Top Channel/ Erdogan mbron politikat e tij financiare ‘të rrezikshme por korrekte’
01/12/2021 21:56

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mbronte sot politikat e tij të uljes së normave të interesit teksa banka qendrore po ndërhyn në krizën e rënies së lirës. Nën urdhrat e Erdogan, banka qendrore turke ka reduktuar disa herë normat e interesit që prej shtatorit megjithë krizën e inflacionit. Lideri turk po vepron kundër logjikës konvencionale ekonomike duke besuar se normat e larta të interesit po shkaktojnë inflacionin. "Kemi të drejtë që e bëjmë këtë. Është politikisht e rrezikshme por është plani i duhur”, tha Erdogan në parlamentin në Ankara. "Bota e di sesa i shqetësuar jam për normat e larta të interesit, jam kundër tyre sot dhe do të jem edhe nesër”, shtoi presidenti. Erdogan shtonte se Turqia po zhvendoset në një strategji rritjeje ekonomike, bazuar te investimet, punësimi, prodhimi dhe eksporti. Ekonomia e Turqisë pritet të rritet me 9 përqind këtë vit dhe 3.5 përqind në vitin 2022 sipas statistikave evropiane.

Top Channel/ India shfaq forcën ushtarake në paradën e Ditës së Republikës
26/01 21:55
Top Channel/ Ambasadori i ri i SHBA prezanton kredencialet te presidenti Erdogan
26/01 21:55
Top Channel/ Ministria ruse e mbrojtjes shfaq ngrijten e gjuajtësve SU-35 drejt Bjellorusisë
26/01 21:54
Top Channel/ Delegacioni taliban del nga hoteli në Oslo pas bisedimeve ‘humanitare’
26/01 21:54
Top News- Rusia dërgon luftanijet pranë BE/20 nëndetëse dhe raketa në Detin e Zi
26/01 20:21
Top News- Vendi ballkanik, bazë për NATO/Hap dyert për ushtarët perëndimorë po u pushtua Ukraina
26/01 20:21
Top Channel/ Shpërthimi i fuqishëm në Athinë, flet dëshmitari: Makina ‘fluturoi’ dy korsi më tutje
26/01 19:19
Top Channel/ Raketa e Space X del nga kontrolli/ Raketa Falcon 9 më 4 mars do përplaset me Hënën
26/01 19:14
Top News- Si e bleu armën 17 vjeçari vrasës!/ Kushton 5 mijë dollarë, prodhohet në SHBA
26/01 18:57
Top News- Pse Putin po i afrohet Italisë/Lëvizja e Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës
26/01 18:19
Top News- Rusia gjen aleat të pushtojë Ukrainën/SHBA kërcënon seriozisht shtetin evropian
26/01 17:48
Top News – Mafia shqiptare në mes të Ekuadorit/Si janë organizuar dhe si funksionojnë bandat
26/01 16:24
Top Channel/ “Kurrë më luftë”. Papa Françesku” Lutuni për paqen në Ukrainë
26/01 16:07
Top News –E armatosur me raketa Poseidon e torpedo/’Bisha e detit’ e Vladimir Putin, gati për luftë
26/01 15:58
Top News – Blen snajper ‘për të mbrojtur’ vendin / Nëna ukrainase, gati për luftë me ushtrinë ruse
26/01 15:51
Top News – Masakër në Itali, 5 të vrarë me armë/Autori vetëvritet, mes viktimave dhe dy fëmijë
26/01 15:43
Top News – Mur 350 milionë eurosh në kufi / Polonia ‘blindon’ vijën ndarëse me Bjellorusinë
26/01 15:43
Top News – Nëse Rusia i pret gazin Evropës / SHBA e Australia në ndihmë, furnizime edhe nga Katari
26/01 15:31
Top News – Peshkatarët ‘luftë’ me Putinin / Rusia stërvitje pranë Irlandës, peshkarexhat në protestë
26/01 15:23
Top News – ‘Ta gjejmë ne para Kinës!’ / Ushtria amerikane në ethe për F-35 e rrëzuar në det
26/01 15:21