të rrugëve/ Temperaturat janë duke u ulur. Të hënën dita më e acartë
21/01 19:39
Top Channel/ Po vjen mot siberian/ Dëborë, akull dhe temperatura deri në minus 17 gradë
21/01 19:36
Top Channel/ Komisioni i Rithemelimit në Korçë hyn në seli, çelësin ia marrin pronarit të ndërtesës
21/01 19:14